Index ART+ / 691,62 bodu

červen 2014

Trh s uměním v prvním pololetí pozvolna klesal. Od ledna do konce června sběratelé a investoři na českých aukcích utratili kolem 420 milionů korun, což je o několik desítek milionů korun méně než ve stejném období v letech 2013 a 2012. Oproti výsledkům z loňského června se celkový objem trhu snížil téměř o čtvrtinu.

Nutno dodat, že loňské první pololetí bylo z hlediska obratu rekordní. Index ART+, který vedle obratu sleduje i cenové nárůsty a hodnotu neprodaných položek, zakončil první pololetí na hodnotě 691,62 bodu. Od prosince tak ztratil 15 procent své hodnoty.

index ART+


Pokles celkového objemu trhu není novým fenoménem, Index ART+ z měsíce na měsíc klesá již od loňského září, kdy byl na svém historickém maximu 880,16 bodu. Důvodem není pokles cen, ale skutečnost, že díla v nejvyšší cenové kategorii nakupuje jen omezený okruh kupců a že nabízené obrazy jsou mnohdy zaměnitelné. U řady autorů platí, že práce srovnatelné kvality se na trhu za rok objeví i několikrát, a kupci si tak mohou vybírat. Z obrazů nabízených za více než půl milionu korun zůstává bez kupce zhruba třetina položek.

Za více než milion korun se letos zatím prodalo 64 položek, což je o 25 milionových obrazů méně než ve stejném období loňského roku. Hranici sta tisíc korun překonalo dalších bezmála 500 uměleckých děl a starožitností. Nejdražším dílem prvního pololetí se stal drobný kubistický obraz Emila Filly Hlava muže s dýmkou z roku 1915, který se na květové aukci Galerie Kodl prodal za 16,8 milionu korun. Do první desítky se vedle Filly dostali ještě Jan Zrzavý, Otakar Kubín, italský renesanční mistr Paris Bordone, ruský malíř Konstantin Korovin a hned třemi svitky je zastoupen moderní čínský klasik Čchi Paj-š’.

 


Další články


<