Text Skřivánek Jan | Datum 20.11.2018
Jakkoliv v posledních dvou letech došlo k dramatickému růstu cen umění přelomu 19. a 20. století, jedním za autorů, v jehož cenách se to zatím příliš neprojevilo, je paradoxně jeden z nejpopulárnějších umělců českého fin de siècle Jakub Schikaneder.
Jakub Schikaneder: V měsíčním svitu, 1910–15,
olej na plátně, 85 x 104 cm,
vyvolávací cena: 3 800 000 Kč (+ 20% provize), Galerie Kodl 2. 12. 2018
Důvodem není nezájem o jeho dílo mezi sběrateli, ale naopak skutečnost, že mnohamilionových cen jeho obrazy dosahují již bezmála deset let a že v posledních třech letech byla nabídka jeho maleb poměrně omezená.
Schikanederův aukční rekord má hodnotu 9,7 milionu korun a platí již déle než osm let. V květnu 2010 se o něj postaral rozměrný obraz mnicha na mořském břehu, Kontemplace, který řadu let visel v Národní galerii a který Galerie Kodl nabízela s vyvolávací cenou 8,4 milionu korun. Přiblížit se tomuto rekordu by mohl obraz V měsíčním svitu, který bude začátkem prosince nabízet Galerie Kodl a který má stanovený cenový odhad 5 až 8 milionů korun.
Zlatá Praha 4. 2. 1926
V posledních třech letech českými aukcemi prošlo osm Schikanederových obrazů, mezi nimi však byly jen dvě krajiny, které jsou pro malíře nejcharakterističtější a jsou sběrateli nejvíce vyhledávané. Na jarní aukci Galerie Kodl se drobný obraz Na Karlově mostě dostal z 1,2 milionu na téměř 3,4 milionu korun. Na říjnové aukci European Arts pak rozměrné plátno Tiché moře vystoupalo až na 7,8 milionu korun. Tento obraz za sebou již jeden aukční prodej měl. V roce 2012 byl vydražen za 5,5 milionu korun. Za šest let tak jeho cena vzrostla o 40 procent.
Zajímavá Krajina s dívkou se na jaře objevila také na aukci vídeňského Dorothea. Cena výrazně překonala předaukční odhad, přesto lze tvrdit, že na českém trhu by obraz stál ještě víc než dosažených 4,8 milionu korun (více zde). Obraz podobného námětu, Podzimní červánky, byl před pěti lety Galerií Kodl vydražen za více než 6 milionů korun. Cenu ve Vídni draženého plátna patrně negativně ovlivnilo, že Schikanederovu signaturu v pravém dolním rohu se v minulosti pokusil někdo vyškrábat.
Jakub Schikaneder: Severní krajina v noci, 1910–15,
uhel na kartonu, 62,5 x 73,5 cm,
cena: 720 000 Kč, Pictura 24. 10. 2018
Obraz V měsíčním svitu byl dosud znám jen z černobílé reprodukce v časopisu Zlatá Praha, kde byl reprodukován v únoru 1926. V soupisu publikovaných textů a vybrazení, které časopis vydával na závěr každého ročníku, je obraz uveden pod názvem Při nočním kahánku - Měsíc nad chatami. V soupisovém katalogu vydaném u příležitosti malířovy retrospektivy, která se konala v roce 2012 ve Valdštejnské jízdárně (více zde), je publikován jako položka 278 a chybně je zde označen za pastel.
Motiv venkovského domku není pro Schikanedera příliš typický, obraz se však vyznačuje mimořádně působivou světelnou atmosférou. Nejblíže k nabízenému plátnu má na výšku orientovaná Noční krajina s jezerem ve sbírce Národní galerie a uhlová studie Severní krajina v noci, která se před pěti lety prodala v Galerii Pictura. Dražba obrazu bude startovat na necelých 3,8 milionech korun (+ 20 % provize) a dá se očekávat, že jen u vyvolávací ceny nezůstane. Prodej jeden příhoz nad spodní hranici odhadu by stačil na desátou příčku, cena při horní hranici by obrazu zajistila druhé místo v autorově aukčním top 10.
Celkem se na českých aukcích za posledních deset let prodalo kolem čtyřiceti Schikanederových obrazů s cenou přes milion korun.
15. března 2024Sotheby’s Londýn 6. 3. 2024, Christie’s Londýn 7. 3. 2024
5. března 202421. března 2024
20. ledna 2022
15. února 2021
24. června 2020
24. května 2021
14. května 2021
11. května 2021