Kotík s překvapivým nárůstem a rekordní lustr

Sýpka 22. 5. 2016

Sýpka – Na druhé letošní aukci společnosti Sýpka v neděli 22. května se dražilo celkem 143 uměleckých děl a starožitností. Nového majitele našla necelá polovina z nich, dohromady za téměř čtyři miliony korun. Za více než sto tisíc korun bylo vydraženo devět děl, mezi nimi i tři kusy nábytku.

Pravoslav Kotík: Deštivý den, 1945–49 olej na kartonu, 62,5 x 49 cm, cena: 300 000 Kč
Pravoslav Kotík: Deštivý den, 1945–49
olej na kartonu, 62,5 x 49 cm, cena: 300 000 Kč

Nejdražším dílem aukce se stal obraz Pravoslava Kotíka Deštivý den z druhé poloviny 40. let. O malbu na lepence bojovalo celkem šest zájemců, kteří vyhnali cenu z minimálního podání 78 tisíc až na 300 tisíc korun. Dosažená cena je zajímavá hlavně vzhledem k dataci díla a skutečnosti, že jde o práci na papíře. Námětově velice blízký Deštivý den, olej na plátně datovaný do roku 1953, byl o půl roku dříve vydražen za 248 tisíc korun.

V oblasti malby 19. století uspěla krajina Augusta Bedřicha Piepenhagena Bystřina ve skalnatých horách ze 60. let 19. století, kterou nový majitel získal za 192 tisíc korun, dvojnásobek vyvolávací ceny. Mařákova Horská bystřina s kameny byla prodána za 120 tisíc korun a zájem byl také o svěží malbu Viktora Olivy Zelný trh v Praze z roku 1885, která byla vydražena za solidních 55 tisíc korun.

Z malířství 20. století s výraznějšími nárůsty zabodovaly malby s folklorními náměty Ludvíka Ehrenhafta (Na pouti, 78 tisíc) a Antoše Frolky (Krojačka s kolovratem, 90 tisíc korun). Pro Ehrenhafta znamenal tento prodej nové výrazné aukční maximum, které to předchozí překonalo o celých 60 tisíc korun. Za standardní ceny si noví majitelé odnesli Radimského Červánky u vodní hladiny (216 tisíc) a Dívku před oknem Miloše Jiránka (108 tisíc). Bez kupce bohužel zůstal výjimečný olej Aloise Kalvody Chaloupka v prosluněném lese s vyvolávací cenou 420 tisíc korun, která byla pro sběratele asi přece jen příliš vysoká.

František Kupka: Černý idol, 1900–03 tisk, papír, 34,5 x 34,5 cm, cena: 120 000 Kč
František Kupka: Černý idol, 1900–03
tisk, papír, 34,5 x 34,5 cm, cena: 120 000 Kč

Z prací na papíře byl zájem především o díla Františka Kupky, jehož tisky Černý idol z počátku 20. století a Amorpha z roku 1913 byly prodány za dvojnásobky minimálních podání, 120 a 66 tisíc korun. Domácí Kupkovo aukční maximum za jednotlivý grafický list je 156 tisíc korun za litografii Oranžový kruh. Hned za ním následuje právě dražší z tisků prodaný nyní u Sýpky. Zájem byl i o suchou jehlu Listopad Bohuslava Reynka, za kterou nový majitel zaplatil 78 tisíc korun. Druhým nejdražším dílem Olgy Vyleťalové se na aukci stal slavný filmový plakát Něžná z roku 1970, který se prodal za 26 tisíc korun.

Ze starožitností je třeba zmínit dubovou rondokubistickou lavici a dvě secesní lavice z módního salonu v kombinaci kovu, textilu a dřeva s vyřezávaným zlaceným dekorem. Prvně jmenovaný kus se prodal vyvolávací cenu 216 tisíc, druhé dvě položky našly nové majitele po několika příhozech za 90 a 132 tisíc korun. Rekordem ve své kategorii je cena 168 tisíc korun za rozměrný funkcionalistický lustr (130 x 70 cm) z niklovaného kovu a mléčného skla. Úspěchem je i cena 60 tisíc za vázu Loetz Witwe, která startovala na poloviční částce. Z neprodaných položek zmiňme toaletní stolek navržený Dušanem Jurkovičem pro dívčí penzionát Vesna v Brně, který byl nabízen za 180 tisíc korun.

Velký funkcionalistický lustr, Čechy, 1930–40 niklovaný obecný kov, mléčné sklo, 130 x 70 cm, cena: 168 000 Kč
Velký funkcionalistický lustr, Čechy, 1930–40
niklovaný obecný kov, mléčné sklo, 130 x 70 cm, cena: 168 000 Kč

Artslimit 24. 3. 2024