Kupecký, Škréta i středověk

Nejdražší staří mistři na domácím trhu v roce 2018

Bezmála 13,5 milionu korun by potřeboval případný zájemce ke koupi deseti nejdražších obrazů starých mistrů loňského roku. Ten byl v dané kategorii ve znamení několika výrazných objevů.

Oproti top 10 roku 2017 (více zde), které skončilo s bilancí o 9 milionů vyšší, je to současné cenově vyrovnanější. V uplynulém roce se totiž v této kategorii neobjevila díla, jejichž vyvolávací cena by byla vyšší než 1,8 milionu korun, konečná cena také ani jednou nevystoupala nad hranici 5 milionů korun, jak tomu bylo v roce 2017 nebo ještě výrazněji v roce 2016. Tentokrát se mezi nejdražší díla dostaly pouze malby, plastice s nejvyšší cenou loňského roku, by společně s dalšími dvěma malbami náležela jedenáctá pozice.

Čerstvý závan do obchodování s díly starých mistrů přinesla v listopadu specializovaná dražba aukční síně Arcimboldo, která nabídla šest desítek děl zahraniční provenience galerijních kvalit. V čele, co se týče finančního objemu, byla v tomto segmentu loni poněkud netradičně Galerie Kodl se třemi položkami v první polovině tohoto top 10. Vydražila dva portréty Jana Kupeckého, z nichž jeden dosáhl na nejvyšší cenu, druhý na čtvrtou v pořadí, a nabídla u nás také poprvé ke koupi práci Hanse Leonharda Schäufeleina (třetí příčka). Dále v top 10 figurují díla z katalogů aukčních síní Arcimboldo (5 položek) a Arthouse Hejtmánek (2 položky).

Všechny ceny jsou uvedeny včetně aukční provize. Velikostní poměry maleb zhruba odpovídají skutečnosti.

Jan Kupecký: Vlastní podobizna, 90. léta 17. století  olej na plátně, 64 x 51 cm cena: 3 000 000 Kč, Galerie Kodl, 27. 5. 2018

Jan Kupecký: Vlastní podobizna, 90. léta 17. století
olej na plátně, 64 x 51 cm
cena: 3 000 000 Kč, Galerie Kodl, 27. 5. 2018

Po důkladném restaurátorském průzkumu nově připsaná vlastní podobizna Jana Kupeckého pochází z 90. let 17. století. Ve své sbírce ji měli hrabata Brunswickové (později Brunswick-Chotkové) a hrabata rodu Pallavicini. Zmiňuje se o ní Eduard A. Šafařík, který ji na počátku 90. let přímo v Itálii studoval, považoval ji tehdy za jednu z kopií autorovy podobizny a později ji připsal F. A. Palkovi. Na květnové aukci Galerie Kodl vystoupala malba z 540 tisíc až na 3 miliony korun, což je druhá nejvyšší cena za Kupeckého dílo na domácím trhu po Alegorii sluchu vydražené před třemi lety u aukční síně Adolf Loos apartment and Gallery.

2/ Hans Rottenhammer: Venuše s Marsem, kol. roku 1600 olej na měděné desce, 28,5 x 36,8 cm  cena: 2 232 000 Kč, Arthouse Hejtmánek, 31. 5. 2018

2/ Hans Rottenhammer: Venuše s Marsem, kol. roku 1600
olej na měděné desce, 28,5 x 36,8 cm
cena: 2 232 000 Kč, Arthouse Hejtmánek, 31. 5. 2018

Německý malíř Hans Rottenhammer (1564–1625) se specializoval především na drobné kabinetní malby na mědi s mytologickými a christologickými náměty. Do konce minulého roku se na domácím trhu celkově objevily pouze tři jeho malby, z nichž byla prodána pouze tato jediná. Deska Venuše s Marsem byla vydražena za minimální podání a její cena patří celosvětově k těm vyšším.

3/ Hans Leonhard Schäufelein: Bičování Krista, kol. roku 1515
tempera na dřevěné desce, 138 x 107 cm
cena: 1 320 000 Kč, Galerie Kodl, 2. 12. 2018

Nabídnuté Bičování Krista Hanse Leonharda Schäufeleina (Schäufelina) je novým objevem, který byl dlouhou dobu ukryt pod novověkými přemalbami. Jde o první Schäufeleinovo dílo, které se objevilo v tuzemské aukci. Schäufelein se vyškolil na počátku 16. století v norimberské dílně Albrechta Dürera a svého mistra také po dobu jeho cest zastupoval. Krátce pracoval i v dílně Hanse Holbeina staršího v Augsburgu, kde delší dobu také pobýval a samostatně působil. Poté svou dílnu přesunul do švábského Nördlingenu. Malba byla součástí rozsáhlejšího, zřejmě nedochovaného pašijového cyklu. Dosažená cena patří v zahraničním kontextu do desítky nejvyšších za umělcovo dílo.

4/ Jan Kupecký: Autoportrét se skřipcem, 1723  olej na plátně, 50 x 38 cm cena: 1 200 000 Kč, Galerie Kodl, 2. 12. 2018
4/ Jan Kupecký: Autoportrét se skřipcem, 1723
olej na plátně, 50 x 38 cm
cena: 1 200 000 Kč, Galerie Kodl, 2. 12. 2018

Autoportrét zralého Kupeckého uměleckého období nabídla v prosinci opět Galerie Kodl. Tato menší autorská varianta vlastní podobizny ze sbírek Pražského hradu pochází z Waldesovy sbírky a byla vícekrát publikována. Z aukce odešla za vyvolávací cenu 1,2 milionu korun.

5/ Karel Škréta: Narození Panny Marie,  olej na plátně, 101,5 x 148,5 cm cena: 1 178 000 Kč, Arthouse Hejtmánek 6. 12. 2018
5/ Karel Škréta: Narození Panny Marie,
olej na plátně, 101,5 x 148,5 cm
cena: 1 178 000 Kč, Arthouse Hejtmánek 6. 12. 2018

Tato varianta Škrétova Narození Panny Marie může být finálním obrazem, ke kterému sloužila jako studie téměř totožná malba menších rozměrů ze sbírek Národní galerie v Praze. Jde rovněž o nový objev, jenž je svým významem v domácím prostředí zcela ojedinělý (více viz zde).

6/ Trůnící Madona, Siena, 14. století  tempera na dřevěné desce, 72 x 43 cm cena: 1 085 000 Kč, Arcimboldo 18. 11. 2018

6/ Trůnící Madona, Siena, 14. století
tempera na dřevěné desce, 72 x 43 cm
cena: 1 085 000 Kč, Arcimboldo 18. 11. 2018

Vydražená Trůnící Madona je jednou z mála ryze středověkých deskových maleb, které prošly domácím trhem, a pravděpodobně vůbec první prací sienské školy. Ze specializované aukce Galerie Arcimboldo odešla za minimální podání téměř 1,1 milionu korun včetně provize. Všechny následující malby byly prodány ve stejné aukci.

7/ Sv. Kryštof a sv. Roch, lombardská škola, kol. roku 1520 olej na desce, 96 x 52 cm každý z obrazů cena: 930 000 Kč, Arcimboldo 18. 11. 2018

7/ Sv. Kryštof a sv. Roch, lombardská škola, kol. roku 1520
olej na desce, 96 x 52 cm každý z obrazů
cena: 930 000 Kč, Arcimboldo 18. 11. 2018

Párové obrazy svatých Kryštofa a Rocha vznikly patrně v Lombardii v první třetině 16. století. Obě desky byly nabízeny společně a získal je nový majitel za cenu 930 tisíc korun.

7-8/ Bernardo Strozzi: studie hlavy vousatého muže  olej na plátně, 38 x 29 cm cena: 930 000 Kč, Arcimboldo 18. 11. 2018

7-8/ Bernardo Strozzi: studie hlavy vousatého muže
olej na plátně, 38 x 29 cm

S cenovým nárůstem 62 tisíc korun oproti vyvolávací ceně byla za stejnou konečnou sumu vydražena i mistrná studie jednoho ze zakladatelů benátského baroka Bernarda Strozziho.

9/ Orazio Borgianni: Lamentace, , 1600-1605 olej na plátně, 76 x 140 cm  cena: 837 000 Kč, Arcimboldo 18. 11. 2018
9/ Orazio Borgianni: Lamentace, , 1600-1605
olej na plátně, 76 x 140 cm
cena: 837 000 Kč, Arcimboldo 18. 11. 2018

Se stejným nárůstem odešlo z aukce zřejmě nejsugestivnější nabízené dílo, rozměrné Oplakávání Krista Orazia Borgianniho (1574-1616). Umělec pocházející z Říma pobýval dlouhodobě na Sicílii a ve Španělsku, kde pracoval pro Filipa II., a byl silně ovlivněn Caravaggiovým tenebrismem.

10/ Jan Steen (připsáno): Slavnost olej na plátně, 122 x 144 cm  cena: 750 200 Kč, Arcimboldo 18. 11. 2018
10/ Jan Steen (připsáno): Slavnost
olej na plátně, 122 x 144 cm
cena: 750 200 Kč, Arcimboldo 18. 11. 2018

O Obraz Slavnost připsaný Janu Steenovi se na aukci bojovalo. Vystoupal ze 403 na 750 tisíc korun.

Za deseti nejdražšími obrazy následuje kromě dalších dvou maleb, Krajiny s vozem Adriaena van Stalbemta (Arcimboldo) a Madony Giovanni Badileho (Arthouse Hejtmánek) i pozdněgotická plastika Sv. Máří Magdalény od jihotyrolského mistra (Arcimboldo). Všechna tato díla byla vydražena za stejnou cenu, 620 tisíc korun.

Sběratelé dotlačili Procházku k historickému rekordu

Prodeje Antonína Procházky v roce 2023 a aktuální TOP 10

Maškovy dívky se loni protančily k milionovému rekordu

Zajímavé aukční výsledky Karla Vítězslava Maška

Široký rozptyl Maxe Švabinského: od stokorun po šestnáct milionů

Zajímavé aukční výsledky loňského jubilanta

21. února 2024

Arcimboldo

Tiepolova malba poprvé v domácí aukci

8. září 2019

Brandl a cizinci

Brandl a cizinci

24. srpna 2019

Van Bommelovy veduty

Van Bommelovy veduty

7. března 2019