Kolekce čtrnácti Šímů vynesla přes 36 milionů korun
23. dubna 2024
Text Skřivánek Jan | Datum 14.05.2017
Obraz Františka Kupky Prisme, titulní dílo nedělní aukce společnosti Adolf Loos Apartment and Gallery, nabízený za 52,43 milionu korun (včetně snížené provize), zůstal nevydražen. Nových autorských rekordů dosáhly obrazy Antonína Hudečka a Jana Merty a unikátní socha Emila Filly.
Necelé dvě hodiny trvající aukci v pražském Mánesu sledovalo na sto padesát dražitelů a diváků. Nabízeno bylo 108 položek, od starých mistrů po současné umění. Nejdražším dílem aukce se stala krajina Antonína Slavíčka Na Okořském potoce z let 1896–97, která se prodala za vyvolávací cenu 5,88 milionu korun.
Z 3,48 na 3,84 milionu korun vystoupal obdobný námět doplněný o postavu ženy s dítětem od Antonína Hudečka. Obraz U potoka (Z Okoře) z roku 1899 překonal dosavadní Hudečkovo maximum o 1,2 milionu korun.
Antonín Hudeček: U potoka, 1899,
olej na lepence, 73,5 x 89 cm, cena: 3 840 000 Kč
Jeden z nejvýraznějších nárůstů zaznamenala kamenná Hlava od Emila Filly, která vystoupala ze 720 tisíc na 1,8 milionu korun. Dosavadní aukční rekord za Fillovy sochy byl 456 tisíc na domácím a 650 tisíc korun na světovém trhu. Podrobně o tomto díle (zde).
S nárůstem o čtvrt milionu, za konečných 1,32 milionu korun se prodal rozměrný obraz Oblak od Jana Merty. Obraz z let 2006–07 byl nedávno jednou z dominant Mertovy výstavy v pražské Městské knihovně. Jde již o druhé Mertovo plátno dražené za více než milion korun. Jeho předchozí aukční maximum bylo o 200 tisíc korun nižší (malířovo top 10 do konce roku 2016).
Jan Merta: Oblak, 2006-07, akryl na plátně, 300 x 390 cm, cena: 1 320 000 Kč
Kupkův obraz byl dražen jako poslední položka aukce. Při vyvolávací ceně 49 milionů korun (+ 7 procent provize) však o něj nikdo z dražitelů v sále ani na telefonu neprojevil zájem (více o tomto díle zde). Po necelých dvou minutách jej licitátor prohlásil za nevydražený a tím aukce skončila. Celkový výsledek sál přesto odměnil potleskem.
Adolf Loos Apartment and Gallery, 21. 4. 2024
Nový rekord českých aukcí, velký zájem o sbírku čtrnácti obrazů Josefa Šímy i více než devadesátiprocentní prodejní úspěšnost. Taková byla nedělní aukce Adolf Loos Apartment and Gallery. Padla i řada dílčích autorských aukčních maxim.
23. dubna 2024Adolf Loos Apartment and Gallery, 21. 4. 2024
Olej Františka Kupky Početí / Danae překonal historický rekord českých aukcí. Prodal se za 126,5 milionu korun včetně aukční provize, která byla po dohodě s prodávajícím snížena z obvyklých 21 na 10 procent. O necelé tři miliony korun překonal dosava...
21. dubna 2024Přehled trhu s uměním za rok 2023 v Ročence Art+
Český aukční trh s uměním se s obratem sálových aukcí ve výši 1,4 miliardy korun vrátil na úroveň, kolem níž osciluje posledních šest let. Patnáctiprocentní propad ve srovnání s rokem 2023 zapříčinil menší počet prodaných položek a nižší hodnota nejd...
16. dubna 202423. dubna 2024
3. listopadu 2019
3. prosince 2018
16. června 2017
2. září 2019
16. června 2017
28. května 2017