ART+, all about the art market
October 2022 1821 

Libenský-Brychtová, Kielnhofer a Halabala

Pozvánka na květnovou aukci domu Sýpka

Aukční dům Sýpka nabídne 19. května na své aukci, která se bude konat již tradičně na Žofíně, kromě kolekce malby a grafiky také řadu zajímavých kusů z oblasti uměleckého skla a užitého umění. Je mezi nimi cenný Polibek z dílny Libenský - Brychtová nebo světelný objekt Manfreda Kielnhofera.

Stanislav Libenský, Jaroslava Brychtová, Polibek, 1958

Stanislav Libenský, Jaroslava Brychtová: Polibek / 1958 / tavené sklo / výška 15 cm

 

Výjimečná je plastika z taveného skla z roku 1958 s názvem Polibek autorské dvojice Stanislav Libenský (1921–2002) a Jaroslava Brychtová (*1924), nabízená za vyvolávací cenu 180 tisíc korun (ceny obsahují aukční provizi). Nevelký objekt (15 cm) je jedním z prvních společných děl těchto virtuózních sklářů, a zároveň je to dílo zcela zásadní, které svým novátorstvím výrazně zasáhlo do vývoje oboru. Je vyrobeno technikou tavení skla do formy, která umožnila umělcům využít klasické sochařské postupy ve skle a současně je nenutila rezignovat na formování vnitřního prostoru skleněné plastiky. Polibek otevřel přímou cestu k monumentálním skleněným sochařským objektům dříve nemyslitelných a neuskutečnitelných rozměrů. Další exemplář Polibku patří ke zlatému sbírkovému fondu Východočeského muzea v Pardubicích.

Manfred Kielnhofer, Lavice, 2012

Manfred Kielnhofer: Lavice / 2012 / světelný objekt / v. 50 cm

 

Na pomezí současného umění a designu se pohybuje světelný objekt pětačtyřicetiletého rakouského malíře, sochaře a designéra Manfreda Kielnhofera (*1967) Lavice, který Sýpka nabízí za vyvolávací cenu 45 600 korun. Je to aktuální dílo vystavené letos na Rakouském bienále světelného umění. Jednoduchý design kombinující plast se světle lakovaným dřevem doplňují tři koule, jejichž barevné osvětlení se mění v závislosti na zvuku. Připomeňme, že na loňské říjnové aukci se ve stejném aukčním domě úspěšně vydražilo světelné křeslo tohoto umělce z lepených bezbarvých plexisklových trubek z roku 2002, vyrobené firmou Interlux. Nový majitel za něj zaplatil dvojnásobek vyvolávací ceny, 71 tisíc korun.

Ernst Barlach: Žebrák / 1. třetina 20. století / porcelán / výška 25 cm Ernst Barlach: Sedící dívka / 1. třetina 20. století / porcelán / výška 25 cm

Ernst Barlach: Žebrák / 1. třetina 20. století / porcelán / výška 25 cm
Ernst Barlach: Sedící dívka / 1. třetina 20. století / porcelán / výška 25 cm

 

Německý sochař a grafik Ernst Barlach (1870–1938) je známý především svými expresionistickými sochami ze dřeva a z bronzu. Pro porcelánku „Schwarzburger Werkstätten für Porzellankunst“ v Unterweisbachu navrhl v letech 1906–1909 pět sádrových modelů pro porcelánové plastiky (Ležící sedlák, Ruská žebračka, Ruští milenci, Slepý žebrák a Sedící dívka). Sýpka nyní nabízí dvě posledně jmenované, každou z nich za vyvolávací cenu 13 800 korun. 

 
 
 
 
Jindřich Halabala, Podlahová lampa, kolem 1935

Jindřich Halabala: Podlahová lampa / kolem 1935
kov, dřevo, sklo / výška 178 cm

Za pozornost určitě stojí i dvě stojací obloukové lampy průkopníka moderní bytové kultury v Československu architekta a designéra Jindřicha Halabaly (1903–1978). Elegantní 178 cm vysokou lampu navrhl pro UP závody kolem roku 1935 v kombinaci chromovaného obecného kovu a dřeva a podle fotografické dokumentace se objevila v obývacím pokoji bytu vrchního ředitele Spojených UP závodů Vladimíra Marečka v Brně v Botanické ulici.

V letošní květnové aukci Sýpka bude nabízet dvě provedení zmíněného návrhu, jedno kompletně restaurované s nepůvodním kulovitým stínítkem z mléčného skla za 18 tisíc korun, druhé nerestaurované se stínítkem původního tvaru potaženým novou látkou za 13 200 korun. Loni se zde stejný typ stojací lampy úspěšně vydražil za dvojnásobek vyvolávací ceny.

Co se týče dalších Halabalových kusů dražených v loňském roce, svého kupce našla u Meissnera-Neumanna souprava psacího stolu s židlí a u Sýpky tři hnízdové stolky a pohovka Modela, zatímco ve stejné aukční síni nabízená skříňka s vitrínou, bufet a kuchyňská kredenc se neprodaly.

 

 

Share on Facebook  Print 

Loading...