Text Koucká Tereza | Foto © Kunsthaus Lempertz, Cologne | Datum 17.09.2017
Kolínská pobočka aukční síně Lempertz nabídne na své nadcházející aukci k prodeji pohled na Prahu Ferdinanda Lepié, malíře, který se zde v roce 1824 narodil. Tento velkoformátový olej, zobrazující s velkou topografickou přesností Malou Stranu s Pražským hradem, za sebou dosud nemá žádnou aukční historii.
Ferdinand Lepié (také Lepgé), vlastním jménem Georg Fels, jímž také někdy své obrazy signoval, se narodil roku 1824 v Praze. V letech 1841–1844 studoval na pražské akademii a později, mezi lety 1850 a 1860 byl učitelem ve Strahovském klášteře. Jako učitel kreslení byl povolán na císařský dvůr do Vídně, v níž působil až do své smrti v roce 1883. K Lepgého žákům patřil například krajinář Alois Kirnig.
Námětově se soustředil především na malbu městských vedut a krajin. Ztvárňoval mnohokrát Prahu, ale také Šumavu nebo rakouské regiony, například Solnou komoru, povodí Dunaje či okolí Vídně. Jeho díla mají kromě nesporných uměleckých a estetických kvalit také vysokou dokumentární hodnotu, neboť je pořizoval s velkou přesností a smyslem pro detail.
nabízený obraz včetně rámu...
Obraz nabízený Lempertz, signovaný F. Lepié a opatřený letopočtem 1858, zachycuje pohled na Malou Stranu a Hradčany. První plán celého obrazu tvoří dvojice loděk s rybáři u staroměstského břehu. Jako provenienci aukční dům uvádí obchod s uměním Henryho de Ruitera ve Vídni, později měl být v privátní sbírce v Nizozemí. Bližší informace k obrazu nejsou bohužel známy. Jeho odhadní cena se pohybuje v rozmezí mezi 6 a 8 tisíci euro, díky svým reprezentativním rozměrům by však mohl dosáhnout na výrazně vyšší konečnou cenu.
Ferdinand Lepgé nepatří k příliš často draženým umělcům. Celosvětově se na trhu objevily necelé dvě stovky jeho děl. V našem prostředí pak bývají jeho obrazy nabízeny velmi ojediněle. Od roku 2001 prošla trhem pouze dvacítka jeho maleb. Na nejvyšší cenu nejen u nás, ale i celosvětově, dosáhl před dvěma lety obraz Staroměstské náměstí, který vystoupal z minimálního podání 350 tisíc korun (bez provize) až na konečných 660 tisíc.
15. března 2024Sotheby’s Londýn 6. 3. 2024, Christie’s Londýn 7. 3. 2024
5. března 202421. března 2024