Mančuškovy barevné figury

Sýpka 27. 3. 2022

Hned tři obrazy Jána Mančušky z poloviny 90. let bude na nadcházející aukci tuto neděli dražit Aukční dům Sýpka. Práce předčasně zesnulého umělce se na trhu objevují spíše výjimečně, proto bude tato nabídka vhodnou příležitostí pro milovníky současného, ale zároveň již časem ověřeného výtvarného umění.

Ján Mančuška: Figura II, polovina 90. let 20. století, olej na plátně, 49,7 × 36,5 cm, Sýpka 27. 3. 2021, vyvolávací cena: 160 000 Kč (+ 20% provize)
Ján Mančuška: Figura II, polovina 90. let 20. století,
olej na plátně, 49,7 × 36,5 cm,
Sýpka 27. 3. 2022,
vyvolávací cena: 160 000 Kč (+ 20% provize)

Konvolut tří nabízených maleb Figura I, Figura II a Křížky vznikl mezi lety 1995 a 1997, tedy ještě v době umělcových studií na Akademii výtvarných umění v Praze. Tam prošel několika školeními: byl žákem Jitky Svobodové v ateliéru kresby, Vladimíra Kokolii v ateliéru grafiky a malbu studoval u Vladimíra Skrepla. Soubor zachycuje umělcovu polohu tvorby, ze které se zachovalo jen málo prací. Abstrahovaným figurám dominuje výrazná barevnost, zároveň v nich najdeme kresebnou složku v podobě jemných malovaných linií a smyček. Střídající se výrazné barevné plochy zase někde vizuálně připomínají grafické techniky.

O něco později se Mančuška přiklonil ke konceptuální tvorbě. Společně s Josefem Bolfem, Tomášem Vaňkem a Janem Šerých založil v roce 1996 skupinu Bezhlavý jezdec (BJ), která se vymezovala vůči umění 80. a 90. let. Jejich tvorba vycházela z lokálních příběhů, vlastní jim byly také ironické komentáře domácích zvyklostí (např. kutilství) a událostí. Vyjadřovali se nejrůznějšími výtvarnými prostředky, jak tradičními, kresbou a malbou, tak i instalacemi, videi, ale také nástřiky na stěnu nebo tvorbou objektů z méně trvanlivých materiálů jako mýdlo nebo plastelína.

Ján Mančuška: Figura I, polovina 90. let 20. století, kvaš na papíře, 172,3 × 97,4 cm, Sýpka 27. 3. 2021, vyvolávací cena: 150 000 Kč (+ 20% provize)

Ján Mančuška: Figura I, polovina 90. let 20. století,
kvaš na papíře, 172,3 × 97,4 cm,
Sýpka 27. 3. 2022,
vyvolávací cena: 150 000 Kč (+ 20% provize)

Skupina BJ fungovala do roku 2002, o dva roky později se Mančuška stal laureátem Ceny Jindřicha Chalupeckého. Jeho práce jsou zastoupeny nejen v domácích, ale i v zahraničních  prestižních sbírkách a institucích: instalace Konference (2001) a Missing Room jsou například součástí sbírek Metropolitního muzea v New Yorku. Jakkoli Mančuška předčasně odešel již téměř před deseti lety, v létě 2012, stále se umisťuje velmi vysoko v J&T Banka Art Indexu (v letošním vydání indexu figuruje na 29. místě, loni obsadil 26. místo).

Od té doby bylo uspořádáno již několik umělcových samostatných výstav (Galerie hlavního města Prahy, Moravská galerie v Brně, Galerie výtvarného umění v Ostravě, hunt kastner gallery). Na aukčním trhu je však jeho zastoupení mizivé. Mančuškových maleb bylo doposud draženo jen pár. Na nejvyšší cenu, 900 tisíc korun, vystoupalo před rokem a půl u 1. Art Consulting jeho rozměrné plátno Židle z konce 90. let. Ze stejné doby byl také bezejmenný olej, který v roce 2019 za 480 tisíc korun vydražil Aukční dům Sýpka.

Ján Mančuška: Bez názvu (Křížky), polovina 90. let 20. století, kvaš na papíře, 97,3 × 64 cm, Sýpka 27. 3. 2021, vyvolávací cena: 85 000 Kč (+ 20% provize)
Ján Mančuška: Bez názvu (Křížky), polovina 90. let 20. století,
kvaš na papíře, 97,3 × 64 cm,
Sýpka 27. 3. 2022,
vyvolávací cena: 85 000 Kč (+ 20% provize)

Na nejvyšší vyvolávací ceně, 192 tisících korunách včetně aukční přirážky, začne v neděli Sýpka dražit olej Figura II. Jen o 12 tisíc korun nižší bude minimální podání kvaše Figury I, další kvaš Bez názvu (Křížky) do aukce půjde s cenou 102 tisíc korun včetně provize.

Artslimit 24. 3. 2024