Miliardový Picasso?

Alžírské ženy Pabla Picassa zaútočí na celosvětový aukční rekord

Stěžejní newyorské aukce prvního pololetí proběhnou sice až v květnu, nicméně zpráva o miliardovém Picassovi zaplavila celosvětová média už několik měsíců dopředu. Ikonickou práci Alžírské ženy (verze „O“) z roku 1955 získala do své nabídky aukční síň Christieʼs. Dražena bude prostorách Rockefellerova centra ve večerní aukci 11. května.

Pablo Picasso: Femmes d'Alger / 1955

Pablo Picasso: Femmes d'Alger / 1955 / olej na plátně / 114 x 146,4 cm
předaukční odhad: 140 000 000 USD / Christieʼs New York 11. 5. 2015

Aukční síň operuje s historicky nejvyšším předaukčním odhadem, který se pohybuje kolem 140 milionů dolarů. Když k této částce připočítáme provizi 12 %, dostaneme se na 155 milionů dolarů. Pokud se obraz za tuto částku prodá, půjde nejen o nejdražšího Picassa, ale i o nejdražší dílo světových aukcí vůbec.

Naposledy byl olej Les Femmes d'Alger „O“ dražen v roce 1997 jako součást sbírky Victora a Sally Ganzových. Manželé Ganzovi byli původními majiteli celé patnácti dílné série Alžírských žen, kterou koupili přímo od Picassova galeristy Daniela Kahnweilera. Ten trval na tom, že klient musí koupit jedině kompletní soubor všech patnácti obrazů (značných písmeny A až O). Tehdejší pořizovací cena byla závratných 212 tisíc dolarů.

Deset děl z této série Ganzovi později prodali galerii Saidenberg. Po smrti manžela v roce 1988 prodala paní Ganzová i verzi „C“ a po její smrti v roce 1997 uspořádal aukční dům Christieʼs dražbu pozůstalosti, jejíž součástí byla i čtyři zbylá díla z původně patnácti dílného souboru, včetně nyní znovu nabízené varianty „O“.

Aukce pozůstalosti paní Ganzové vynesla před osmnácti lety 206,5 milionu dolarů a stala se tak tehdy nejúspěšnější aukcí děl z jediné sbírky (tzv. single owner sale). Nyní nabízený obraz byl tehdy vydražen za téměř 32 milionů dolarů, když předaukční odhad počítal jen s 12 miliony dolarů.

Z aukce sbírky manželů Ganzových v roce 1997 / foto: Christieʼs

Nabízený olej je součástí speciální kurátorské aukce zaměřené na zásadní díla a autory 20. století. Christieʼs se koncept těchto aukcí, na nichž nabídku sestavuje jediný kurátor, během několika posledních let velmi osvědčil. Tentokrát se této funkce ujal Loïc Gouzer. Soubor pojmenoval Looking Forward to the Past a nejvíce se očekává právě od Picassových Alžířanek.

Velkoformátová verze „O“ je poslední z autorova cyklu, ve kterém se vracel k francouzským dílům 19. století a tvorbě Eugena Delacroixe. S prací na obraze začal krátce po smrti svého přítele a rivala Henriho Matisse. Po dvou měsících, po stovce studií na papíře a dalších 14 olejových variantách, Picasso finální obraz dokončil v únoru 1955.

Od té doby bylo plátno součástí všech zásadních Picassových výstav a retrospektiv. Mezi nejdůležitější z nich patřily newyorské výstavy v MoMA v letech 1957 a 1980 a v Metropolitním muzeu v roce 1968. Londýnská Národní galerie jej vystavovala v 1960 a pak v roce 2009. Naposledy veřejnost obraz mohla vidět v Tate Gallery v roce 2012.

Stávající Picassův aukční rekord má hodnotu 106,4 milionu dolarů. Od května 2010 jej drží obraz Akt, zelené listy a busta z roku 1932 (více zde). Titul nejdražšího díla prodaného v aukci poslední dva roky patří triptychu Francise Bacona Tři studie Luciana Freuda, který byl na podzim roku 2013 vydražen za 142,4 milionu dolarů.

Picasso Pablo

Francis Bacon online

Francis Bacon online

20. července 2020

Sto a víc: Kam se zařadí Leonardo?

14. listopadu 2017

Zapomeňte na Picassa

Zapomeňte na Picassa

5. ledna 2014

Další články autora

Basquiat a Cy Twombly

Basquiat a Cy Twombly

26. května 2016

Střízlivá večerní moderna

Střízlivá večerní moderna

19. května 2016

Zpráva TEFAF o trhu s uměním 2015

20. března 2016