Milionový Sion, Šimotová, Sýkora i Anderle

1. Art Consulting 30. 11. 2016

Na středeční večerní aukci v Topičově salonu dražila společnost 1. Art Consulting přes šest desítek děl poválečného a současného umění. Obrazy Adrieny Šimotové, Zdeňka Sýkory, Zbyška Siona, Jiřího Anderleho a Georga Dokoupila pokořila milionovou hranici. Bylo jich celkem šest. Všechny ceny jsou uvedeny včetně provize.

Zbyšek Sion: Medúza, 1966–67 olej, email, acronex, sololit 120 x 90 cm cena: 2 040 000 Kč

Zbyšek Sion: Medúza, 1966–67, olej, email, acronex, sololit
120 x 90 cm, dosažená cena: 2 040 000 Kč

Nejdražším dílem aukce se stalo opakovaně nabízené plátno Adrieny Šimotové Bílá noc (více zde). Tentokrát dražba proběhla velmi úspěšně a obraz získal nového majitele za 2,97 milionu korun. Dílo mělo nejvyšší vyvolávací cenu ze všech nabízených, 1,79 milionu korun.

Nad milion vystoupaly i oba obrazy Zdeňka Sýkory, akryl Struktura I (1964-89) a olej Skvrny. První z nich se prodal za 2,5 milionu korun, druhý za 1,73 milionu.

Nejdelší licitace se strhla o obraz Medúza Zbyška Siona ze 60. let. Po tom, co souboj vzdal zájemce ze sálu, vyhnaly dva telefony konečnou cenu až na 2,04 milionu korun. Minimální podání přitom činilo pouhých 348 tisíc korun. Jde tedy o nové výrazné Sionovo maximum, neboť to dva roky staré mělo hodnotu 432 tisíc korun.

Sběratelé ocenili i plátno Jiřího Georga Dokoupila Fiňuki tu, které se s cenou téměř 1,5 milionu zařadilo k těm autorovým nejdražším. Jeho vyvolávací cena byla přitom zhruba poloviční.

Velkoformátový olej Jiřího Anderle Hudebníci z roku 1993 vydražil po delší licitaci zájemce na telefonu za 1,14 milionu korun. To je překvapivé a zcela suverénní autorské maximum, které překonalo to předchozí o více než 1 milion korun. Vyvolávací cena v našem případě činila 420 tisíc.

Velký zájem byl dále o grafiky Vladimíra Boudníka. Ty nabídla aukční síň celkem tři a všechny se prodaly s výraznými nárůsty. Nejvíce se bojovalo o raný Boudníkův grafický list z roku 1957, jehož finální cena se zastavila na 264 tisících, a tedy opět novém autorském maximu.

Dále výrazně uspěli například Jan Kubíček, Richard Fremund nebo Eva Kmentová.

Jiří Anderle: Hudebníci, 1993  olej na plátně 145 x 160 cena: 1 140 000 Kč

Jiří Anderle: Hudebníci, 1993, olej na plátně, 145 x 160 cm, dosažená cena: 1 140 000 Kč

Artslimit 24. 3. 2024