July 2020 816

Mucha, Kupka a pár dalších jmen

Bohemika na zahraničních aukcích v roce 2020

I na světovém trhu byla nabídka děl českého umění v prvním pololetí výrazně omezenější než loni. V únoru 2019 se v Paříži prodal Kupka za 25,4 milionu a na Floridě Medek za 25,6 milionu korun. Letošní maximum patří Alfonsi Muchovi s cenou 4,5 milionu korun.

Dosažená cena je novým rekordem za Muchův plakát, respektive soubor plakátů. Na českých aukcích patří maximum v této kategorii souboru Čtyři denní doby, který se před sedmi lety prodal za necelých půl milionu korun.

U většiny níže uvedených děl lze předpokládat, že kupci byli sběratelé či obchodníci s uměním z České republiky. Šímův rozměrný akvarel Prázdno a vítr, vydražený v únoru v Paříži, se ostatně už v červnu objevil na aukci 1. Art Consulting v Praze. Prodal se zde za dvojnásobek částky dosažené ve Francii. Ceny ostatních děl přibližně odpovídají cenové hladině na českém trhu, respektive za ní mírně zaostávají.

Následující přehled není klasickým cenovým top 10, neboť každý autor je zde zastoupen jen jedním dílem. Pokud bychom se zaměřili jen na ceny, v žebřičku by se objevily ještě tři další Kupkovy kvaše, další soubor dekorativních plakátů Alfonse Muchy a drobná abstrakce Josefa Šímy ze začátku 50. let.

Alfons Mucha: Drahé kameny, 1902

1. Alfons Mucha: Drahé kameny, 1902,
čtyři barevné litografie, každá 44 x 104 cm,
cena: 4 500 000 Kč, Rennert’s Gallery New York 23. 2. 2020

Soubor čtyř Muchových grafik ze začátku 20. století byl nabízen s odhadem 70–90 tisíc dolarů. Cena na sále nakonec vystoupala až na 160 tisíc dolarů, což včetně provize v přepočtu dělá téměř 4,5 milionu korun. Jedná se o nový rekord za umělcovu litografii, ten předchozí byl o 800 tisíc korun nižší a vydržel celých devět let. Muchova dekorativní panó byla nabízena na speciální aukci historických plakátů, jejíž součástí byly ještě tři desítky dalších Muchových tisků. Prodaly se dvě třetiny z nich, dohromady za 12,6 milionu korun.

 Josef Šíma: Prázdno a vítr, kolem 1954

2. Josef Šíma: Prázdno a vítr, kolem 1954,
akvarel na papíře, 153 x 243 cm,
cena: 2 035 000 Kč, Sothebyʼs Paříž 26. 2. 2020

Velkoformátový akvarel Prázdno a vítr letos aukcemi prošel hned dvakrát. Koncem února se prodal v Paříži v přepočtu za 2 miliony korun (více zde), o necelé čtyři měsíce později pak vystoupal na aukci v Praze na více než dvojnásobek této částky (zde).

 František Kupka: Studie k obrazu Stroje, 1927–29

3. František Kupka: Studie k obrazu Stroje, 1927–29,
kvaš na papíře, 21 x 23 cm,
cena: 1 950 000 Kč, Dorotheum Vídeň 23. 6. 2020

Jedná se pravděpodobně o studii k obrazu Stroje z roku 1928, který se nachází ve sbírce Centre Pompidou. Před třiceti lety tento kvaš prošel aukcí společnosti Phillips v Londýně a nálepky na zadní straně dokládají, že na podzim 1975 byl vystaven v Galerii Denise René v Paříži. Za milionové částky byly na aukcích v Londýně, Paříži a Mnichově vydraženy ještě tři další Kupkovy abstraktní kvaše.

Václav Špála: Skála a řeka, 1942

4. Václav Špála: Skála a řeka, 1942,
olej na plátně, 38,5 x 50,5 cm,
cena: 1 780 000 Kč, Koller Curych 3. 7. 2020

Špálova díla se na zahraničních aukcích příliš neobjevují, dosažená cena je čtvrtou nejvyšší za malířův obraz dražený mimo Českou republiku. V kategorii malířových krajin ze 40. let se současně jedná o třetí nejvyšší cenu, dráž byly draženy jen dvě rozměrnější krajiny z okolí Pyšel. V soupisu malířových děl obraz figuruje pod číslem 1523. Špála jej namaloval na konci srpna na Sázavě. Prvním vlastníkem malby byl podle soupisu Dr. Bedřich Fučík, tehdy šéfredaktor nakladatelství Vilímek. Nyní byl nabízen jako dílo z nejmenované švýcarské sbírky.

Jiří Kars: Rekonstrukce na Starém Městě v Praze, 1908,

5. Jiří Kars: Rekonstrukce na Starém Městě v Praze, 1908,
olej na plátně, 60 x 69 cm,
cena: 1 130 000 Kč, Leslie Hindman Chicago 20. 5. 2020

Kars se na světových aukcích objevuje poměrně často, jen letost již bylo v Německu, Rakousku, Spojených státech a Izraeli draženo osm jeho obrazů. Malba z roku 1908 se prodala za pětinásobek předaukčního odhadu. Obraz byl podle aukčního katalogu zakoupen v roce 1931 přímo od umělce a od té doby byl v držení jedné rodiny. Pravost pro aukční síň potvrdila Rea Michalová.

Krištof Kintera: Günther – Mluvič, 1999

6. Krištof Kintera: Günther – Mluvič, 1999,
polyurethan, kov, elektromotor, zvuk, pohybový mechanismus, analogo-digitální synchronizér, latex, ocelová konstrukce, oblečení, nabíječka, výška 100 cm,
cena: 1 060 000 Kč, Ketterer Kunst Mnichov 17. 7. 2020

Kinterův Mluvič se v minulosti již na zahraničních aukcích několikrát objevil – na konci roku 2017 byly dvě různé verze (v obleku a ve svetru) draženy v Berlíně a v Londýně. První se prodala za 900 tisíc, druhá za 950 tisíc korun. Nyní cena v Mnichově vystoupala ještě o dalších sto tisíc korun výše. Na českých aukcích se loni a předloni dva Mluviči prodaly za 1,5 milionu a 1,19 milionu korun. V Mnichově byla socha nabízena s poznámkou, že jde o dílo z sbírky v severním Německu a že jinou verzi sochy mají ve sbírce slavní američtí sběratelé manželé Rubellovi v Miami.

Václav Radimský: Epte,

7. Václav Radimský: Epte,
olej na plátně, 54 x 81 cm,
cena: 982 000 Kč, Expertisez Paříž 26. 2. 2020

Obraz se prodal na spodní hranici odhadu, přesto jde zatím o nejdražší letos vydražené malířovo dílo. Na českých aukcích bylo od začátku roku nabízeno pět Radimského obrazů, nejdražší z nich se prodal za 854 tisíc korun.

Stanislav Libenský, Jaroslava Brychtová: Z cyklu Prostorů, 1994

8. Stanislav Libenský, Jaroslava Brychtová: Z cyklu Prostorů, 1994,
tavené sklo, 39 x 84 x 13 cm,
cena: 600 000 Kč, David Rago Lambertville 13. 5. 2020

Socha byla nabízena na regionální aukci v New Jersey a dosažená cena odpovídá spodní hranici odhadu. V Praze byl před sedmi lety dražen jiný odlitek téže plastiky, prodal se tehdy za vyvolávací cenu 780 tisíc korun.

Max Haushofer: Partie z Bodensee,

9. Max Haushofer: Partie z Bodensee,
olej na plátně, 81 x 106 cm,
cena: 573 000 Kč, Dorotheum Vídeň 8. 6. 2020

Charakteristická metrová krajina se ve Vídni prodala na horní hranici odhadu.

Jiří Hilmar: Schwarz-weiß, 1972

10. Jiří Hilmar: Schwarz-weiß , 1972,
papírový reliéf, 61 x 61 x 9 cm,
cena: 500 000 Kč, Lempertz Kolín nad Rýnem 20. 6. 2020

Díla Jiřího Hilmara se v posledních letech objevují na českých i zahraničních aukcích poměrně pravidelně. Umělcův aktuální aukční rekord má od března hodnotu 1,14 milionu korun. Reliéf dražený v červnu v Kolíně nad Rýnem se prodal za dvojnásobek očekávané částky.