Na konci léta: symbolistní Kalvoda

Sýpka 23. 2. 2014

Krajináři přelomu 19 a 20. století jsou tuzemským aukčním trhem pravidelně nabízeni v hojném počtu a mezi sběrateli se dlouhodobě těší vysoké pozornosti. Vloni se v aukcích domu Sýpka objevila dvojice symbolistních prací Aloise Kalvody. Další práci z tohoto období nabídne jejich únorová aukce.

Aukční katalog vedle mnoha dalších položek avizuje signovaný olej na plátně z roku 1899 s názvem Na konci léta. Dražba začne na poměrně nízké hranici 150 tisíci korun (bez aukční provize).

Alois Kalvoda: Na konci léta / 1899 / olej na plátně / 63 x 70 cm / Sýpka 23. 2. 2014

Rok 1899, ve kterém vznikla olejomalba Na konci léta, Alois Kalvoda trávil částečně v Praze a po Čechách, v létě před svou cestou na Balkán pak maloval ještě na Moravě a Slovensku. „Kalvoda byl bytostně cítící Moravan a motivy z venkovského života mu vysloveně konvenovaly,” upozornil ve svém posudku díla Michael Zachař. „Krásná letní partie evokuje ve střídmější malířské sazbě Úprkův malířský program a zaujme jemným štětcovým rukopisem až na způsob gobelínové tkaniny,” dodává.

A právě Kalvodovy krajinné scenérie ve vzdušných prosluněných tónech jsou v posledních letech stálicemi aukčních nabídek, jejichž výsledná cena je nezřídka mezi 200 až 400 tisíci korunami. Ojedinělým není ani dvojnásobný, i vyšší nárůst ceny v průběhu dražby. Zmiňme například plátno Na břehu rybníka z roku 1900, které bylo na podzim roku 2010 nabídnuto za 80 tisíc korun a prodáno až za cenu 4 krát vyšší, konkrétně za rekordních 437 tisíc.

Alois Kalvoda: Na břehu rybníka / 1900 / olej na plátně / 50,5 x 67 cm / Meissner - Neumann 7. 11. 2010 / 437 000 Kč

Z baladických českomoravských Kalvodových krajin větších rozměrů a obdobného výrazu můžeme kromě nabízené Na konci léta (1899) vzpomenout i již vydražené olejomalby - Krajina s březovým hájem, která byla vydražena v roce 2008 za 253 tisíc korun nebo Letní den na vsi (1915), která v roce dosáhla 378 tisíc korun.

V letech 2008 a 2010 je na tuzemském aukčním trhu u Kalvodových pláten zřetelný i nárůst v podobě počtu nabízených a též vydražených položek. Od roku 2010 se roční množství prodaných děl pohybuje kolem dvou desítek kusů, přičemž stoupá i počet maleb, které zůstanou bez zájemce, což ale ilustruje spíše nárůst v počtu dražených kusů a možnost většího výběru, než pokles sběratelského zájmu.

Alois Kalvoda: Letní den na vsi / 1915 / olej na plátně / 90 x 100 cm / 1. Art Consulting 20. 6. 2010 / 377 600 Kč

Malíř, grafik a též spisovatel Alois Kalvoda studoval u Julia Mařáka v krajinářské speciálce Akademie výtvarných umění v letech 1892-1897. Záhy po absolutoriu upoutává vyváženou celistvou krajinou, v níž těží ze svého studia a tradice barbizonské školy, která se odklonila od ateliérové krajinomalby a programově se přiklonila k malířství v samotné přírodě. Ve svém malířském výrazu Kalvoda navazuje na své souputníky, krajináře Antonína Slavíčka, Otokara Lebedu nebo na staršího Františka Kavána. Kalvodovým realistickým pohledům do krajiny vévodí myšlenky impresionismu a později jsou patrné i symbolistní polohy secese kořeněné prvky expresionismu.

U Sýpky nabídli zajímavá Kalvodova plátna již opakovaně. Jen v loňském roce se zde dražily dvě cenné symbolistní malby ještě s nádechem přelomu století, Večerní melancholie a Zasněná, s konečnými cenami 288 a 456 tisíc korun.

Alois Kalvoda: Zasněná / 1905 -10 / olej na lepence / 76 x 74 cm / Sýpka 19. 5. 2013 / 456 000 Kč

Artslimit 24. 3. 2024

Kalvoda Alois

Desetimilionový Medek a rekordy napříč kategoriemi

7. července 2016

Kalvoda i Eliáš

Kalvoda i Eliáš

4. května 2016

Krajina i moderna

Krajina i moderna

20. října 2014