ART+, all about the art market
October 2022 1821 

Art+Antiques Napříč kategoriemi

Zezula 20. 6. 2015

Brněnská společnost Zezula na své červnové aukci dražila na šest set uměleckých děl a starožitností. Vedle grafik a obrazů byl součástí nabídky i nábytek, šperky, asiatika nebo militaria, přičemž vyvolávací ceny se pohybovaly od jedné koruny (za litinový secesní popelník) do 150 tisíc (za barokní sekretář). Nového majitele našlo 58 procent položek, dohromady za 1,4 milionu korun.

 

František Kaván: Trojice krajin / 1903

František Kaván:
Trojice krajin / 1903

olej na papíře / à 25 x 30 cm / cena: 177 000 Kč

 

Největší nárůst zaznamenala trojice olejů na kartonu od Františka Kavána nabízená jako jediná položka. Krajiny z okolí Jičína z roku 1903 se prodaly za 177 tisíc korun, desetinásobek minimálního podání. Důvodem nízké vyvolávací ceny byl hlavně špatný stav maleb, které aukční katalog označuje písmeny C-D. Ceny většiny ostatních obrazů se pohybovaly do deseti tisíc korun. Z prací na papíře se nejdráže prodal akvarel Aloise Wachsmana Panny u zřídla, který vystoupal z 5 na 25 tisíc korun.

V kategorii starožitností nejvyšší ceny dosáhla sada stříbrných příborů pro dvanáct osob od pražského klenotníka Alfréda Pollaka. Soubor v původní dvoupatrové etuji vystoupal ze 71 na 94 tisíc korun. Z dalších výraznějších prodejů lze zmínit intarzovaný stolek značený Emil Gallé, který se prodal za vyvolávací cenu 22 tisíc, nebo barokní konzolové hodiny, které našly nového majitele za 26 tisíc korun. Ze skla a keramiky se nejdráže prodala dvojice lidových džbánů ze začátku 19. století z oblasti Horních Rakous za 13 tisíc korun.

 

 

Share on Facebook  Print 

Loading...