December 2020 994

Největší bohemikum letošního roku

Uppsala Auktionskammare 10. 12. 2020

Ve švédské Uppsale se ve čtvrtek prodával rozměrný kvaš s pohledem na Prahu v Mnichově vyškoleného malíře Christiana Ezdorfa. Tato práce výjimečné dokumentační hodnoty z 1. čtvrtiny 19. století v aukci výrazně překonala horní hranici odhadu.

Christian Ezdorf: Panoramatický polled na Prahu, 1821, kvaš na papíře, 75 x 245 cm, cena: 1 350 000 SEK (+ poplatky) Uppsala Auktionskammare 10. 12. 2020

Christian Ezdorf: Panoramatický pohled na Prahu, 1821,
kvaš na papíře, 75 x 245 cm,
cena: 1 350 000 SEK (+ poplatky)

Rozměrný kvaš ze švédské soukromé sbírky datovaný rokem 1821 nabídla aukční společnost Uppsala Auktionskammare v rámci své aukce "klasických" děl ve čtvrtek 10. prosince. Jeho odhadní cenu stanovila na 800 tisíc až jeden milion švédských korun, tedy 78 až 98 tisíc euro. Obraz se však dostal až na 1,35 milionu švédských korun na kladívku, což je zhruba 132 tisíc euro (současným kurzem asi 3,5 milionu korun).

Práce Christiana Ezdorfa na trhu příliš často vidět není. Databáze Artprice eviduje pouze pět desítek jeho prodejů. Velikostí srovnatelný obraz byl nabízen pouze jeden, a to už v roce 1989. Tempera na papíře Pohled na Stockholm z Mosebacke z roku 1823 (s rozměry 89 x 230 cm) byl tehdy prodán ve Švédsku za kladívkovou cenu téměř 143 tisíc euro. To je nejvyšší cena za Ezdorfův obraz vůbec, nyní vydražená malba se zařadila hned na druhou pozici.

Christian Ezdorf: Panoramatický pohled na Prahu (detail), 1821, kvaš na papíře, 75 x 245 cm, cena: 1 350 000 SEK (+ poplatky) Uppsala Auktionskammare 10. 12. 2020
Christian Ezdorf: Panoramatický pohled na Prahu (detail), 1821,
kvaš na papíře, 75 x 245 cm,

Její autor, Christian Ezdorf (1801-1851), měl ve své době se Švédskem hodně společného, strávil tam mnoho let svého života a není proto překvapivé, že se obraz objevil v tamní soukromé sbírce. Rodák z Pößnecku v dnešním Durynsku vystudoval Akademii v Mnichově a jeho hlavním tvůrčím zájmem byly krajiny. V roce 1821 zavítal do Prahy a poté se rozjel do severní Evropy, Švédska, Norska a na Island.

Ve Švédsku, kde žil až do roku 1846, se stal vyhledávaným malířem, několikrát vystavoval na Královské akademii ve Stockholmu, v roce 1831 byl dokonce zvolen jejím čestným členem. Poslední roky svého života strávil ve Velké Británii a v Mnichově, kde roku 1851 zemřel. Ezdorfovu podobu známe z kresby význačné švédské portrétistky Marie Röhl (1801-1875), která zachytila velké množství osobností švédského společenského života. Švédská královská knihovna uchovává na 1800 jejích portrétů.

Veduta oplývá celou řadou zajímavých dobových reálií včetně vorařů na Vltavě nebo čilého dopravního, obchodního a společenského provozu na Karlově mostě, svého času jediné spojnici mezi oběma břehy řeky. Staroměstské okolí Karlova mostu Ezdorf vyobrazil z nadhledu, je tedy pravděpodobné, že se může jednat o pohled z věže Staroměstské vodárny na dnešní Novotného lávce. Ačkoli současná budova a věž vodárny pochází až z poslední čtvrtiny 19. století a jejím autorem je Antonín Wiehl, již od středověku na stejném místě vodárenská věž stávala.

kvaš na papíře, 75 x 245 cm,

Rozměrné pohledy na Prahu z té doby známe například z díla Vincence Morstadta, jde však většinou o grafiky nebo jejich kolorované varianty. Podle Morstadta namaloval o čtvrtstoletí později než Ezdorf svůj pohled ze Starého města, pohled z Letné Carl Thieme, 3,5 metru široký kvaš, kosmorama, které je nyní v majetku nadačního fondu Pro Arte.

Dílu samotnému a dobovému zájmu o obrazové atrakce, k nimž byly tyto práce často určeny, byla před několika lety věnována výstava v GAVU Cheb (více zde). Jednou z takových atrakcí je dodnes třeba panorama Prahy Antonia Sacchetiho (1790-1870) na podestě vestibulu Muzea hlavního města Prahy.