ART+, all about the art market
October 2022 1821 

Není Drtikol jako Drtikol

Drtikolova Vlna třikrát jinak

Uměleckoprůmyslové museum zveřejnilo fotografii varianty slavného Drtikolova snímku Vlna, která byla minulý týden odcizena z jeho expozice. Deníky jako ilustraci většinou použily finální variantu snímku, která je jinak oříznuta a v levém dolním rohu je opatřena slepotiskovým razítkem Drtikolova ateliéru.


Ukradená varianta snímku; chybí slepotisk, v levém horním rohu je snímek mírně poškozen

 

 

 

Kurátor UPM Jan Mlčoch v této souvislosti poznamenal: „Nebyla ukradena nejslavnější, nejdražší fotografie z Čech, Evropy i celého Všehomíra. Deníkem Právo reprodukovaná fotka v klidu odpočívá v depozitáři. Variací Vlny máme asi deset kusů a teprve ta poslední, úzká, je autorizována podpisem a datací. Některé jsou bromostříbrné kontakty, jiné v pigmentu – tak, jak je autor předal muzeu ve svém daru roku 1942. Ve stálé expozici jsme měli variantu se třemi vlnami, která vznikla ještě předtím, než ji pak Drtikol radikálně oříznul jen na dvě vlny." (Mlčochův email zveřejnil v Mf Dnes Josef Chuchma)


Finální varianta snímku ve sbírce UPM / foto: České televize, 15. 3. 2011

 

 

 

UPM uvádí, že při zápůjčkách na zahraniční výstavy bývá Vlna pojištěna na 50 tisíc eur. S odvoláním na ART+ se v tisku objevila i cena 400 tisíc eur. Za tuto částku podle našich informací loni nabízale stranově obrácenou variantu snímku berlínská galerie Kicken. Nejprve v březnu na veletrhu TEFAF v Maastrichtu (foto zde), znovu pak v červnu na veletrhu Art Basel (samostatný článek zde). Na basilejském veletrhu byl snímek hned během vernisáže rezervován. O měsíc později nám galerie potvrdila, že k prodeji skutečně došlo. Kolik kupec zaplatil, nám však nesdělila.


Snímek nabízený galerií Kicken; chybí slepotisk, oproti variantě v UPM je stranově obrácený

 

 

O cenách  Drtikolových děl podrobněji zde.

Share on Facebook  Print 

Loading...