Text Koucká Tereza | Foto Sýpka | Datum 14.02.2016
Na 41. aukci Sýpky, která se uskuteční v neděli 28. února v paláci Žofín, budou mít možnost zájemci, kromě mnoha dalších zajímavostí, bojovat i o několik souborů či samostatných listů proláží Jiřího Koláře. Snoubí se v nich, s lyričností a vtipem autorovi vlastními, ptačí a umělecký svět. Jde o ojedinělou nabídku takto rozsáhlého souboru Kolářových děl.
Cyklus Ornitologie moderního umění vznikal od počátku 60. let a patří ke Kolářovým nejrozsáhlejším sériím (např. vedle série Motýli). Autor v nich osobitě propojuje svět ptáků a svět moderního umění. Do vyříznutých ptačích těl vkládá nezaměnitelné části obrazů evropských a amerických umělců 20. století. Odhalit zde můžeme například díla Roye Lichtensteina, Salvádora Dalího, Reného Magritta, Pieta Mondriana, Kazimíra Maleviče a mnoha dalších. V roce 1968 byla jeho první část (celkem 20 proláží) publikována v leporelu Ornitologie umění. Cyklus listů byl pak vystaven v roce 1997 v Galerii U Prstenu a u příležitosti této výstavy byl vydán katalog s názvem Ornitologie moderního umění (Protis, 1997) s texty Hany Koželuhové-Sládkové a Evy Petrové. Katalog reprodukoval celkem 41 proláží.
Sýpka nabídne pod sedmi katalogovými čísly celkem čtyři soubory listů po pěti kusech a tři samostatné listy (rámované), pocházející podle aukčního katalogu prodejce z významné soukromé sbírky. Všechny listy vznikly v mladším období a byly poprvé reprodukovány právě v katalogu výše zmíněné Kolářovy výstavy. Lze očekávat, že se objeví zájemce, který bude mít zájem listy zakoupit všechny (jen tak lze zachovat alespoň částečnou celistvost této série) a můžeme se tak dočkat zajímavých cenových výsledků.
Díla Jiřího Koláře se na českém trhu objevují poměrně často, lze je pořídit za příznivé ceny a mají většinou u sběratelů úspěch. Výjimečnost této nabídky je však dána tím, že se jedná o velkou část rozsáhlého cyklu, která je na domácím trhu zcela ojedinělou záležitostí.
15. března 2024Sotheby’s Londýn 6. 3. 2024, Christie’s Londýn 7. 3. 2024
5. března 202421. března 2024
27. května 2020
12. listopadu 2018
14. března 2017
24. března 2023
9. listopadu 2022
2. listopadu 2022