Text Koucká Tereza | Datum 16.05.2022
V minulém týdnu své sálové i online aukce uskutečnilo hned několik aukčních domů, mezi nimi Galerie Pictura, Galerie Ustar nebo Galerie Art. Vybrali jsme z nich několik zajímavých prodejů.
Aukce Galerie Pictura ve středu 11. května skončila s prodejní úspěšností 50 procent a celkovým obratem vyšším než 13,5 milionu korun. Zasloužilo se o to především figurální plátno Tři grácie Otakara Kubína vydražené za 5,25 milionu korun. Kubín v něm dokonale zhmotnil neoklasicistické tendence 20. let, které byly pro jeho tvorbu určující. Obraz pochází nejspíše z domácí soukromé sbírky, v roce 2006 se stal součástí umělcovy výstavy v Severočeské galerii výtvarného umění v Litoměřicích a byl reprodukován v jejím katalogu.
Kubínova figurální plátna počátku 20. let jsou na trhu velmi ojedinělá. Stylově můžeme vydražený obraz srovnat s taktéž rozměrným plátnem Umírající mladík (L'adolescent mourant), který trhem prošel třikrát, v roce 2010, 2015 a loni. Na cenu přesahující 6 milionů korun dosáhl při prodeji před sedmi lety. Je to také Kubínovo nejdražší neoklasicistické plátno vůbec, Tři grácie následují hned za ním. Dráže se kromě Umírajícího mladíka na domácím trhu vydražily už jen tři Kubínovy kuboexpresionistické obrazy.
Poprvé byla v domácí aukci dražena reprezentativní malba karlovarského rodáka Valtera (Walthera) Klemma, jednoho z významných představitelů umělecké komunity českých Němců. Žil a pracoval převážně v Německu, po roce 1908 například v umělecké kolonii v Dachau, pravidelně však obesílal výstavy v Československu. Obraz Sběrači krabů namalovaný někdy v průběhu desátých let se prodal s významným nárůstem za 488 tisíc korun.
S velmi dobrou průměrnou cenou na vydraženou položku, téměř 105 tisíc korun, skončila aukce Galerie Ustar v neděli 15. května. Aukční síň dražila pouze 61 položek, z nichž u sběratelů uspělo 40. Celkový obrat se blížil částce 4,2 milionu korun. Kromě mincí a dalších starožitností nabídla i řadu kvalitních maleb.
Zřejmě nejzajímavější byl obraz zakládající členky Skupiny Máj 57 Jitky Kolínské Mrtvý čas. Vznikl v duchu magického realismu v roce 1957. Jako na velmi zajímavou sběratelskou příležitost na malbu nejspíše nahlíželi i dražitelé, neboť její cenu navýšili z minimálního podání 300 tisíc korun hned čtyřnásobně, na konečných 1,2 milionu korun. Jde o nové autorčino aukční maximum. To původní držela od roku 2016 o pět let mladší malba Majáková loď, hodnotu měla méně než poloviční.
Téměř trojnásobný nárůst zaznamenal také rozměrný obraz V zámeckém parku od Aloise Kalvody. Nejvíce ceněné jsou právě rané umělcovy práce z počátku 20. století se symbolistně secesním nábojem. V loňském roce se takových obrazů na trhu objevilo několik: Březový háj ze stejné doby jako v neděli dražený obraz poprvé Kalvodu posunul nad milionovou hranici. Olej V zámeckém parku vystoupal z 228 na 660 tisíc korun, cenu v první desítce nejdražších malířových prodejů.
Vysoké nárůsty vyvolávacích cen v sobotu 14. května padaly i na aukci Galerie Art Praha. Ačkoli Zrzavého Piazzetta ze 60. let, která se mohla stát dalším z dlouhé řady umělcových milionových děl, v aukci neuspěla, všechny další nabízené umělcovy práce ano (více o nich zde). Pastel Jitřenka se vyhoupl z 85 na 268 tisíc korun, další kresba Krajina s třemi loďkami, třemi kameny a kopcem vlevo ze 49 na 183 tisíc korun. Litografie Anděl se prodala za 29 tisíc korun s trojnásobným navýšením minimálního podání.
16. dubna 2024Zajímavé výsledky z březnových aukcí, březen 2024
28. března 202428. března 2024
8. října 2021
5. ledna 2018
18. srpna 2016
26. září 2022
30. ledna 2022
24. května 2018