Podcast: Umění slouží k poznání světa

Prague Art Week 2022

V týdnu 9. – 15. září se uskuteční první ročník festivalu Prague Art Week. Při té příležitosti vzniká série podcastů. Hned v prvním odpovídá dlouholetý šéfredaktor Art+ a nově šéfkurátor Musea Kampa – Jan Skřivánek.  

 
Jan Skřivánek je odborník na trh s uměním a výtvarný kritik, který pravidelně komentuje dění na poli umění ve většině předních českých médií. Bývalý jednatel, šéfredaktor a redaktor časopisu ART ANTIQUES a portálu ART+, který stál u zrodu zpravodajské platformy Artalk.cz a působil například i v umělecké televizi Artyčok.tv se dlouhodobě zabývá reflexí trhu s uměním, ale i historií a fungováním muzejních a galerijních institucí. I proto jsme si ho vybrali jako prvního hosta série podcastů u příležitosti prvního ročníku festivalu Prague Art Week.
 
Jak má fungovat časopis o výtvarném umění a odpovídá tomu podoba časopisu Art Antiques?
 
Časopis Art Antiques je hybrid mezi třemi až pěti časopisy, se kterými byste se setkali ve Francii nebo v Německu, jedna část je pro většinového diváka velkých výstav, druhá je pro lidi které zajímá současné umění a třetí je pro zájemce o trh s umění a sběratelství, nádavkem je tam zařazena architektura a design. Měsíčník na kvalitním papíře se navíc málokdy tolik věnuje zpravodajství, tak jako jsme se snažili v Art Antiques.
 
Jak vypadá mainstreamový mediální obraz současného umění?
 
Výtvarné umění je v pozici ‚soft news‘. Úroveň debaty o současném umění v tomto prostředí je velice chabá a slabá, na druhou stranu celosvětově platí že současné umění nikdy nebylo tak populární a nedostávalo se mu tolika pozornosti jako dnes.
 
Jakou roli by mělo hrát umění v 21. století?
 
Měli bychom se snažit, aby umění nebylo jen kratochvílí a zbytkovou zábavou, které se věnujeme, až když zbyde čas, ale bylo by dobré mu dávat důležitost jiného jazyka, jiného média, které slouží k poznání světa a klást důraz na to, že je přínosné a obohacující takto k němu přistupovat.
 
 
Referenčním bodem v oblasti současného umění pro mnohé redakce, ale i veřejnost, je již několikátý žebříček J&T Banka Art Index. Také o něm a jeho vzniku v podcastu u příležitosti Prague Art Week 2022 mluví Jan Skřivánek. Dozvíte se i jaké aspekty ovlivňují hodnotu uměleckého díla a jaké prognózy dává českému trhu s uměním do budoucna.
 
Poslechněte si celý podcast s Janem Skřivánkem na webu Prague Art Week.
 
 

Související články

Sbírání starých mincí mi pomohlo začít nový život v emigraci

Sbírání starých mincí mi pomohlo začít nový život v emigraci

Rozhovor se sběratelem Václavem Brunou

Dr. Václav Bruna vytvořil unikátní sbírku velmi vzácných, extrémně vzácných a raritních mincí, výhradně české provenience, od starověkých ražeb až po ražby moderní. „Má sbírka je výjimečná v tom, že jsem ji sestavil s edukativním záměrem, protože tam...

3. dubna 2024
V Ovenecké jsme s umělci vytvořili scény pro každodenní život

V Ovenecké jsme s umělci vytvořili scény pro každodenní život

Rozhovor se sběratelkou Terezou Porybnou

Tereza Porybná působila v letech 2013 až 2019 jako ředitelka Českého centra v Londýně a v letech 2014-2016 byla prezidentkou sdružení Evropských kulturních institutů v Londýně (EUNIC London). Spolu se Zuzanou Blochovou a Edith Jeřábkovou stojí za pr...

25. března 2024
Hledám věčné gesto, které najde obdiv i za sto let

Hledám věčné gesto, které najde obdiv i za sto let

Rozhovor se sběratelem Jaroslavem Pulicarem

Jaroslav Pulicar je známým fotografem, který se rovněž rád obklopuje uměním. Od roku 2009 proto provozuje Galerii 34, která se nachází přímo v jeho brněnském bytě. Byt/galerie, kde prezentuje další fotografy, je přístupná během vernisáže a po domluvě...

29. ledna 2024
Zobrazit všechny

Další články


<