Podzimní sezóna 2019 (první podání)

Výběr z prvních podzimních aukcí

Podzimní část aukční sezóny letos začíná nebývale brzo. Již tuto sobotu se uskuteční aukce starých mistrů galerie Arcimboldo a na následující úterý chystá svou aukci poválečného umění společnost European Arts. Přinášíme několik tipů z obou aukčních katalogů.

Daniel Seghers:

Daniel Seghers: Kytice ve skleněné váze s motýlem, olej na plátně,
67 x 56 cm, vyv. cena: 1 200 000 Kč (+ 25% provize), Arcimboldo 14. 9. 2019

Galerie Arcimboldo ve spolupráci s rakousko-českým obchodem se starožitnostmi Fine Antiques Prague připravila aukci vybraných děl starého umění. Nabízeno bude sedm desítek obrazů a soch od středověku po 18. století. Hlavním lákadlem aukce je nově objevený obraz Giovanniho Battisty Tiepola, jemuž se věnujeme v samostatném článku a jehož dražba bude startovat na částce 1,4 milionu korun (+ 25% provize). Druhou milionovou položkou je reprezentativní kytice od vlámského malíře Daniela Segherse (1590–1661). Seghers byl specialistou na tento žánr, učil se přímo u Jana Brueghela staršího. Jednu jeho menší kytici má ve sbírce i pražská Národní galerie. Seghersův mezinárodní aukční rekord z loňského prosince má hodnotu 806 tisíc eur. Kytice v nabídce galerie Arcimboldo má vyvolávací cenu 1,2 milionu korun.

Klanění Andělů, Jižní Německo, kolem 1500

Klanění Andělů, Jižní Německo, kolem 1500, dřevo, 70 x 83 cm,
vyvolávací cena: 600 000 Kč (+ 25% provize), Arcimboldo 14. 9. 2019

Z nabízených soch má nejvyšší minimální podání pozdněgotický dřevěný reliéf s motivem narození Páně. Práce neznámého jihoněmeckého mistra z doby kolem roku 1500, patrně část bočního křídla monumentálního vyřezávaného oltáře, je nabízena za 600 tisíc korun (+ 25% provize). Jen o jeden příhoz níže bude začínat drobny manýristický bronz s námětem bičování Krista od Giambologniho žáka Antonia Susiniho. Nejzajímavějším nabízeným bohemikem je obraz Kristus uzdravuje nemocné od Františka Antonína Hartmanna, syna slavnějšího Jana Jakuba. Poměrně rozměrná malba na měděném plechu bude začínat na 370 tisících korun (+25 % provize).

František Antonín Hartmann: Kristus uzdravuje nemocné

František Antonín Hartmann: Kristus uzdravuje nemocné, olej na měděné desce,
42 x 58 cm, vyvolávací cena: 370 000 Kč (+ 25% provize), Arcimboldo 14. 9. 2019

Aukce European Arts nabídne 122 položek poválečného a současného umění. Vedle klasiků, jako jsou Adriena Šimotová, Zbyněk Sekal či Milana Grygara, budou nabízeny i práce současných třicátníků a čtyřicátníků – Josefa Achrera, Hynka Martince nebo Federica Díaze. Dílem s nejvyšší vyvolávací cenou je pozdní olej Josefa Šímy, Kompozice z roku 1970, která je nabízena za 1,8 milionu korun (+ 24% provize).

Theodor Pištěk: Kočka s holubicí II, 1960

Theodor Pištěk: Kočka s holubicí II, 1960, olej na plátně, 80 x 71 cm,
vyvolávací cena: 650 000 Kč (+ 24% provize), European Arts 17. 9. 2019

Mimořádnou nabídkou je raný obraz Theodora Pištěka Kočka s holubicí II z roku 1960. Expresivní malba pochází z majetku automobilového závodníka Olega Ruboše a bude startovat na částce 650 tisíc korun (+ 24% provize). Obraz se bezprostředně vztahuje k filmu Holubice ze stejného roku, který byl prvním celovečerním filmem Františka Vláčila a na kterém se tehdy osmadvacetiletý Pištěk podílel jako kostýmní výtvarník. Vláčilovo poetické podobenství o naději a svobodě vypráví příběh chlapce Michala, který po úrazu nemůže chodit a jemuž péče o zraněnou bílou holubici pomůže s návratem do života. Černý kocour Satan, který se holubici snaží chytit, představuje plíživé a stále přítomné zlo. Pištěk je jedním z autorů, kteří v prvním pololetí zaznamenali nové aukční maximum, když se jeho monumentální obraz Stavba č. 2 z poloviny 90. let na aukci 1. Art Consulting prodal za téměř 3,7 milionu korun. Jeho hyperrealistické obrazy aut ze 70. let se již v minulých pěti letech na aukcích Galerie Kodl opakovaně prodávaly za částky od dvou do tří milionů korun. Pištěkovo dílo ze 60. let se nicméně dosud v aukci neobjevilo.

Lubomír Typlt: Turbína v noci III, 2005

Lubomír Typlt: Turbína v noci III, 2005, olej na plátně, 200 x 140 cm,
vyvolávací cena: 220 000 Kč (+ 24% provize), European Arts 17. 9. 2019

Asi nejzajímavější nabízenou položkou současného umění je monumentální plátno Turbína v noci III od Lubomíra Typlta. Obraz z roku 2005 je vynikající ukázkou "konstruktivistické" polohy Typltova díla a jedním z jeho největších pláten nabízených dosud v aukci. Vznikl ve stejném roce, kdy malíř oslavil třicáté narozeniny, dokončil studia na akademii v Düsseldorfu a měl důležitou samostatnou výstavu na pražské Staroměstské radnici. Námětově obraz odkazuje k slavnému Velkému sklu od Marcela Duchampa. Obraz je celostránkově reprodukován v monografii Lubomír Typlt: Tikající muž a byl v roce 2011 vystaven na umělcově samostatné výstavě Mobilizace v brněnském Domě Pánů z Kunštátu. Z hlediska celkového obratu se Lubomír Typlt v posledních letech řadí mezi nejprodávanější současné autory na českých aukcích. V uplynulých deseti letech se na aukcích prodaly čtyři desítky jeho obrazů a prací na papíře dohromady za více než 4 miliony korun.

Artslimit 24. 3. 2024

European Arts

Piskač za 15 milionů a další úspěchy

24. května 2021

Lebeda z Karlových Varů

Lebeda z Karlových Varů

14. května 2021

Špálův květinový květen

Špálův květinový květen

11. května 2021