Pohled z okna podle Lhotáka
Galerie Pictura 2. 2. 2022
Text Koucká Tereza Date 30.01.2022
Ačkoli se malby Kamila Lhotáka v aukcích objevují relativně často, o ty z let čtyřicátých, o to méně z třicátých, zavadíme jen velmi zřídka. Obraz Pohled z okna pochází ze zcela rané fáze umělcových cílevědomých snah stát se ve výtvarné tvorbě profesionálem.
![]() |
|
Konec třicátých let je obdobím, kdy Kamil Lhoták studuje poslední ročníky Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze, a dojde k rozhodnutí, že bude dále pracovat na uskutečnění svého dětského snu a stane se malířem. Proto v tomto období, v letech 1937 a 1938, začnou po několikaleté přestávce vynucené studijními povinnostmi vznikat nové obrazy. Zachovalo se jich ale malé množství, protože Lhoták jako autodidakt, kterému bylo z rodinných obav o jeho budoucí ekonomické zajištění odepřeno studovat na Akademii výtvarných umění, hledal v té době optimální malířské vyjádření a s výsledky svého snažení byl málokdy spokojen.
Libor Šteffek, autor (mimo jiné) soupisu umělcových maleb k těmto letům poznamenává: „Obrazy této prvotní fáze se vyznačují ve svém provedení jistou syrovostí a stále ještě hledáním sebe sama. Není proto divu, že z prvních padesáti obrazů, vytvořených v tomto období, jím byla skoro polovina zničena nebo ztracena.“ Je také pravdou, že umělcovy rané obrazy jsou především doménou soukromých kolekcí a v galeriích ani muzeích si jich příliš neprohlédneme. Výjimkou je například Plnění balonu pana Surcoufa z roku 1937, které vlastní Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě, nebo o rok mladší Vznášející se balon ze sbírek Národního technického muzea.
![]() |
|
Ten je s nabízeným obrazem Pohled z okna příbuzný nejen námětem a provedením, ale také rozměrově. Lhoták byl už od samého počátku svých výtvarných počinů na základě dojmů z četby dobrodružných románů předešlého století fascinován balony a vzducholoděmi, které se staly jedním z ústředních témat jeho celoživotní tvorby. Oběma těmto obrazům dominuje právě vznášející se žlutý balon. V případě malby z Národního technického muzea jde o samostatný výjev, v druhém oleji jakoby malíř jen zarámoval stejný obraz okenním otvorem a diváka na něj nechal pohlížet z interiéru skromně zařízené místnosti. Aukční síň začne obraz dražit na částce 2,14 milionu korun včetně aukční provize.
![]() |