Poprvé přes milion

Artslimit 2. 10. 2022

Online aukce Artslimit s pořadovým číslem 4 v neděli 2. října vydělala více než 16,5 milionu korun včetně aukční provize. Na platformě Artslimit Galerie Kodl v této aukci vystoupaly poprvé dvě položky na milionové ceny, dalších 36 bylo vydraženo za více než 100 tisíc korun.

Václav Radimský: Krajina s řekou a pramicí, kolem 1925,  olej na kartonu, 70 x 100 cm, Artslimit 2. 10. 2022, cena: 1 300 000 Kč
Václav Radimský: Krajina s řekou a pramicí, kolem 1925,
olej na kartonu, 70 x 100 cm,
Artslimit 2. 10. 2022,
cena: 1 300 000 Kč

Největší úspěch měl u sběratelů olej Václava Radimského Krajina s řekou a pramicí. Ačkoli Radimský stál velkou část svého života mimo progresivní umělecké proudy a setrvával v impresionistickém vidění krajiny, jeho obrazy jsou dodnes velmi vyhledávané. Na svém aukčním kontě má desítky milionových obrazů, dokonce jeden desetimilionový. Krajinu s řekou a pramicí z doby kolem roku 1925 aukční síň nabízela za vyvolávací cenu 250 tisíc korun. Zájemci ji však dostali až na 1,3 milionu korun, sumu, která více než dvojnásobně překonala horní hranici předaukčního odhadu.

Jiří Kars, Pijáci (podle D. Vélasqueze), 1906–1907, olej na plátně, 168 × 228 cm, Artslimit 2. 10. 2022, cena: 1 000 000 Kč

Jiří Kars: Pijáci (podle D. Vélasqueze), 1906–1907,
olej na plátně, 168 × 228 cm,
Artslimit 2. 10. 2022,
cena: 1 000 000 Kč

Větší očekávání naopak aukční síň měla u malby, která odhaluje suverénnost malířského projevu Jiřího Karse, jednoho z nejznámějších představitelů umělecké komunity českých Němců. Obraz Pijáci pojal jako volnou kopii slavného plátna Diega Vélasqueze z konce 20. let 17. století známého pod stejným názvem, případně jako Bakchův triumf nebo Los borrachos (Opilci). Plátno, jehož předloha se nachází v madridském Pradu, má i stejně monumentální rozměry jako originál, použité výrazové prostředky jsou však moderní, Karsovi vlastní. Obraz z aukce odešel za vyvolávací cenu milion korun.

Jiří Sopko: Ostrov květin, 1992, akryl na plátně, 60 × 100 cm, Artslimit 2. 10. 2022, cena: 412 500 Kč
Jiří Sopko: Ostrov květin, 1992,
akryl na plátně, 60 × 100 cm,
Artslimit 2. 10. 2022,
cena: 412 500 Kč

Na nejvyšší ceny v kategorii statisícových položek dosáhly práce Jiřího Georga Dokoupila a Olbrama Zoubka. Dokoupilovo bezejmenné plátno vytvořené s použitím mýdlových bublin vystoupalo z 625 tisíc na více než 887 tisíc korun. Vysoké nárůsty zaznamenala také dvojice zhruba půlmetrových olověných pozlacených plastik Olbrama Zoubka. Cenu starší Při-Sedící v šatu z první poloviny 90. let zájemci navýšili z 250 tisíc až na 650 tisíc korun. Stala se tak nejdražší jednotlivou takto drobnou Zoubkovou sochou, za vyšší sumy se v aukcích doposud prodaly pouze sousoší nebo samostatné sochy v životní popřípadě nadživotní velikosti.

Jitka Válová: Pieta, 2205, olej na plátně, 120 × 85 cm,  Artslimit 2. 10. 2022, cena: 400 000 Kč
Jitka Válová: Pieta, 2005,
olej na plátně, 120 × 85 cm,
Artslimit 2. 10. 2022,
cena: 400 000 Kč

Ještě vyšší nárůst, téměř 440 tisíc korun, zaznamenala Hygie II s konečnou cenou 563 tisíc korun. Třetí z dražených Zoubkových plastik Solný sloup vystoupala ze 100 tisíc na 394 tisíc korun. Na počátku 90. let stejně jako Solný sloup vznikl i akryl Ostrov květin Jiřího Sopka, který Artslimit nabídl za 75 tisíc korun. Vítěz licitace za něj však zaplatil téměř 413 tisíc korun.

Přímo z autorčina ateliéru pocházela malba Jitky Válové Pieta. Tu malířka vytvořila v roce 2005, šest let před svou smrtí. Suma 400 tisíc korun je pátou nejvyšší cenou za její dílo, minimální podání obrazu bylo necelých 63 tisíc korun.

Jiří Trnka: Zimní putování, 40. léta 20. století, akvarel a kvaš na papíře, 19 × 31 cm,  Artslimit 2. 10. 2022, cena: 187 500 Kč

Jiří Trnka: Zimní putování, 40. léta 20. století,
akvarel a kvaš na papíře, 19 × 31 cm,
Artslimit 2. 10. 2022,
cena: 187 500 Kč

Z prací na papíře si nejlépe vedla Bárka na pobřeží Jana Zrzavého vydražená s velmi vysokým nárůstem za 388 tisíc korun. Půvabnou ukázkou tvorby Jiřího Trnky byla kombinovaná technika Zimní putování ze 40. let (188 tisíc korun).

(Není-li uvedeno jinak, jsou všechny ceny včetně vyvolávacích s aukční provizí.)

Raritní Štyrského tisk atakoval hranici dvou milionů korun

Zajímavé výsledky z březnových aukcí, březen 2024

5. dubna 2024

Artslimit 24. 3. 2024