Přes 150 milionů dolarů za sbírku Gettyových

Christie´s New York 10. – 25. 10. 2022

Newyorská pobočka aukční síně Christie´s zprostředkovala nové osudy všem více než 1 500 položkám ze sbírky Ann a Gordona Gettyových. Celkový obrat šesti on-line a čtyř sálových dražeb ve výši 150 milionů dolarů (přibližně 3,8 miliardy korun) zařadil tuto pozůstalostní nabídku na třetí místo v pořadatelově žebříčku top sólových aukcí.  

Aukce vybraných kusů z majetku Gettyových zajistila několik dílčích autorských rekordů a představila publiku specifický eklektický styl americké sběratelky a designérky Ann, rozené Gilbertové (o životních i profesních osudech před dvěma lety zesnulé mecenášky více v předchozím článku). Série aukcí stržila celkem přes 150 milionů dolarů. Výnosnější byla u Christie’s v minulosti jen dražba pozůstalostní sbírky manželů Rockefellerových před čtyřmi roky s výtěžkem 835 milionů dolarů a souboru uměleckých děl Yvese Saint Laurenta a Pierra Bergého z roku 2009 s obratem 443 milionů dolarů (po přepočtu z eur).

 

Instalace fototapety s pohledem do interiéru rezidence Gettyových v San Francisku v rámci předaukční výstavy v newyorské pobočce Christie´s. Série sálových aukcí probíhala od 20. do 23. října 2022.

 

Obsáhlá propagační kampaň, putovní výstava po Evropě a Asii i samotná předaukční instalace v sídle Christie´s na Rockeferell Plaza měly navodit atmosféru proslulých interiérů v luxusní rezidenci Gettyových, na prestižní adrese Pacific Heights v San Francisku. Závěsná výtvarná díla byla prezentována v autentickém aranžmá vedle umělecko-řemeslných dekorací, společně s originálním nábytkem nebo dobovým mobiliářem tak, aby byl zachován estetický esprit paní Ann. Znalkyně evropského umění a starožitností s vyhraněným zájmem o chinoiserie, snacha ropného magnáta a svého času nejbohatšího muže planety Jeana-Paula Gettyho, se při úpravách svého sanfranciského domova soustřeďovala na kvalitu provedení a exkluzivní provenienci.

Právě tyto parametry často rozhodovaly o konečné částce za konkrétní draženou položku, jak ukázaly například mnohonásobné nárůsty původních odhadních cen. V rámci desetidílné aukční série se největší pozornost upírala na čtyři sálové licitace. Hned ta první, pořádaná 20. října, přispěla do souhrnného prodeje více než polovinou. Za vybraná výtvarná a dekorativní díla získala téměř 80 milionů dolarů (necelé 2 miliardy korun) a to ještě jeden z nejslibnějších chef-d´oevrů sbírky, Canalettův Pohled na Benátky s kostelem Santa Maria della Salute, jen několik hodin před zahájením z nabídky vypadl, neboť se díky privátnímu nákupu dostal formou daru do expozice Muzea výtvarných umění v San Francisku.

 

Mary Cassattová: Mladá dáma v lóži, 70. léta 19. stol.,
pastel na papíře, 64,1 x 50,5 cm,
konečná cena: 7 489 000 USD
Christie´s New York 20. 10. 2012
 

Pastel Mladá dáma v lóži impresionistky Mary Cassattové, který v minulosti vlastnil i Paul Gauguin, se prodal za téměř 7,5 milionu dolarů. To je dosavadní autorčin rekord. Dále se prosadil hojně reprodukovaný portrét tanečníka Václava Nižinského v roli Tanečníka ze Siamu od Jacquese-Émila Blanche za 2,7 milionu dolarů nebo Watteauova kresebná studie Dívky v kloboučku, s částkou 3,4 milionů dolarů, což je rekord za malířovu práci na papíře.

 

Párové vykuřovadlo v podobě jeřábů z období dynastie Čching, 18. - 19. století, 
porcelán, email, v. 231 a 235 cm,
konečná cena: 1 620 000 USD
Christie´s New York 20. 10. 2012
 
 

V kategorii uměleckého řemesla se mezi zájemci strhla příhozová bitva například o unikátní dvoumetrová porcelánová vykuřovadla z období dynastie Čching, když s dvacetinásobným nárůstem oproti spodní hranici odhadu dosáhla až na 1,6 milionu dolarů.

 

Henri Matisse: Krajina s cypřiši a olivovníky, 1918,
olej na kartónu, 27 x 34,9 cm,
konečná cena: 2 220 000 USD
Christie´s New York 21. 10. 2012
 
 

Druhý aukční den byl věnován starým mistrům a evropskému umění 19. a 20. století a zakončil na bezmála 34 milionech dolarů, včetně například Matissovy jihofrancouzské Krajiny za 2,2 milionu dolarů. Ann Gettyová se nebála nezvyklých estetických kombinací, jak ukazují starší snímky z její sanfranciské jídelny. Dvanáct malovaných nástěnných paneau se chinoiserními výjevy z polabského zámku Pillnitz si nechala zasadit do táflování k francouzskému nábytku a empírovému lustru. Katalogové odhady za tucet tříapůlmetrových desek začínaly na 200 tisících dolarech a vydražily se 22. října za více než desetinásobek, přesněji za 2,3 milionu dolarů. Třetí část živého aukčního seriálu vynesla přes 13,4 milionu dolarů.

 

Pohled do jídelny v rezidenci na Pacific Heights. V pozadí 5 kusů (ze 12) orientální paneláže Augusta II. Silného, původně ze zámku Pillnitz. Konečná cena: 2 280 000 USD.

 

Jen o něco méně utratilo publikum v sále či na telefonech a on-line platformách o den  později v rámci čtvrtého dílu rozprodeje sbírky, zaměřené na originální čínské artefakty, lokální i exportní, a kontinentální i ostrovní starožitný nábytek a mobiliář. Díla pocházela z privátních prostor rezidence Gettyových, ložnic a knihovny, a původním majitelům vynesla necelých 12,9 milionu dolarů. Ale jen nakrátko. Celkový výtěžek z pozůstalostní aukce ve výši 150 milionů dolarů bude postoupen filantropickému poslání Nadace Ann a Gordona Gettyových pro umění (Ann and Gordon Getty Foundation for the Arts).

 


Související články

Znovuobjevený Klimt za desítky milionů eur

Znovuobjevený Klimt za desítky milionů eur

Auktionshaus im Kinsky, Vídeň 24. 4. 2024

Obrazy rakouského modernisty hýbou světovým trhem téměř dvě dekády. Klimtománie vrcholila v předloňské a loňské sezóně, kdy padaly částky ve vyšších desítkám milionů dolarů a žebříček autorových nejdražších děl se přepisoval hned několikrát. V nastav...

19. dubna 2024
Impresionismus: Od nezájmu a pohrdání k nejdražším obrazům světa

Impresionismus: Od nezájmu a pohrdání k nejdražším obrazům světa

150 let od první výstavy impresionistů

Na den přesně před sto padesáti lety se v Paříži otevřela první výstava impresionistů. Trvala měsíc, skončila komerčním i reputačním nezdarem a pořádající Spolek se ještě týž rok rozpadl. Publiku trvalo dalších deset dvacet let, než se naučilo rozezn...

15. dubna 2024
Ojedinělé album stanovilo nový rekord pro Hokusaie

Ojedinělé album stanovilo nový rekord pro Hokusaie

Christie’s New York 19. 3. 2024

Jedna z celosvětově nejznámějších výtvarných scenérií vůbec, Velká vlna od japonského mistra Hokusaie, bývá v nabídce aukčních síní relativně často. Loňský prodej barevného dřevořezu z let 1830-34 ohromil částkou téměř 2,8 milionu dolarů, minulý týde...

27. března 2024
Zobrazit všechny

Další články


<