První milionové Toyen

Od rané Kompozice po Spící a dál

V souvislosti s nedávným rekordním prodejem Toyen není od věci připomenout si autorčin vůbec první milionový prodej před 19 lety. Shodou okolností šlo tehdy rovněž o rané artificialistické dílo a cena vystoupala na téměř dvojnásobek minimálního podání. Na rekord ale tehdy stačilo necelých 2,5 milionu korun.

Toyen: Kompozice, kolem 1925


Toyen: Kompozice, kolem 1925,
olej na plátně, 85 x 85 cm,
cena: 2 460 000 Kč, Galerie Peron 23. 6. 2001

Artificielní obraz Kompozice na své aukci 23. června 2001 nabídla Galerie Peron. Dražba se konala v sobotu odpoledne v Sukově síni Rudolfina a přišlo na ni kolem šedesáti lidí. Jen dvacet jich však zaplatilo pětisetkorunový dražební poplatek. Dalších šest lidí si podalo limit a dva dražitelé se aukce zúčastnili po telefonu. 

Když galerie začátkem června oznámila, že bude dražit dosud neznámý obraz Toyen, vyvolalo to mezi sběrateli menší pozdvižení. "V našem zájmu bylo nezveřejňovat žádné další informace o majiteli díla, protože hrozilo, že nás případný zájemce obejde a dílo koupí přímo od něj," vysvětloval po aukci spolumajitel galerie Jan Mach. "Okamžitě se však vyskytly hlasy zpochybňující pravost díla, takže jsme museli aspoň částečně poodhalit jeho původ a historii. I když jsme neuvedli, kdo konkrétně obraz dnes vlastní, několik lidí majitele stejně vystopovalo a nabízelo mu za něj částky kolem milionu a půl."
 


stránka aukčního katalogu, Galerie Peron 23. 6. 2001

Oficiální tisková zpráva uváděla jen to, že obraz téměř padesát let odpočíval v soukromé sbírce jedné pražské rámařské rodiny. Otec dosavadního majitele jej získal, když vyhledával zajímavé rámy pro svou práci. Jeden obchodník s obrazy mu jej nabídl spolu s dalšími plátny, kterých si nikterak nevážil. Částečně poškozený obraz pak zrestauroval Bohuslav Slánský. Ani po zrestaurování se však obraz nikdy neobjevil na veřejnosti, ani nebyl publikován v odborné literatuře. Pravost díla potvrdil historik umění Jaromír Zemina a restaurátorka Zora Grohmanová.

Obraz byl 71. položka aukčního katalogu a vyvolávací cena byla stanovena na rekordních 1,2 milionu (+ provize). Zájem projevili dva dražitelé na telefonu, čísla 150 a 151, a vlastní dražba netrvala ani minutu. Cena se velice rychle vyšplhala na 2,1 milionu korun. Pak se čísla 151 zeptali, zda dá 2,2 milionu, a když se na druhém konci linky ozvalo, že ne, byl obraz přiklepnut číslu 150. Včetně čtrnáctiprocentní provize a DPH z ní konečná cena činila 2,46 milionu korun. S odstupem let vyšlo najevo, že kupcem byl tenkrát Vladimír Železný.
 

1. oyen, Růžový spektr (1934)

Toyen: Růžový spektr, 1934,
olej na plátně, 98 x 63 cm,
cena: 3 685 500 Kč, Antikva Nova Kodl 1. 12. 2002

Jan Mach po aukci neskrýval spokojenost: "Třetinová prodejnost u aukce tvořené z velké částí díly žijících umělců lze již považovat za úspěch a takovouto částku za Toyen jsem rozhodně neočekával. U obrazů, které pocházejí ze soukromých sbírek a které nebyly nikdy vystavovány, obecně platí, že na aukcích dosahují nižších cen. Toyen, pokud je mi známo, dosud nikdy nebyla dražena za částku přesahující 1 milion a já jsem počítal maximálně s cenou 1,6 milionu na sále. 2,1 milionu je fantastický výsledek."

Rekord rané Kompozice vydržel rok a půl, v prosinci 2002 jej překonal obraz Růžový spektr z roku 1934, který se na aukci Galerie Kodl (tehdy ještě fungující pod názvem Antikva Nova Kodl) prodal za 3,7 milionu korun. Na další rekord jsme pak čekali víc jak pět let, do února 2008, kdy se na aukci 1. Art Consulting rozměrný obraz Buditelka něhy z roku 1957 prodal za vyvolávací cenu 6,5 milionu korun. 
 

Toyen: Spící, 1929


Toyen: Spící, 1937,
olej na plátně, 81 × 100 cm,
cena: 23 310 000 Kč, Galerie Pictura 22. 3. 2009

O třináct měsíců později jsme byli svědky dalšího výrazného cenového skoku, když se obraz Spící z roku 1937, titulní dílo malířčiny monografie z roku 2000, na aukci Galerie Pictura prodal za vyvolávací cenu 23,3 milionu korun. Šlo o vůbec první obraz vydražený na českých aukcích za více než 20 milionů korun. Tento malířčin rekord vydržel dalších osm let, do května 2017, kdy se na aukci Galerie Kodl prodal obraz Šero v pralese z roku 1929 za 36 milionů korun. Aktuální malířčin rekord obrazu Piková dáma, realizovaný začátkem letošního října na aukci společnosti Adolf Loos Apartment and Gallery, má hodnotu téměř 78,7 milionu korun (více zde).

Pro autora článku byla aukce galerie Peron v červnu 2001 první aukcí, kterou zpravodajsky pokrýval (původní zpráva Mf Dnes)

 


Související články

Dvacet let s Šímou: Rekord, který přetrval

Dvacet let s Šímou: Rekord, který přetrval

Top 10 Josefa Šímy

Začátkem února uplynulo dvacet let od tehdy rekordního prodeje obrazu Ml Josefa Šímy, který byl na aukci 1. Art Consulting vydražen za 7 milionů korun. Před šesti lety se totéž dílo prodalo za více než 36 milionů korun, což je dodnes platný Šímův auk...

5. února 2024
Ceny střeleckých medailí vyskočily v posledních letech na dvojnásobek

Ceny střeleckých medailí vyskočily v posledních letech na dvojnásobek

Rozhovor se sběratelem Daliborem Jandou

Numismatice se zpěvák Dalibor Janda věnuje již řadu let. Ve své sbírce má mimo jiné řadu střeleckých medailí a mincí. V loňském roce dokonce vydal publikaci o rakouských stříbrných střeleckých medailích a mincích. „Neustále mi vadilo, že neexistuje k...

4. ledna 2024
Nejstarší české denáry stojí i stovky tisíc

Nejstarší české denáry stojí i stovky tisíc

Přehled zajímavých českých denárů velkého střížku

Denáry velkého střížku jsou nejstaršími českými mincemi, jejichž ražba započala za vlády Boleslava I. přibližně ve třetí čtvrtině 10. století. Rozhodujícím faktorem pro výslednou aukční cenu je zejména jejich vzácnost a zachovalost. Nejdražší z dopos...

13. července 2023
Zobrazit všechny

Další články


<