Text Valeš Tomáš | Datum 24.04.2017
Na poslední dubnový týden si vídeňské Dorotheum naplánovalo svůj tradiční “Auction Week” s bohatou nabídkou obrazů, starožitností a šperků. Hlavní událostí budou úterní aukce starých mistrů a čtvrteční aukce umění 19. století.
Aukce starých mistrů nabídne široké spektrum prací často překvapujících svou kvalitou, a to zejména mezi méně známými uměleckými jmény. Vrcholem aukce bude malovaná deska tvořící původně součást svatební truhlice (cassone) spojená autorsky s florentským malířem Apolloniem di Giovanni (asi 1415/17–1465), který se na tento typ prací specializoval. Deska s námětem Bitvy u Farsálu (48 př.n.l.) bude dražena s odhadem 400–600 tisíc eur a její atribuce je založena na komparaci s podobnými deskami uchovávanými v Allen Memorial Art Museum, Oberlin, Ohio a Yale University Art Gallery, New Haven.
Potenciální dražitele může oslovit signovaný a opakovaně publikovaný obraz sv. Onufria od Jusepe de Ribery (č. kat. 72, odhad 200–300 tisíc eur) vynikající výrazným realistickým pojetím a bez zajímavosti není ani signovaná Krajina s exotickými ptáky z ruky Hanse Saveryho II (1589–1654/55), na níž je zachycen i Dronte Mauricijský (č. kat. 31, odhad 80–120 tisíc eur). Hans Savery zde zúročil zkušenosti z dlouhotrvající spolupráce se svým strýcem Roelandtem Saverym (1576/78–1639), s nímž pobýval i v Praze. Pražské dvorské prostředí okolo roku 1600 připomene i Pokušení Adama v ráji spojené s Janem Brueghelem st. (1568–1625) (č. kat. 21, olej/dřevo, 36,5 x 47,5 cm, odhad 150–250 tisíc eur).
Aukce obrazů 19. století nabízí mimo hlavní položky v podobě jezdeckého portrétu budoucí rakouské císařovny Alžběty, který vznikl v roce 1853 součinností dvou malířů Carla Theodora von Pilotyho (1826–1886) a Franze Adama (1815–1886), také několik prací s vazbou na Čechy a Moravu. Pozurohodný je například olej Bedřicha Havránka (1821–1899) z roku 1876 Letní krajina s potokem, který byl zakoupen přímo předky současného majitele (k obrazu je navíc přiložen i vlastnoruční Havránkův dopis).
Pro tuzemské zájemce může být zajímavá i dvojice dosud neznámých pohledů na hrad Bítov od rakouského krajináře Thomase Endera (1793–1875), které mimo jiné významně obohacují vizuální dokumentaci této významné památky (č. kat. 1304 a 1305, olej/plátno, á 53 x 63 cm, ohad 7–10 tisíc eur každý). Sběratelskou příležitostí se může stát i dvojice menších krajin, za níž stojí původem nizozemský krajinář Remigius Adrianus van Haanen (1812–1894), jehož práce stále ještě nejsou uměleckým trhem adekvátně ohodnoceny (č. kat. 1184 a 1185, olej/plátno, 42 x 53 cm oba, odhad 5–7 tisíc eur každý).
Letní krajina s potokem od Bedřicha Havránka byla ve vídeňském Dorotheu vydražena v suverénním autorském rekordu za více než 198 tisíc eur (tedy v přepočtu za 5,5 milionu korun). Dosavadní prvenství pět let držel Mlýn v Dürenthalu, prodaný za 1,44 milionu korun v Galerii Kodl. Tento konkrétní masivní cenový vzestup také dokládá opět zesilující zájem o kvalitní malíře 19. století.
19. dubna 2024150 let od první výstavy impresionistů
15. dubna 2024Christie’s New York 19. 3. 2024
27. března 202419. dubna 2024
15. července 2013
25. března 2013
7. června 2022
22. ledna 2021
21. prosince 2020