Rekordní pololetí koroně navzdory

Celkový obrat sálových aukcí činil 846 milionů korun

Sběratelé a investoři v prvním pololetí na sálových aukcích umění a starožitností utratili rekordních 846 milionů korun. V této částce nejsou započteny internetové aukce, ani specializované numismatické či filatelistické aukce. Celkový obrat trh s uměním tak bude přes miliardu korun.


Tři obrazy za 122 milionů korun: Za licitátorem visí Preislerův obraz Tři dívky v lese
(29 milionů), přihazuje se na Muchův obraz Pohled do budoucnosti (13,3 milionu)
a na boční stěně vpravo visí Cirkus od Toyen (79,6 milionu korun).
foto: Adolf Loos Apartement and Gallery

Částka realizovaná od února do června patnácti největšími aukčními domy, jejichž výsledky databáze ART+ sleduje, je historicky nejlepším výsledkem za jedno pololetí. Dosud tento titul patřil prvnímu pololetí roku 2019, kdy celkový obrat činil 737 milionů korun (více zde).

Současně platí, že uplynulých 12 měsíců – do července 2020 do konce června letošního roku – představuje nejúspěšnější dvanáct měsíců v historii českých aukcí. V sálových aukcích se v tomto období prodala umělecká díla za 1,7 miliardy korun, včetně tří historicky nejdražší obrazů českých aukcí (top 10).

Letošní první pololetí tak plynule navázalo na vynikající výsledky z druhé poloviny loňského roku, kdy se po výpadku v prvním pololetí způsobeném protipandemickými opatřeními trh s uměním vrátil v plné síle. To odráží i výsledky Indexu ART+, který v červnu dosáhl svého nového maxima, hodnoty 1 764 bodů. To je o čtvrtinu vyšší hodnota, než bylo dosavadní maximum z prosince 2019.

K růstu Indexu ART+ napomohly nejen vysoké obraty, ale také výše celkových příhozů a nízká cena neprodaných položek. Z hlediska ceny byla prodejní úspěšnost rekordních 82 % (to znamená, že neprodané zůstávají hlavně levnější položky). Průměrný nárůst oproti vyvolávací ceně byl více než dvoutřetinový (67 %), průměr za předchozích pět let byl 45 %.
 

Index ART


Vývoj Indexu ART+ za posledních pět let

Uvedená čísla znamenají, že se dále posiluje význam nejdražších položek a že celkový obrat táhnou hlavně prodeje několika málo mnohamilionových obrazů. Ke koupi deseti nejdražších děl prvního pololetí by případný zájemce potřeboval 276 milionů korun (více zde). Čtvrt procenta nejdražších děl se tak postaralo o více než třetinu celkového obratu (37 %).

Za více než milion korun bylo letos vydraženo již 114 děl, včetně 14 děl, jejichž cena překonala hranici 10 milionů korun. Nejdražším dílem prvního pololetí je s cenou 79,6 milionů korun obraz Cirkus od Toyen, který v dubnu dražila společnost Adolf Loos Apartment and Gallery. Obraz se na trh podle záznamů ART+ vrátil bez pár týdnů po dvaceti letech a jeho cena v mezičase vzrostla více než třicetkrát (více zde). Dosažená cena je novým malířčiným rekordem a jde současně o jediné letos dražené dílo, které se dostalo na historického top 10 českého trhu (na druhé příčce).

Nových, milionových autorských rekordů dále dosáhli Jan Preisler (29 milionů), Bedřich Piskač (15 milionů), Alfons Mucha (13,3 milionu), Otakar Lebeda (6,5 milionu), Adriena Šimotová (3,2 milionu), Běla Kolářová (2,9 milionu), Vladimír Kokolia (2,8 milionu), Vlastimil Beneš (1,9 milionu), Jan Koblasa (1,9 milionu), Josef Liesler (1,8 milionu) či Jiří Kovanda (1,1 milionu korun).

 


Související články

Kvalitu českého trhu prověří veletrh starožitností

Kvalitu českého trhu prověří veletrh starožitností

50. jubilejní veletrh Antique 18.–21. 4. 2024

Ve čtvrtek 18. dubna se opět Novoměstská radnice otevře všem zájemcům o starožitnosti. Na programu bude kromě expozic jednotlivých prodejců i bohatý doprovodný program, jak už je na veletrhu Antique zvykem. Přehlídka potrvá do neděle 21. dubna.

17. dubna 2024
Nová Ročenka Art+: Po rekordních letech se trh vrátil do normálu

Nová Ročenka Art+: Po rekordních letech se trh vrátil do normálu

Přehled trhu s uměním za rok 2023 v Ročence Art+

Český aukční trh s uměním se s obratem sálových aukcí ve výši 1,4 miliardy korun vrátil na úroveň, kolem níž osciluje posledních šest let. Patnáctiprocentní propad ve srovnání s rokem 2023 zapříčinil menší počet prodaných položek a nižší hodnota nejd...

16. dubna 2024
Impresionismus: Od nezájmu a pohrdání k nejdražším obrazům světa

Impresionismus: Od nezájmu a pohrdání k nejdražším obrazům světa

150 let od první výstavy impresionistů

Na den přesně před sto padesáti lety se v Paříži otevřela první výstava impresionistů. Trvala měsíc, skončila komerčním i reputačním nezdarem a pořádající Spolek se ještě týž rok rozpadl. Publiku trvalo dalších deset dvacet let, než se naučilo rozezn...

15. dubna 2024
Zobrazit všechny

Další články


<