Rekordní Preisler

Varianta pravého křídla triptychu Jaro za 8,87 milionu

Varianta pravého křídla snad nejznámějšího secesního díla malíře Jana Preislera, triptychu Jaro, na včerejší aukci 1. Art Consulting dosáhla ceny 8,87 milionu korun. Po Kontemplaci Jakuba Schikanedera, která se před čtyřmi lety prodala ještě o necelý milion výše (zde), tak jde o druhou nejdražší malbu v segmentu českého umění 19. století.

Jan Preisler: Jaro / 1900 / olej na plátně / 113 x 71 cm / 1. Art Consulting / 5. 10. 2014 / 8 870 000 Kč

Jedno z nejvýraznějších děl českého umění přelomu 19. a 20. století, které se za poslední roky objevilo na aukčním trhu, šlo do dražby s vyvolávací cenou 6 milionů korun (bez provize). O malbu bojoval kupec na sále s dražitelem po telefonu, za konečnou cenu 8,87 milionu korun ji nakonec získal první z nich.

"Obraz je evidentně variantou pravého křídla známého triptychu Jaro, uloženého dnes v Západočeské galerii v Plzni. Triptych vznikl v roce 1900 na objednávku, zprostředkovanou architektem Janem Kotěrou, pro interiér nového domu továrníka Peterky na Václavském náměstí v Praze. V říjnu 1900 ho Preisler vystavil na III. členské výstavě Spolku výtvarných umělců Mánes a byl ihned výtvarnou kritikou pozitivně ohodnocen,"  uvádí v posudku tohoto díla historik umění Petr Wittlich. Obraz podle něj určitě není jen kopií definitivní malby, i když základní rozložení obrazových předmětů je stejné. "Svědčí o tom drobné diference, které lze najít v krajině a zejména na obloze, kde je hlava dívky v definitivě mnohem symetričtěji zasazena do oblaku," doplňuje Wittlich (více zde).

Jan Preisler: Jaro / 1900 / olej na plátně / 112×70, 112×186, 112×70 cm / Západočeská galerie v Plzni

Triptych Jaro je symbolickým vyjádřením melancholických pocitů moderního člověka vstupujícího do nového století. Nabízená varianta jeho pravého křídla byla původně v soukromé vídeňské sbírce, později v soukromé sbírce v Praze.

"Malbu se podařilo v aukci získat zástupci jedné privátní galerie, domnívám se, že bude usilovat o její vystavení," řekl po prodeji majitel síně Jiří Rybář. Již nyní se však podle něj objevují spekulace o dalším možném odkupu do veřejných sbírek. Druhá z Preislerových maleb v aukci, Studie k Jaru, se prodala s nárůstem za 300 tisíc korun.

Artslimit 24. 3. 2024