Text Hanušová Jitka | Foto Mauritshuis, Leiden Collection | Datum 15.04.2016
Maastricht – Jedním rekordních prodejů letošního TEFAFu, oznámeným bezprostředně po zahájení veletrhu, se stalo květinové zátiší od Roelanta Saveryho, které za 6,5 milionu eur koupilo haagské muzeum Mauritshuis. Savery obraz namaloval v roce 1615, tedy dva roky po svém odchodu z Prahy, kde pobýval od roku 1603. Po návratu do Nizozemí se usadil v Utrechtu, kde pokračoval v úspěšné kariéře.
„Saveryho květinová zátiší jsou velice vzácná a na trhu se příliš často neobjevují, a už rozhodně ne takto kvalitní práce. Obraz Váza s květinami v kamenné nice patří bezesporu mezi mistrova nejlepší díla a obohatí jak sbírku Mauritshuisu, tak i nizozemskou národní sbírku umění,“ vysvětluje v oficiálním prohlášení ředitelka muzea Emilie Gordenker. Obraz na veletrh přivezla londýnská galerie Colnaghi. Obraz se na trhu objevil naposled před osmdesáti lety, kdy jej na aukci ve Frankfurtu zakoupil otec dosavadního majitele.
Již před veletrhem byl dohodnut také prodej asi nejvíce medializované položky letošního ročníku, nově identifikovaného raného Rembrandtova obrazu Čich (Omdlévající pacient). Obraz přibližně formátu A4 se objevil loni v září na aukci lokální aukční síně v americkém státě New Jersey, kde byl nabízen jako dílo anonymního malíře z 19. století s odhadní cenou 800 dolarů. Několik dražitelů však v něm poznalo raného Rembrandta a cenu vyhnali až na 1,1 milionu dolarů, tedy více než tisícinásobek odhadu.
Rembrandtovo autorství následně potvrdil i vedoucí někdejšího Rembrandt Research Projectu Ernst van de Wetering. Jde o jeden ze ztracených obrazů z cyklu pěti smyslů, který Rembrandt namaloval, když mu bylo osmnáct nebo devatenáct let. Obraz byl pečlivě restaurován a TEFAF byl první příležitostí, kdy jej mohla spatřit širší veřejnost. Chlubila se jím pařížská galerie Talabardon & Gautier, jeho novým domovem však je již americká Leiden Collection newyorského miliardáře Thomase S. Kaplana. Společnost mu v ní budou dělat obrazy Sluch a Hmat z téhož cyklu. Zrak má ve sbírce muzeum De Lakenhal v Leidenu a Chuť se stále pohřešuje. Kaplan za obraz údajně zaplatil 3 až 4 miliony dolarů.
25. dubna 2024Auktionshaus im Kinsky, Vídeň 24. 4. 2024
19. dubna 2024150 let od první výstavy impresionistů
15. dubna 202425. dubna 2024
24. července 2019
21. května 2019
13. listopadu 2018
18. září 2018