Text Kosař Pavla | Foto Sotheby`s, Christie`s | Datum 16.11.2012
Po neúspěšných aukcích impresionismu a klasické moderny z minulého týdne zklamání střídá euforie a Christie's i Sotheby's z New Yorku shodně hlásí rekordní výsledky aukcí současného umění. Celkem za oba večery padlo 13 nových aukčních rekordů. Obzvláště spokojeni mohou být u Christie's, kteří potvrdili své vedoucí postavení v tomto tržním segmentu a ohlásili svůj druhý nejlepší aukční výsledek v historii napříč kategoriemi. To vše jsou pro současné umění vynikající zprávy.
Výsledky večerních aukcí impresionismu a moderny 7. a 8. listopadu v New Yorku zde.
Mark Rothko: NO. 1 (ROYAL RED AND BLUE) / 1954 / olej na plátně / 288,9 x 171,5 cm / cena: 75 122 500 USD / 13. 11. 2012 Sotheby's New York
S O T H E B Y ' S
Středeční večerní aukce poválečného a současného umění znamenala pro Sotheby´s jejich nejúspěšnější výsledek vůbec. Skvělý výnos činil 375 milionů dolarů a úspěšnost dosáhla celých 84 procent. Sedmnáct z nabízených děl se prodalo za více než 5 milionů, 7 položek překročilo hranici patnáct milionů a 43 děl se vydražilo za cenu přes 1 milion dolarů. Ten večer padlo i pět rekordů.
Nejdražší položkou večera se stal Rothkův olej No. 1 (Royal Red and Blue) z roku 1954, vydražený vysoko nad horní hranicí odhadu (35–50 milionů dolarů), a to za 75,1 milionu dolarů. Obraz byl samotným autorem vybrán pro výstavu konanou v roce 1954 v Art Institute of Chicago. Kde byl vystaven spolu s dalšími osmi plátny, z nichž většina se teď nachází ve sbírkách takových institucí, jakými jsou Guggenheim v Bilbau nebo Whitney Museum. Plátno bylo pro potenciální zájemce neokoukané, protože posledních 30 let bylo součástí soukromé sbírky. Výsledná částka zaplacená dražitelem tak vynesla tento obraz na druhé místo u Rothkových děl. Rekord si i nadále podržel Orange, Red, Yellow z roku 1961, prodaný letos v květnu v newyorské Christie's za 86,8 milionu dolarů.
Jackson Pollock: NUMBER 4 / 1951 / komb. technika na plátně / 76,5 x 63,5 cm / cena: 40 402 500 USD / 13. 11. 2012 Sotheby's New York
Nejvýraznějším rekordem večera se stal Pollockův abstraktní olej s názvem Number 4, 1951. Nového majitele našel za 40,4 milionu dolarů a tím hravě překonal předchozí rekord 23 milionu dolarů.
Prodej také přinesl rekord pro Warholovu práci na papíře Suicide z roku 1964 (16,3 miliony dolarů) a malbu Takashi Murakamiho (4,2 miliony dolarů). Pěkně nad odhad se prodalo i plátno Bez názvu (Pope) Francise Bacona, jež dosáhlo 29,8 milionu dolarů. Překvapení se tentokrát nekonalo u Richterova plátna Abstraktes Bild (712), čerstvého držitele rekordu žijícího umělce, o kterém jsme vás již informovali zde.
Andy Warhol: Statue of Liberty / 1962 / komb. technika na plátně / 197,5 x 205,7 cm / cena: 43 762 500 USD / 14. 11. 2012 Christie's New York
Nejdražší položkou se stalo plátno Andy Warhola Statue of Liberty, vydražené za 43,8 milionu dolarů. Jiný nabízený Warhol zobrazující herce Marlona Branda, pojmenovaný lapidárně Marlon, byl prodán nad horní hranici předaukčního odhadu, a to za 23,7 milionu dolarů.
Druhým v žebříčku byl olej představitele abstraktního expresionisty Franze Klineho, který se prodal za 40,4 milionu dolarů, což znamená pro autorův cenový rekord. Znalci odhadovali cenu plátna na 20-30 milionů dolarů, nicméně zájem mezi sběrateli byl tak velký, že výsledná částka šestkrát překonala dosavadní Klineho rekord z roku 2005. Tehdy se Cow Dancer vydražil za 6,4 milionu dolarů. Dle informací New York Times se však nedávno prodalo šest autorových děl na privátním trhu za částku přesahující 20 milionů za kus.
Další rekordní položkou byly zářivé Tulipány (1995–2004) Jeffa Koonse, které se výsledkem 33,7 milionu dolarů staly nejdražším Koonsovým dílem prodaným v aukci. Barevná kytice stylizovaných tulipánů, jež zdobila vchod do Rockefelerova Centra se tak z rušné manhattanské ulice přesouvá za novým majitelem, zatím neznámo kam.
Franz Kline: Untitled / 1957 / olej na plátně / 200,7 x 280,4 cm
40 402 500 USD / 14. 11. 2012 Christie's New York
Autorský rekord znamenal i prodej plátna Jean-Michel Basquiata Bez názvu z roku 1981, vydraženého za 26,4 miliony dolarů. Abstraktes Bild (779-2) nejdražšího žijícího umělce - Gerharda Richtera - byl prodán v mezích předaukčních odhadů (12–18 milionu dolarů). Nového majitele našel za 15,3 milionu dolarů. Další dvě Richterova nabízená díla ale tentokrát zůstala nevydražena.
Jeff Koons: Tulips / 1995–2004 / zrcadlově leštěná ocel s transparentní barevnou vrstvou /
203,2 x 457,2 x 520,7 cm / jedna z pěti verzí
cena: 33 682 500 USD / 14. 11. 2012 Christie's New York
27. března 2024Sotheby’s Londýn 6. a 7. 3. 2024, Christie’s Londýn 7. 3. 2024
18. března 2024Fotografie českých umělců v londýnských galeriích
12. března 202427. března 2024
5. ledna 2014
5. ledna 2014