Text Jiráková Marie | Foto Sotheby`s, Christie`s | Datum 10.02.2014
Koncem ledna proběhly v New Yorku očekávané aukce starých mistrů. Tržeb ve výši 67 milionů dolarů, v tomto segmentu rekordních, dosáhli 30. ledna u Sotheby´s. Ještě o milion vyššímu obratu se těšili u Christie`s. Výrazné nárůsty v případě některých děl naznačují současnou velmi kvalitní nabídku, i jisté "znovuzrození" zájmu o tento tržní segment.
Dopolední část Old master paintings byla zaměřená hlavně na malířství holandského zlatého období. Díla představená na této aukci byla nakonec vydražena v celkové hodnotě více jak 51 mil. dolarů. Hlavním hřebem této dražby se stal znovuobjevený autor Gerrit van Honthorst a jeho obraz A merry group behind a balustrade with a violin and a lute player. Odhadovaná cena obrazu byla mezi dvěma až třemi miliony dolarů. Nakonec se překvapivě vyšplhala na více jak dvojnásobek (7,5 mil. dolarů). Znovuobjevení se také dostalo dalšímu z holandským umělců Jacobu Ochterveltovi.
Na aukci se dále představila významná díla mnohých dalších autorů působících v období od druhé poloviny 15. po první polovinu 16. století. Jedním z nich bylo i dílo Doménica Theotokópouluse zvaného El Greco. Jeho The annunciation bylo vydraženo za 5,8 mil. dolarů. Ze známých jmen pak byl dražen například obraz Summer Pietera Brueghela mladšího.
V odpolední dražbě nazvané The Court of Europe: Renaissance to Rococo se celková tržba vyšplhala na 16,4 mil. dolarů. Sotheby´s na této aukci představila několik významných děl z oblasti malby, kresby a sochařství. Velké časové rozpětí naznačené názvem, umožnilo představit dražitelům rozličná díla od italské renesance, kterou zastupoval panel od Simone Martiniho, po umělecké skvosty nacházející se původně v držení francouzské či ruské šlechty (drobné, intimní scény malované Jeanem – Honoré Fragonardem).
I v odpolední části aukce kupci překonali odhadované ceny. Stalo se tak u díla Willema van Tetroda, Samson slaying the Philistine, datovaného do let 1562 – 1567. Jeho konečná cena byla 3,3 mil. dolarů, tedy třikrát vyšší než původní odhad. Druhým podobným dílem se stal obraz neznámého lombardského mistra Portrait of a Gyrfalcon, viewed from three sides, jehož odhadovaná cena byla 700 000 – 1 000 000 dolarů. Nový majitel za něj nakonec dal 3,1 milionu dolarů.
Dražbu starého umění a umění 19. století měla na konec ledna naplánovanou také aukční síň Christie´s. Ve dvou dnech, 29. a 30. ledna, představila hned v pěti dražbách rozličná umělecká díla, jejichž celková hodnota se nakonec vyšplhala na více jak 68 milionů dolarů. V dražbě se tak ocitla díla jako The Rotschild Prayerbook (o ní jsme vás informovali více zde), iluminovaná kniha hodinek, nizozemské provenience, datovaná do období kolem roku 1505, jejíž cena dosáhla 13,6 mil. dolarů, či dílo benátského mistra 18. století Giandomenica Tiepola, The dancing dogs, které bylo vydraženo za 3,6 mil. dolarů. Katalog dále nabízel díla od Jacopa Bassana, Jana Provosta, Lucase Cranacha, Agostina Carracciho, či Clauda Lorraina.
Srovnejte, co se dělo na těchže aukcí starého umění před rokem (zde).
15. dubna 2024Christie’s New York 19. 3. 2024
27. března 2024Sotheby’s Londýn 6. a 7. 3. 2024, Christie’s Londýn 7. 3. 2024
18. března 202427. března 2024
3. června 2016
4. ledna 2016
22. listopadu 2015