Rekordy pro všechny

První pololetí 2013 na českých aukcích

Sběratelé a investoři na českých aukcích od začátku roku utratili přes 550 milionů korun, což je historicky nejlepší výsledek za jedno pololetí (všechny ceny jsou uváděny včetně aukční provize). Za více než milion korun se prodalo rekordní 89 obrazů, hranici sta tisíc korun překonalo dalších 499 obrazů, soch a starožitností. V obou kategoriích se jedná přibližně o 40procentní nárůst oproti stejnému období loňského roku.  

Na novém historickém maximu 853,44 bodu zakončil první pololetí také Index ART+, který sleduje nejen celkový obrat, ale také úspěšnost aukcí a výši cenových nárůstů. Oproti závěru loňského roku Index ART+ letos již posílil o 7,5 procenta. Důležitý podíl na rekordním výsledku má konání několika „nových“ aukcí nad rámec běžného aukčního roku – společnost Adolf Loos Apartment and Gallery stihla v prvním pololetí dvě aukce místo loňské jedné, aukční síň European Arts Investments nově začala pořádat večerní aukce a na trh v červnu úspěšně vstoupila nová společnost Arthouse Hejtmánek.

Nejdražším letos vydraženým dílem je zatím zátiší od Bohumila Kubišty, které bylo na květnové aukci 1. Art Consulting prodáno za 18,5 milionu korun. Jde o malířův nový autorský rekord, v celkovém žebříčku nejdražších děl českých aukcí dosažená cena stačí na 9. místo. Autorských rekordů podle ART+ napříč všemi segmenty trhu – od starých mistrů po Krištofa Kinteru – padlo v prvním pololetí minimálně pět desítek.

Cenové rekordy v řádu milionů korun se týkají Václava Brožíka (2,52 milionu), Luďka Marolda (1,2 milionu), Alfonse Muchy (4,8 milionu), Vlastislav Hofman (1,14 milionu), Františka Janouška (5,33 milionu), Bohumíra Matala (1,63 milionu), Václava Tikala (4,32 milionu), Roberta Piesena (1 milion), Mikuláše Medka (6 milionů) a Theodora Pištěka (3,24 milionu korun). Z tohoto seznamu je patrné – a platí to i pro ostatní cenové segmenty –, že jde autory od 19. století po současnost. Spíš než o rostoucím zájmu o určité období či autora svědčí jednotlivé rekordy primárně o kvalitách konkrétních nabízený kusů.

 

Za trend lze snad označit jen vzrůstající počet cenových rekordů u novějšího umění. Medkův obraz Dívka se švihadlem je současně nejdražším dílem poválečného umění, Pištěkův obraz Na návštěvě u Harrachů pak aktuálně nejdražší prací od žijícího autora. Za příznačné můžeme označit i to, že oba rekordy padly na aukci Galerie Kodl, která se soustředí hlavně na umění klasické moderny a 19. století.

Dalšími rekordmany patřícími do kategorie poválečného umění jsou: Stanislav Podhrázský (660 tisíc), Jánuš Kubíček (720 tisíc), Pavla Mautnerová (156 tisíc), Radek Kratina (660 tisíc), Zdeněk Palcr (144 tisíc), Otakar Slavík (660 tisíc), František Vízner (312 tisíc), Vladimír Kopecký (212 tisíc) či Jiří Načeradský (720 tisíc korun). Z mladších autorů, jejichž díla se zatím v aukcích objevují jen výjimečně, zaznamenali nové rekordy Ivan Bukovský (660 tisíc), Josef Žáček (287 tisíc), Petr Pastrňák (102 tisíc) či Krištof Kintera (576 tisíc korun).

Z dalších rekordních prodejů napříč všemi kategoriemi si zaslouží zmínku ještě aspoň 10,8 milionu za tušovou malbu Vadnoucí lotos a vážky od moderního čínského mistra Čchi Paj-š'e, 1 milion za drobný smalt Zvěstování Panně Marii z 16. století, 840 tisíc za bronz Dívka na delfínu od Jaroslava Horejce nebo necelých 300 tisíc za malovaný habánská džbán z první poloviny 18. století.

 


Související články

Kvalitu českého trhu prověří veletrh starožitností

Kvalitu českého trhu prověří veletrh starožitností

50. jubilejní veletrh Antique 18.–21. 4. 2024

Ve čtvrtek 18. dubna se opět Novoměstská radnice otevře všem zájemcům o starožitnosti. Na programu bude kromě expozic jednotlivých prodejců i bohatý doprovodný program, jak už je na veletrhu Antique zvykem. Přehlídka potrvá do neděle 21. dubna.

17. dubna 2024
Nová Ročenka Art+: Po rekordních letech se trh vrátil do normálu

Nová Ročenka Art+: Po rekordních letech se trh vrátil do normálu

Přehled trhu s uměním za rok 2023 v Ročence Art+

Český aukční trh s uměním se s obratem sálových aukcí ve výši 1,4 miliardy korun vrátil na úroveň, kolem níž osciluje posledních šest let. Patnáctiprocentní propad ve srovnání s rokem 2023 zapříčinil menší počet prodaných položek a nižší hodnota nejd...

16. dubna 2024
Impresionismus: Od nezájmu a pohrdání k nejdražším obrazům světa

Impresionismus: Od nezájmu a pohrdání k nejdražším obrazům světa

150 let od první výstavy impresionistů

Na den přesně před sto padesáti lety se v Paříži otevřela první výstava impresionistů. Trvala měsíc, skončila komerčním i reputačním nezdarem a pořádající Spolek se ještě týž rok rozpadl. Publiku trvalo dalších deset dvacet let, než se naučilo rozezn...

15. dubna 2024
Zobrazit všechny

Další články


<