Ribera, Grund: staří mistři a bohemika

Aukční trh v německy mluvících zemích II.

Pokračujeme v našem seriálu informujícím o trhu v německy mluvících zemích a případných vazbách na naše prostředí. Tentokrát se podíváme na výsledky aukcí starých mistrů v mnichovském domě Neumeister a vídeňském Dorotheu. Potvrzují trend návratu obliby starých mistrů a dostatek kvalitního materiálu ve středoevropském prostředí.

Úvodní díl seriálu Aukční trh v německy mluvících zemích s představením některých tradičních aukčních domů.

Jusepe de Ribera: Posmívání Kristu / olej na plátně / 106,2 x 86,8 cm
Jusepe de Ribera (1591 - 1692): Posmívání Kristu / olej na plátně / 106,2 x 86,8 cm / Dorotheum Wien 17.4.2013 / 711.300 Eur

Uplynulé dva měsíce nabídly v rámci trhu s uměním na aukcích v německy mluvících zemích větší množství pozoruhodných položek, které pokrývaly nejen různá časová období, ale také rozmanitá média od obrazů po šperky či nábytek a textilie. U některých předmětů došlo také k překvapivým nárůstům cen, které mohou stát za vytvořením zajímavého precedentu.

Mnichovský aukční dům Neumeister nabídl v aukci starého umění konané 27. 3. 2013 značné množství kvalitních položek. Z malířství 16. – 18. století zaznamenaly zajímavé nárůsty například dva obrazy Franze Christopha Jannecka malované na mědi, z nichž malířsky kvalitně podaná scéna ze sochařského ateliéru má svou variantu také v Moravské galerii v Brně, kterou ve stejné sbírce doplňuje i pandán s výjevem z malířské dílny (oba brněnské obrazy jsou však malovány na plátně). Sochařský ateliér (položka č. 523) byl prodán za 64 320 Eur a druhý Janneckův obraz odešel za 36 019 Eur (pložka č. 524). Ostatní položky ze zmíněné aukční kategorie se v případě úspěchu většinou prodaly v řádu několika tisíc Eur, přičemž k dalším zajímavým nárůstům došlo u položky č. 540 – Salome s hlavou sv. Jana Křtitele, určená jako práce španělského malíře (?) okolo roku 1600, která vystoupala až na 66 560 Eur (odhad 8 - 10 000 Eur).

Franz Christoph Janneck: Sochařský ateliér / olej na mědi / 46 x 59,2 cm / Neumeister 27.3.2013 / 50.000 Eur

V kategorii obrazů 19. a 20. století se s výjimkou krajiny Franze von Defreggera z roku 1882 (položka č. 561 – prodáno za 42 240 Eur) jen málo položek přiblížilo hranici 10 000 Eur. Zajímavý byl prodej květinového zátiší prakticky neznámého českého malíře Josefa Konečného (*1907), které bylo vydraženo za 6 144 Eur (položka č. 601). Dobrou odezvu našly také práce na papíře, kde se největším překvapením stal list pravděpodobně z manýristického památníku (položka č. 421), který vytvořil jeden z umělců působících mimo jiné také na dvoře císaře Rudolfa II. Daniel Fröschel. Položka je zajímavá nejen z výtvarného, ale také z kulturně-historického hlediska a prodala se vysoko nad odhadem, a to za 38 400 Eur (odhad 2 500 – 3 000 Eur).

Norbert Grund: Dvojice krajinek s figurální stafáží / olej na mědi / 8,9 x 14 cm každá
Norbert Grund: Dvojice krajinek s figurální stafáží / olej na mědi / 8,9 x 14 cm každá / Dorotheum Wien 17.4.2013 / 10.000 Eur

Specializovanou aukci starých mistrů připravilo také vídeňské Dorotheum (17. 4. 2013), kde se objevil kvalitní výběr malířských děl od středověku po konec 18. století. Jednoznačně nejdražším prodaným dílem se stalo Posmívaní Kristu od Jusepe de Ribery (položka č. 602) vydražené za 711 300 Eur, přičemž odhad činil 300 – 500 000 Eur. Za 244 300 Eur se prodal obraz Madony s Ježíškem a sv. Janem Křtitelem (položka č. 566) od Cornelise van Cleve publikovaný například v pracích znalce rané nizozemské malby Maxe J. Friedländera. Výrazný nárůst zažil také obraz od Giuseppe Maria Crespiho (položka č. 573 – portrét dámy jako alegorie hojnosti), který se prodal za 366 300 Eur (odhad 80 – 120 000 Eur). Téměř za dvojnásob nad odhadem našla nového majitele také práce Jana Brueghela II (položka č. 632) pocházející z jihoněmeckého šlechtického majetku, která byla prodána za 317 500 Eur. Přes 200 000 Eur se přehouply ještě například práce Michele Marieschiho, Pietra Brueghela II nebo Alessandra Magnasca.

Z bohemikálních položek byla nabízená dvojice krajinek s figurální stafáží malovaných na plechu Norbertem Grundem, která se prodala za 10 000 Eur (položka č. 789). Slušně se prodala i větší část „levnějších“ položek, které byly do aukce vybrány jednoznačně s ohledem na kvalitu. Aukce Dorothea tak potvrdila nejen trend návratu obliby starých mistrů, ale především ukázala schopnost ve středoevropském prostředí shromáždit opravdu vybranou nabídku kvalitních malířských děl, z nichž některé mají nepochybně galerijní hodnotu.

Artslimit 24. 3. 2024