ART+, all about the art market
October 2022 1821 

Ročenka 10 - Fotografie

Fotografie dražené na českých aukcích v roce 2010

I když loňský rok přinesl několik cenových rekordů a zajímavých prodejů, stále nezbývá než konstatovat, že fotografie si své sběratele v Česku dosud nenašla. Počty nabízených položek i celkové sumy jsou nadále velice nízké, zvlášť pokud se podíváme, jakých cen díla mistrů české fotografické avantgardy dosahují na zahraničních aukcích. Výmluvné je, že soubor snímků Josefa Sudka vydražený na podzim za rekordní ceny v Paříži (více v kapitole o bohemikách na zahraničních aukcích) byl z České republiky vyvezen teprve nedávno. U obrazů přitom minimálně posledních pět můžeme pozorovat přesně opačný trend, re-import děl klasiků českého umění ze zahraničí.

Za celý loňský rok aukcemi devíti společností, jejichž výsledky ART+ zpracovává, prošlo pouhých 150 fotografií, což představuje přibližně jedno procento všech loni nabízených položek. Nového majitele našla necelá polovina z nich, v celkové hodnotě 1,7 milionu korun. Nejdráže se prodala figurková kompozice Františka Drtikola z roku 1930, snímek nazvaný Phantasie. Na dubnové večerní aukci společnosti 1. Art Consulting se dostala z 330 na 413 tisíc korun, což je dosud nejvyšší cena zaplacená u nás za fotografie. O žádné velké překvapení ale nešlo. Dosažená cena odpovídá částce, za kterou byl jiný tisk tohoto snímku v přepočtu vydražen již v roce 2006 v Londýně. Na své listopadové aukci společnost nabídla další podobnou fotografii, tentokrát však s cenou 384 tisíc korun zůstala nevydražena. Důvodem mohl být o něco horší stav snímku. Aukcemi loni prošlo ještě dalších patnáct Drtikolových snímků, větší zájem vzbudila jen trojice stylizovaných portrétů Erviny Kupferové jako Salome, které se na zářijové aukci Dorothea prodaly za ceny v rozmezí od 96 do 120 tisíc korun. Mezi neprodanými snímky naopak zůstal například i raný olejotisk Smích (Salome) z roku 1913, který na své listopadové aukci nabízela společnost Prague Auctions. 

František Drtikol: Phantasie / 1930
bromostříbrná originální fotografie / 29 x 22 cm / cena: 413 000 Kč / 1. Art Consulting 28. 4. 2010

 

Podobnou událostí jako Drtikolův rekord byla dražba Abstraktní kompozice z roku 1929 od Jaromíra Funkeho, která na zářijové aukci společnosti Meissner-Neumann vylétla z 23 na 310 tisíc korun. Výjimečná nebyla ani tak cena, jako skutečnost, že se takto kvalitní snímek objevil v české aukci. Ta nejlepší díla meziválečné fotografie se totiž u nás na trh většinou vůbec nedostanou. Na dubnové aukci Christies v New Yorku se podobná abstraktní kompozice prodala za 124 tisíc korun. Začátkem října se pak další abstrakce, tentokrát však dražená Sotheby’s, v New Yorku prodala za 1,3 milionu korun.

Za více než sto tisíc korun se prodalo ještě album patnácti snímků katedrály sv. Víta od Josefa Sudka. Album k svatováclavskému miléniu v roce 1928 vydala Družstevní práce. Na prosincové aukci společnosti Vltavín se dostalo z 96 na 168 tisíc korun. Několik dalších Sudkových fotografií se prodalo za částky kolem 50 tisíc korun. Nejdráže výškové panorama Hradčan, které se na aukci Antikvariátu Prošek dostalo ze 17 na 55 tisíc korun. V Dorotheu se pohled na Alšovo nábřeží ze stejné série prodal za 48 tisíc korun a jen o tisíc korun méně stál na aukci Galerie Art Praha piktorialistický snímek Lesní cesta. 

Miroslav Tichý: bez názvu
černobílá fotografie / 17,9 x 13 cm

cena: 60 180 Kč / Galerie 5. patro 28. 11. 2010

 

Z fotografů poválečného období, jejichž snímky se na aukcích ojediněle objevily, je třeba zmínit alespoň Bělu Kolářovou a Jana Svobodu. Kolářové fotogram Proměny spirály z roku 1968 byl na listopadové aukci Prague Auctions vydražen za 55 tisíc korun, Svobodovo zátiší Okno III, dílo z téhož roku, avšak pozdější tisk, Galerie Art Praha v dubnu prodala za 19 tisíc korun. Za vyvolávací ceny kolem 30 tisíc korun tatáž galerie v prosinci prodala ještě několik snímků Jana Saudka.

Na listopadové aukci Galerie 5. patro bylo nabízeno několik snímků Miroslava Tichého, v zahraničí dnes asi nejúspěšnějšího českého fotografa současnosti. Na zahraničních veletrzích jsou jeho fotografie běžně nabízeny za částky kolem šesti tisíc eur. Všech pět dražených snímků se prodalo s výraznými nárůsty v cenovém rozpětí od 29 do 61 tisíc korun. Poměrně dobře se na aukcích Galerie 5. patro prodávají fotografie teprve sedmadvacetileté Terezy Vlčkové. Na květnové aukci se dva její snímky prodaly po 20 tisících korun, v listopadu pak další dva za 27 a 29 tisíc korun.

 

Share on Facebook  Print 

Loading...