ART+, all about the art market
October 2022 1821 

Ročenka 12 - Surrealismus

Reálné ceny surrealistů?

Zatímco v předchozích třech letech se v první desítce nejdražších děl pokaždé objevilo po čtyřech obrazech Jindřicha Štyrského a Toyen, v loňském top 10 najdeme pouze jeden obraz Toyen. Nejde však jen díla v tomto nejvyšším cenovém segmentu, nabídka děl českého surrealismu byla loni nejslabší za posledních pět let. Výjimkou byl pouze Václav Tikal, od nějž se loni za více než milion korun prodaly hned čtyři obrazy.

Od Toyen byly nabízeny jen dva obrazy a několik nepříliš výrazných kreseb a grafik. Nejdráže se prodal obraz Potápěč z roku 1926, který se na březnové aukci 1. Art Consulting dostal z 9,5 na 13,65 milionu korun. Ačkoliv jde o třetí nejvyšší cenu realizovanou na aukci v Česku, prodávající z ní asi příliš velkou radost neměl. Obraz získal v listopadu 2010 na aukci Sotheby’s v Paříži v přepočtu za 15 milionů korun. Na své červnové aukci pak společnost 1. Art Consulting nabídla ještě druhý malířčin obraz, Probuzení – Šelestění per z roku 1955. Prodal se za vyvolávací cenu necelých 5 milionů korun.

Jen jedním obrazem a jednou kresbou byl zastoupen Jindřich Štyrský, přičemž obě díla odešla jen za vyvolávací cenu. Na dubnové aukci Galerie Art Praha se za 5,52 milionu korun prodal raný obraz Klášter z roku 1922. V prosinci na aukci Galerie Kodl našla za 660 tisíc korun nového majitelé kresba a frotáž Všudypřítomné oko z roku 1936. O rok dřív bylo toto dílo neúspěšně nabízeno za 840 tisíc korun. 

Jindřich Štyrský: Kostel na kopci (Sv. Šebestián) / 1921
olej na plátně / 56,5 x 47,2 cm
cena: 145 250 GBP / Christie’s 22. 6. 2012

Pozoruhodný oboustranný Štyrského obraz z počátku 20. let se na jaře objevil na aukci Christie’s v Londýně. V malířově monografii z roku 2007 je zmiňován jako nedostupný a je připomenut pouze černobílou fotografií malby Sv. Šebestiána. Z druhé strany plátna je stylizovaná krajina Kostel na kopci. Předaukční odhad počítal s částkou kolem 2 milionů korun, konečná cena se však vyšplhala až na 4,65 milionu korun (bez DPH z aukční provize).

Loňský rok nebyl nijak výjimečný ani pro další autory, jejichž tvorba byl v určité fázi ovlivněna surrealismem. František Muzika byl zastoupen dvěma pozdními malbami, které však zůstaly nevydraženy, Alois Wachsman jedním obrazem a několika zajímavými kresbami. Nejdražší z nich, Na pláži, se na aukci Galerie Pictura dostala na 144 tisíce korun. Zmiňovaný obraz Figura z roku 1932 se prodala na dubnové aukci Orlys Art Auctions za 336 tisíc korun. Ze stejného roku pocházel jediný loni dražený obraz Františka Janouška Noc. S cenou 2,73 milionu korun však zůstal nevydražen.

Mimořádný rok má za sebou naopak Václav Tikal. Za více než milion korun se jeho dílo poprvé prodalo na jaře 2010. Na aukci Galerie Kodl se tehdy obraz Kategorie I, reprezentativní konstruktivisticko-surrealistická malba z roku 1946, prodal za 1,56 milionu korun. Dražba obrazu Homo sapiens / Studený čas z roku 1943, který se o půl roku později na aukci Dorothea vyšplhal ze 600 tisíc na 1 milion korun, pak potvrdila rostoucí zájem o Tikalovo dílo.

Zatímco v roce 2011 se žádné výraznější malířovo dílo na trhu neobjevilo, loni se za více než milion korun se prodaly rovnou čtyři Tikalovy obrazy. Nejdražší z nich, Atomové letiště z roku 1946, vyrovnal cenový rekord Kategorie I, s níž patří do stejné série. Malbu, která je celostránkově reprodukována v malířově monografii, na své jarní aukci nabídla Galerie Kodl. Dražba začínala na částce 900 tisíc korun. Na téže aukci byl nabízen také o deset let mladší obraz Na periferii věku (obr. 120), který v mnohém předznamenává estetiku bruselského slohu. Na konečných 1,14 milionu se toto rozměrné dílo dostalo z vyvolávací ceny 720 tisíc korun. 

Alois Wachsman: Figura / 1932
olej na plátně / tempera na kartonu
cena: 336 000 Kč / Orlys Art Auctions 15. 4. 2012

Těmto dvěma rekordním prodejům ale již v dubnu předcházela aukce Orlys Art Auctions, na které byl nabídnut raný, surrealistický obraz V jedné rovině. Toto publikované a vystavované dílo z roku 1943 se dostalo z 1,02 na 1,44 milionu korun. Na své podzimní aukci pak stejná společnost nabídla ještě obraz Stopa věku z roku 1946. Vyvolávací cena 2,64 milionu korun se však ukázala být nasazena příliš vysoko. Posledním Tikalovým obrazem, který se prodal za více než milion korun, byl již zmiňovaný obraz Homo sapiens / Studený čas (obr. 110), který se na trh vrátil necelých po dvou letech. Na říjnové aukci 1. Art Consulting se prodal za 1,38 milionu korun, což oproti předchozímu prodeji představuje nárůst o 35 procent.

Cena 480 tisíc korun, za kterou byl na říjnové aukci Galerie Pictura vydražen surrealistický Obraz z roku 1946, sice v daném kontextu nepůsobí nijak oslnivě, ještě předloni by však šlo o třetí nejvyšší cenu za Tikalovo dílo. Za více než sto tisíc, za 156 tisíc korun, byl ještě na aukci 1. Art Consulting vydražen obraz Před zrcadlem, tempera na lepence z roku 1964. Dosažená cena však byla výjimkou, Tikalovy obrazy z 60. let se jinak prodávají za nižší částky a často zůstávají nevydraženy.

Share on Facebook  Print 

Loading...