ART+, all about the art market
October 2022 1821 

Ročenka 13 - Krajináři

Obrazy s náměty krajin jsou na českém trhu s výtvarným umění dlouhodobě oblíbené a vyhledávané.  V uplynulém roce bylo v domácích aukcích prodáno odhadem dvakrát více krajinomaleb než například zátiší. Zatímco ceny děl Václava Radimského a Antonína Hudečka jdou nahoru, nejslavnějším mařákovcům se loni příliš nedařilo.

Začněme ale samotným Juliem Mařákem, profesorem pražské akademie a zakladatelskou postavou moderní české krajinomalby. Loni prošlo trhem patnáct jeho obrazů a kreseb, přičemž se prodala přibližně polovina z nich. Za zmínku stojí zejména olejomalba Krajina s venkovankou, prodaná za vyvolávací cenu 408 tisíc v Dorotheu, a rozměrná studie uhlem Vnitřek lesa, vydražená Galerií Kodl za 372 tisíc korun, což je rekord za Mařákovu kresbu.

Václav Radimský: Sušení prádla
olej na lepence / 70 x 100 cm
cena: 660 000 Kč / 1. Art Consulting 10. 2. 2013

 

Václav Radimský má za sebou další mimořádný rok. Z šestatřiceti jeho obrazů, které prošly aukcemi, jich nového majitele našlo šestnáct, dohromady za 9,7 milionu korun. Čísla za rok 2012 sice byla ještě lepší, loňské výsledky však potvrzují, že nešlo jen o jednorázový výkyv. Obraz Z Ginevry z roku 1900 vydražený za vyvolávací cenu 2,64 milionu korun na prosincové aukci Galerie Kodl vylepšil dosavadní malířův aukční rekord bezmála o půl milionu (obrázek 65 v seznamu milionových položek). Výrazný růst cen od malířovy retrospektivy v roce 2011 výmluvně ilustruje příklad obrazu Sušení prádla, který se na trh vrátil po třech letech. Na únorové aukci společnosti 1. Art Consulting se prodal za 660 tisíc korun, bezmála dvojnásobek ceny, za kterou byl vydražen v září 2010.

Antonín Hudeček dvěma milionovými prodeji potvrdil vysoké ceny, na které se jeho díla z doby kolem roku 1900 dostala v předchozích dvou letech. Obraz Na jezu se na aukci European Arts prodal za vyvolávací cenu 2,16 milionu, což je o necelých 150 tisíc korun víc, než za kolik bylo toto dílo stejnou aukční síní (tehdy ještě pod jménem Meissner-Neumann) vydraženo o tři roky dříve (obr. 83). Druhým zajímavým plátnem byla Sběračka klásků, prodaná Galerií Kodl za vyvolávací cenu 1,2 milionu korun (obr. 130).

Antonín Slavíček: Deštivý večer / 1902
křídy, pastel, kvaš na plátně / 90,5 x 117 cm
nevydraženo / 1. Art Consulting 6. 10. 2013

 

Hned tři obrazy Antonína Slavíčka se sice prodaly za částky nad milion korun (obr. 98, 155 a 157), dvě jeho nejvýraznější díla však zůstala nevydražena. Na jaře to byl obraz V mlze, opakovaně vystavovaná a reprodukovaná malba z roku 1904, která byla v Dorotheu nabízena za 2,4 milionu, na podzim pak o dva roky starší rozměrný pastel Deštivý večer, který byl společností 1. Art Consulting vyvoláván za rekordních 3,3 milionu korun.

Od Aloise Kalvody loni trhem prošly víc než čtyři desítky děl, z nichž se prodala méně než polovina. Dva nejzajímavější obrazy, symbolistní krajiny s figurativní stafáží, nabídla na svých aukcích společnost Sýpka. Prodaly se za 288 a 456 tisíc korun. Cena za obraz Zasněná z let 1905–10 je druhou nejvyšší za Kalvodovo dílo. Úspěšnost Kalvodových děl přibližně odpovídá výsledkům z minulých let, František Kaván si ale pohoršil. Zatímco v roce 2012 se prodalo dvaatřicet ze čtyřiceti dvou dražených obrazů, loni to bylo jen patnáct z jedenatřiceti. Průměrná dosažená cena 55 tisíc korun je nejnižší za posledních pět let. Jen dvě Kavánovy krajiny loni těsně překonaly hranici sta tisíc korun.

Ani v případě ostatních mařákovců jsme loni nezaznamenali tolik rekordů a výrazných cenových nárůstů jako o rok dřív. Výjimkou byli pouze Josef Holub, jehož krajina Špičák na Šumavě z roku 1893 se prodala za 372 tisíc, a Václav Březina, jehož Tragédie lesa se dostala na 168 tisíc korun. Oba obrazy dražila Galerie Kodl. Svá aukční maxima loni vyrovnali ještě Otakar Lebeda (720 tisíc) a Josef Ullmann (600 tisíc korun), v obou případech však šlo o prodeje za vyvolávací ceny. Loňské výsledky tak potvrzují, že jednotlivé rekordy nutně neznamenají nárůst zájmu o určitého autora, ale jsou především oceněním konkrétních výjimečných děl.

Josef Holub: Špičák na Šumavě / 1893
olej na lepence / 56 x 48 cm
cena: 372 000 Kč / Galerie Kodl 1. 12. 2013

 

Z dalších výrazných krajinářů první poloviny 20. století jmenujme ještě Oldřicha Blažíčka a Gustava Macouna. Od Blažíčka aukcemi prošly čtyři desítky děl, z nichž se prodala necelá polovina, dohromady za 3,8 milionu korun. Nejdražším kusem byl obraz Vzpomínka na Radešín, který se na aukci 1. Art Consulting prodal za 900 tisíc korun, což je druhá nejvyšší cena za dílo tohoto autora. Na trh se obraz vrátil po devíti letech a jeho cena za tu dobu vzrostla o rovných 300 tisíc korun. Gustav Macoun pak na  březnové aukci Meissner-Neumann vylepšil svůj aukční rekord, když se obraz Linhartský plácek  prodal za vyvolávací cenu 222 tisíc korun, což je historicky nejvyšší cena za jeho dílo v českých aukcích.

Share on Facebook  Print 

Loading...