December 2020 994

Schikaneder doma i v zahraničí

Dorotheum Vídeň 7. 6. 2021, Galerie Kodl 30. 5. 2021

O trojici výrazných maleb Jakuba Schikanedera, dvou mořských krajin a jednoho městského výjevu, budou moci sběratelé usilovat v týden po sobě následujících aukcích v Praze a ve Vídni. Je to přesně po půl roce, co bylo na domácím trhu draženo poslední umělcovo dílo.

Jakub Schikaneder: Loučení na břehu mořském, 1922-24, olej na plátně, 86 x 137 cm, vyvolávací cena: 5 500 000 Kč (+ 20% provize) Galerie Kodl 30. 5. 2021

Jakub Schikaneder: Loučení na břehu mořském, 1922-24,
olej na plátně, 86 x 137 cm,
vyvolávací cena: 5 500 000 Kč (+ 20% provize)
Galerie Kodl 30. 5. 2021

Velkoformátová malba Loučení na břehu mořském, kterou v předposlední květnový den bude dražit Galerie Kodl, vzniklo v samém závěru Schikanederova života a vztahuje se k jeho četným návštěvám ostrova Helgoland v Severním moři, kam  opakovaně jezdil se svou manželkou odpočívat. Téměř stejný výsek krajiny zachycuje například obraz Večer u mořského břehu, který před několika lety dražila společnost Adolf Loos Apartment and Gallery.

Stejné dominanty mořského pobřeží, avšak z jiných úhlů, zobrazuje i několik dalších pláten ze stejného období, které jsou ve sbíkách Národní galerie v Praze, jako například Molo, Moře nebo Moře s majákem. V privátní kolekci je pak malba Na břehu ostrova Helgoland z roku 1924. O provenienci obrazu se aukční síň nezmiňuje. Jeho minimální podání bude začínat na částce 6,6 milionu korun včetně aukční přirážky.

Jakub Schikaneder: Večer u mořského břehu, 1922-24, olej na plátně, 97 x 147 cm, cena: 7 920 000 Kč, Adolf Loos Apartment and Gallery 18. 4. 2012
Jakub Schikaneder: Večer u mořského břehu, 1922-24,
olej na plátně, 97 x 147 cm,
cena: 7 920 000 Kč, Adolf Loos Apartment and Gallery 18. 4. 2012

Dorotheum naposledy nabízelo Schikanederovu malbu před třemi lety. Tehdy šlo o poměrně rozměrný olej Krajina s dívčí postavou z doby po roce 1910 z privátní kolekce v Německu, jehož pravost potvrdila expertíza Národní galerie v Praze. Jeho konečná cena, 190 tisíc eur (4,8 milionu korun), překonala horní část odhadu více než 2,5krát. Ten aukční síň stanovila na 70 tisíc eur (1,8 milionu korun).

Nyní přichází s dvojicí olejů známých z literatury i předchozích aukčních prodejů. Oba pocházejí z české soukromé sbírky. Drobná malba na dřevě Krajina za západu slunce, jak je uvedena v katalogu Schikanederova díla z roku 2012 autorů Veroniky Hulíkové a Tomáše Vlčka (s. 284, č. 40) a jak už jednou, v roce 2008 prošla trhem, se nyní prodává jako Žena na mořském břehu při západu slunce. Tato drobná realizace jistě dá vzpomenout na Schikanederova velká plátna (či jejich studie) jako Kontemplace nebo třeba nyní u Kodla nabízené Loučení na břehu mořském.

Téma vodní hladiny, většinou v kompozici s osamělou lidskou postavou, ať již jde o moře, řeku, případně i rybník, se ale kontinuálně prolíná celou Schikanederovou tvorbou. Nabízený obraz by měl patřit k těm nejranějším zobrazením tohoto druhu. Výše zmíněný katalog obraz datuje již do druhé poloviny 80. let 19. století, kdy tento motiv začal u malíře krystalizovat. Ikonická Kontemplace a její varianty na papíře pocházejí z první ploviny let devadesátých.

Aukční síň počítá s konečnou cenou v rozmezí 15 až 20 tisíc euro (380 až 510 tisíc korun) bez provize, což by byl v kontextu prodeje před devíti lety ve společné aukci Vltavínu a Galerie Kodl jen poměrně mírný posun vzhůru.

Jakub Schikaneder: Žena na mořském břehu při západu slunce, olej na plátně, 17,5 x 32 cm, odhadní cena: 15 000 - 20 000 EUR (+ 20% provize) Dorotheum Vídeň 7. 6. 2021

Jakub Schikaneder: Žena na mořském břehu při západu slunce,
olej na plátně, 17,5 x 32 cm,
odhadní cena: 15 000 - 20 000 EUR (+ 20% provize)
Dorotheum Vídeň 7. 6. 2021

Druhou malbou ve stejné aukci je pak rozměrnější městský výjev Parník u mostu (Parník na Vltavě u Palackého mostu), který podle údajů ART+ již také jednou domácím trhem prošel, aukcí Galerie Pictura v roce 2012. Tomáš Vlček, který obraz tehdy posuzoval, jeho vznik situoval do obdodí mezi lety 1910 a 1920. V katalogu Schikanederových děl vydaným Národní galerií v roce 2012, jehož je Vlček spoluautorem, obraz ještě nenajdeme. Objevuje se až o pár let později na výstavě s názvem Umění paroplavby po řece Vltavě 1865-2015, která proběhla od června do listopadu 2015 v Národním technickém muzeu.

Dražba tohoto obrazu v roce 2012 byla velmi úspěšná. Ačkoli jeho vyvolávací cenu aukční síň stanovila na částku o něco málo převyšující 4 miliony včetně provize, malba nakonec vystoupala až na úctyhodných 7,2 milionu korun. O něco málo výše, připočteme-li taktéž aukční přirážku, nyní nasadilo Dorotheum jako horní hranici odhadu.

Jakub Schikaneder: Parník na Vltavě u Palackého mostu, 1910-20, olej na plátně, 84 x 106 cm, odhadní cena: 180 000 - 240 000 EUR (+ 20% provize) Dorotheum Vídeň 7. 6. 2021

Jakub Schikaneder: Parník na Vltavě u Palackého mostu, 1910-20,
olej na plátně, 84 x 106 cm,
odhadní cena: 180 000 - 240 000 EUR (+ 20% provize)
Dorotheum Vídeň 7. 6. 2021

Schikanederova tvorba si na trhu dlouhodobě udržuje setrvalou cenovou ladinu. V poslední době se díky uměleckému trhu po dlouhé době podařilo dohledat a identifikovat některé umělcovy domněle ztracené obrazy. K těm patřila především Mlékařka, současný nejdražší umělcův obraz, který vydražila před dvěma lety Galerie Kodl se čtyřnásobným nárůstem za 19,44 milionu korun. Loni byl velkým objevem Zimní květ podobně jako předcházející dílo známý pouze ze staré černobílé fotografie. Prodala ho Adolf Loos Apartment and Gallery za 8,35 milionu korun.

Databáze ART+ eviduje celkem 21 umělcových prodejů s částkou vyšší než 5 milionů korun, z nichž jeden se výrazně přiblížil dvacetimilionové hranici (viz výše). Stejný počet je pak těch s cenou mezi jedním a pěti miliony korun.

VÝSLEDKY AUKCE

Večer u mořského břehu, 1922-24                        7 920 000 Kč
Žena na mořském břehu při západu slunce          19 050 EUR
Parník na Vltavě u Palackého mostu, 1910-20     nevydraženo