Šest Monetů u Sotheby’s

Impresionismus a moderna, New York, 5. května 2015

První květnové úterý se v newyorské Sotheby’s ponese ve znamení impresionistů a modernistů. Dominovat mu bude Claude Monet. Do dražby jde celkem šest pláten namalovaných během čtyřiceti let mistrovy kariéry. Sběratelé mohou vybírat z legendárních leknínů, zasněžené krajiny či pohledů na Benátky, Seinu a pobřeží Normandie.

Claude Monet: Lekníny / 1905 / olej na plátně / 81 x 100,5 cm / předaukční odhad: 30 000 000 - 45 000 000 USD / Sotheby's New York 5. 5. 2015
Claude Monet: Lekníny / 1905 / olej na plátně / 81 x 100,5 cm / předaukční odhad: 30 000 000 - 45 000 000 USD

Díla se na světlo aukčního světa dostávají po delším čase, který trávila v soukromých sbírkách. Součet dolní hranice aukčních odhadů šestice prací je 78 milionů dolarů a potenciální kupci si je od prvního května mohou prohlédnout v New Yorku v rámci předaukční výstavy.

Šest Monetových prací představuje přesně to, co zákazníci v tento moment hledají: několik Monetových slavných scén, které putují na trh z prestižních soukromých sbírek. U Sotheby’s jsme nepochybně svědky výjimečné chvíle pro Monetova díla. Nabídka silných exemplářů, které zůstávají v soukromých rukách, se přitom s novou generací sběratelů, která znovuobjevuje impresionistického mistra, tenčí, řekl Simon Shaw z celosvětového oddělení impresionismu a moderny Sotheby’s.

U Sotheby’s se loni vydražilo osmnáct Monetových děl za celkem 190,5 milionu dolarů. Letos v únoru zde odklepli pět Monetových děl za 83,8 milionu. Licitaci vedla scenérie benátského kanálu, která při 35,8 milionu představuje malířův rekord za venetské téma.

Claude Monet: Palác Ducal / 1908 / olej na plátně / 57 x 92 cm / předaukční odhad: 15 000 000 - 20 000 000 USD / Sotheby's New York 5. 5. 2015

Claude Monet: Dóžecí palác / 1908 / olej na plátně / 57 x 92 cm / předaukční odhad: 15 000 000 - 20 000 000 USD

Lekníny – odhad 30 – 45 milionů USD

Lekníny nebo také Nymphéas jsou Monetovým rozpoznávacím znamením. Slavný leknínový rybníček, který na své zahradě v Giverny tak rád maloval, je častým námětem jeho pozdních děl. Exemplář dražený začátkem května u Sotheby‘s vznikl v roce 1905 a u nynějšího majitele je od poloviny padesátých let.

Současně jde o plátno, které bylo v roce 1909 součástí klíčové výstavy Les nymphéas series de paysages d'eau par Claude Monet (Lekníny, série vodních krajin Clauda Moneta) v galerii Durand-Ruel. Monet trval na tom, aby byla většina vystavených děl byla současně i proplacena. Výsledkem byla společná investice bratrů Bernheim-Jeuneových a Durand-Ruela. Monet společně s nimi vybral 48 monotematicky laděných pláten, která byla k vidění ve třech místnostech. Vůbec prvními majiteli toho plátna byli Émil a Alma Staub-Terlindenovi z Männedorfu, kterým se podařilo sestavit jednu z nejvybranějších impresionistických sbírek ve Švýcarsku.

Dóžecí palác - odhad 15–20 milionů USD

Pohled na Palazzo Ducale na Canal Grande patří do série, kterou mistr dokončil v Benátkách na podzim roku 1908. V únoru 1941 byl obraz Le Palais Ducal zabaven nacisty. Plátno, které původně vlastnil významný sběratel Jakob Goldschmidt, bylo násilně vydraženo nacistickému průmyslníkovi, doktoru Albertu Vöglerovi, který patřil mezi někdejší Goldschmidtovy klienty. Po deseti letech sporů bylo dílo v roce 1960 navráceno Goldschmidtovu synovi Erwinovi a později připadlo Erwinovu synovi Anthonymu, který loni zemřel.

V roce 1958 Sotheby’s uspořádala vůbec první večerní prodej. Byl věnován pracím, které byl židovský bankéř Goldschmidt schopen propašovat z tehdejšího Německa. Tato důležitá aukce zlomila hned několik dobových rekordů a předznamenala novou etapu pro trh s impresionismem a modernou. Předmět květnové dražby nebyl kvůli restitučním komplikacím až do letošního jara veřejně vystavován.

Claude Monet: Leknínový rybníček a růže / 1913 / olej na plátně / 73 x 100 cm / předaukční odhad: USD 15 000 000 . 25 000 000
Claude Monet: Rybníček s lekníny a růžemi / 1913 / olej na plátně / 73 x 100 cm / předaukční odhad: USD 15 000 000 - 25 000 000

Rybníček s lekníny a růžemi - odhad 18–25 milionů USD

Rybníček s lekníny a růžemi (Bassin aux nymphéas, les rosiers) z roku 1913 představuje vrchol Monetovy umělecké vyzrálosti. Malíř namaloval celkem tři verze této scény. Jedna z nich je k vidění v Muzeu umění ve Phoenixu v americkém státu Arizona. Plátno, které jistě dosáhne hranice vyššího odhadu, je z trojlístku největší a bylo v rukou současného majitele od roku 1991.

Claude Monet: Zasněžená cesta z Epinay / 1875 / olej na plátně / 61 x 99,5 cm předaukční odhad: 6 000 000 - 8 000 000 USD

Zasněžená cesta z Epinay - odhad 6–8 milionů USD

Zasněžená cesta z Epinay (Le Chemin d'Epinay, effet de neige) líčí prošlapanou cestu na břehu Seiny poblíž okraje Paříže. Toto dílo reprezentuje období, ve kterém byl Monet považován za nejvýznamnějšího krajináře z okruhu pařížských impresionistů. Krajinné sněhové scenérie byly důležitým a oblíbeným námětem doby. Dílo současný majitel zakoupil v aukci Sotheby’s v roce 1984.

Seina ve Vétheuil – odhad 6–8 milionů USD

Vesnička Vétheuil, která byla domovem Monetovy rodiny v letech 1878 až 1880, leží na březích Seiny mezi městy Mantes a Vernon. Toto malebné místo patří mezi scény Monetových nejvydařenějších impresionistických krajin a umělce nepřestalo fascinovat ani během pozdějších let jeho kariéry. Série Vétheuil čítá celkem 15 maleb, které jsou zastoupeny v muzejních sbírkách po celém světě. Plátno bylo součástí soukromé sbírky od roku 1955 a nikdy nebylo předmětem aukce.

Claude Monet: Seina u Vétheuil/ 1901 / olej na plátně / 81,5 x 92,5 / předaukční odhad: 6 000 000 - 8 000 000 USD / Sotheby's New York 5. 5. 2015

Claude Monet: Seina ve Vétheuil/ 1901 / olej na plátně / 81,5 x 92,5 / předaukční odhad: 6 000 000 - 8 000 000 USD

Ráno ve Val Saint-Nicolas u Dieppe, 1897 - odhad 3–4 milliony USD

Ráno ve Val Saint-Nicolas u Dieppe (Au Val Saint-Nicolas près Dieppe, matin) je poslední v sérii nabízených Monetů. Dramatický výjev útesu v Atlantiku se datuje k Monetově malířské výpravě do Pourville. Na námětech z normandského pobřeží Monet pracoval poté, co v roce 1895 představil známou sérii malířských pohledů na katedrálu v Rouenu.

Claude Monet: Ráno ve Val Saint-Nicolas poblíž Dieppe / 1897 / olej na plátně / 65,5 x 100,3 cm / předaukční odhad: 3 000 000 – 4 000 000 USD
Claude Monet: Ráno ve Val Saint-Nicolas u Dieppe / 1897 / olej na plátně / 65,5 x 100,3 cm / předaukční odhad: 3 000 000 – 4 000 000 USD