Poválečná Toyen jde do aukce s rekordní vyvolávací cenou
24. dubna 2024
Text Koucká Tereza | Foto Sýpka | Datum 12.03.2020
Na nedělní aukci společnosti Sýpka bude možno usilovat o dva velkoformátové obrazy sester Válových. Oba vznikly v 90. letech a pocházejí ze stejné soukromé sbírky, jeden je figurální, druhý abstraktní. Jejich minimální podání se ale budou lišit o statisíce korun.
S číslem 23 a 24 přijdou na nedělní aukci Sýpky na řadu dva velkoformátové obrazy sester Válových. Od Jitky se bude dražit dvoumetrová Kalvárie z první poloviny 90. let, její vyvolávací cena je stanovena na 900 tisíc korun (+20% provize). Od Květy pak o něco menší malba Mraky z roku 1990, která bude začínat na částce 300 tisíc korun (+20% provize).
Oba obrazy jsou signovány a datovány a podle aukční síně pocházejí ze stejné pražské privátní sbírky známého spisovatele, který je získal přímo z ateliéru autorek. Obě díla jsou zmiňována v monografii Jitka / Květa Válovy Marie Klimešové (strany 167 a 190). Budou patřit mezi položky s nejvyšší vyvolávací cenou aukce (druhé a sedmé nejvyšší minimální podání).
Malby sester Válových se na trhu neobjevují příliš často. Těch Jitčiných, nepočítáme-li opakované prodeje, byla doposud nabízena zhruba třicítka. Jde ale o první takto rozměrný obraz. Doposud největší malba s názvem Úděl z poloviny 90. let také drží autorčin aukční rekord. Již v roce 2008 byl u Dorothea prodán za 960 tisíc korun.
European Arts 28. 4. 2023, Galerie Kodl 26. 5. 2024
24. dubna 2024Auktionshaus im Kinsky, Vídeň 24. 4. 2024
19. dubna 2024Adolf Loos Apartment and Gallery, 21. 4. 2024
11. dubna 202424. dubna 2024
10. prosince 2019
24. března 2023
9. listopadu 2022
2. listopadu 2022