Staří mistři v zasněženém New Yorku

Obrazy a grafiky na aukcích Sothebyʼs a Christieʼs

Nejdražším dílem lednové aukce starých mistrů Sothebyʼs se stal portrét indického velvyslance na dvoře Ludvíka XVI. od prominentní francouzské malířky přelomu 18. a 19. století Elisabeth-Louise Vigée Le Brun. Dosažená cena 7,18 milionu dolarů je rekordem za dílo ženy-umělkyně v kategorii starého umění.

Élisabeth Louise Vigée-Le Brun: Mohamed Derviš Khan, 1788,

olej na plátně, 225,5 x 136 cm,
cena: 7 185 900 USD, Sotheby’s New York 30. 1. 2019

Drobný obraz Hostina bohů od utrechtského manýristy Jocachima Anthonisze Wtewaela, který byl nabízen s nejvyšším předaukčním odhadem 5–7 milionů dolarů, se prodal za 5,94 milionu dolarů. Jedná se o olej na měděné desce přibližně formátu A5. Wtewael se výrazně inspiroval grafickým listem stejného námětu od Hendricka Goltziuse z roku 1587, který reprodukuje kresbu Bartholomea Sprangera. Nejde o jedinou vazbu na pražské rudolfínce, Wtewaelův obraz Zlatý věk, který je dnes v Metropolitním muzeu v New Yorku, měl ve své sbírce císař Rudolf II.

Joachim Anthonisz. Wtewael: Hostina bohů, kolem 1600

Joachim Anthonisz. Wtewael: Hostina bohů, kolem 1600,
olej na měděné desce, 15,8 x 20,4 cm,
cena: 5 944 000 USD, Sotheby’s New York 30. 1. 2019

O největší překvapením aukce se postaralo reprezentativní zátiší od Pietera Claesze, které se prodalo v novém aukčním rekordu za 2,5 milionu dolarů. Předaukční odhad počítal maximálně s poloviční částkou. K vysoké ceně patrně přispěla bohatá výstavní historie i skutečnost, že obraz byl více než deset let (2004–2015) prezentován jako zápůjčka ve stálé expozici Metropolitního muzea.

Pieter Claesz.: Zátiší s citrony a olivami, 1629

Pieter Claesz.: Zátiší s citrony a olivami, 1629,
olej na dobovém panelu, 44,5 x 61 cm,
cena: 2 535 000 USD, Sothebyʼs New York 30. 1. 2019

Společnost Christieʼs ve stejném termínu, respektive o den dřív, uspořádala specializovanou aukci grafik starých mistrů. Nejvyšších cen dosáhly práce Albrechta Dürera (612 tisíc), Martina Schongauerea (492 tisíc) a Rembrandta (468 tisíc dolarů). Pro Schongauera se jedná o nový aukční rekord, v Dürerově případě jde o pátou nejvyšší cenu za grafiku. Nejdražší Rembrandtův tisk, jedna z variant Ecca Homo, se loni prodala za 2,65 milionu liber (více zde).

Martin Schongauer: Smrt panny Marie

Martin Schongauer: Smrt panny Marie, 1470-74,
rytina na papíře, 25,7 x 17,2 cm,
cena: 492 500 USD, Christieʼs New York 29. 1. 2018

Součástí dražené kolekce byly i dvě grafiky Václava Hollara. Prodala se jen jedna z nich, panoramatický pohled na Londýn před a po velkém požáru z roku 1666. Hollar tento list vytvořil pouhých několik týdnů po katastrofě, která v žáří 1666 padlo za oběť 13500 měšťanských domů, 87 farních kostelů a desítky dalších staveb. Cena 32,5 tisíc dolarů je druhou nejvyšší za Hollarovu grafiku.

Rembrandt Harmensz van Rijn

Jak (ne)koupit Rembrandta

Jak (ne)koupit Rembrandta

11. března 2012

TEFAF 2011

TEFAF 2011

1. dubna 2011

Art+Antiques, březen 2011

Art+Antiques, březen 2011

8. března 2011