ART+, all about the art market
October 2022 1821 

Art+Antiques Štursův Ikaros

Nově objevená socha v nabídce eAntik

Společnost eAntik nabízí k prodeji limitovanou edici bronzových odlitků sochy Ikaros od Jana Štursy. Společnosti se koncem loňského roku podařilo zakoupit původní 75 cm vysokou sádru, ze které se rozhodla nechat postupně odlít šest bronzů. První odlitek se prodal prakticky okamžitě, druhý eAntik nyní nabízí za 215 tisíc korun. Před dvěma lety společnost takto nechala z původních sádrových modelů odlít několik plastik Otto Gutfreunda a jeho nově objevený reliéf Návrat legií, předlohu k vlysu na budově Legiobanky.

 

Jan Štursa: Ikaros / 1920; 2014Jan Štursa: Ikaros / 1920; 2014
bronz, odlitek 2/6 / výška 75 cm
cena: 216 000 Kč

 

Dílo Štursy ani Gutfreunda již nepodléhá ochraně autorského zákona, neboť od smrti obou sochařů uplynulo více než sedmdesát let. „Jde o sochy, které vždy existovaly jen v sádře. Bronz byl a je drahý a Štursa ani Gutfreund neměli důvod ani možnosti, aby si je nechali odlít,“ vysvětluje spolumajitel eAntiku Michael Třeštík a zdůrazňuje, že odlitků nevznikne více než šest. Vzhledem k vysokým produkčním nákladům budou navíc odlévány postupně. „Právně nám nic nebrání vytvořit jich klidně i víc, ale přišlo by nám to morálně neobhajitelné,“ dodává Třeštík. Autenticitu sádrového modelu potvrdili Petr Wittlich a Jiří Šetlík.

Plastiku Ikaros Štursa vytvořil v roce 1920 a existuje ve dvou variantách. Národní galerie má ve sbírkách druhou, o pár centimetrů větší verzi, přičemž podle Třeštíka jde rovněž až o posmrtný odlitek. Na aukcích se Štursovy plastiky objevují poměrně často. Ceny jednotlivých odlitků se velmi různí v závislosti na jejich stáří a kvalitě. Nejdráže se loni na aukci Adolf Loos Apartment and Gallery prodal jeden z dobových odlitků slavné sochy Vítězství, za který nový majitel nabídl více než půl milionu korun. Za rovných 900 tisíc korun se o rok dříve na aukci téže společnosti prodala dřevěná socha Pohřeb v Karpatech pocházející z Waldesovy sbírky.

 

Share on Facebook  Print 

Loading...