ART+, all about the art market
October 2022 1821 

Art+Antiques Sutnar mezi New Yorkem a Prahou

Aukční síň Sotheby’s na jednu ze svým menších zářijových aukcí současného umění zařadila i obraz Ladislava Sutnara Venus (So Long Boys). Akryl z roku 1963 se ve čtvrtek 22. září prodal za 10 tisíc dolarů, což je pod spodní hranicí předaukčního odhadu. V přepočtu tedy za 185 tisíc korun.

Ladislav Sutnar: Venus (So Long Boys)

Ladislav Sutnar: Venus (So Long Boys) / 1963
akryl na mazonitu / 106,7 x 63,5 cm / cena: 10 000 USD

 

Byť v této částce není započteno DPH ani dovozní clo při importu do Evropy, pořád jde o výrazně nižší cenu, než za kterou jsou Sutnarovy obrazy stejného formátu draženy v Praze. Úspěchem je na druhou stranu samotný fakt, že se obraz objevil v nabídce Sotheby’s.

Předtím byl Sutnar v New Yorku dražen jen jedinkrát, letos v květnu menší aukční síní William Doyle. Obraz Československá Venuše se zde prodal za necelých 23 tisíc dolarů. V přepočtu tehdy platným kurzem tedy asi za 390 tisíc korun. Právě tento obraz byl jedním ze čtyř Sutnarových obrazů, které na své zářijové aukci nabízela společnost Dorotheum. Prodal se za vyvolávací cenu 900 tisíc korun.

Ladislav Sutnar: Československá venuše / 1962 / akryl na masonitu / 109 x 180 cm / cena: 900 000 Kč

 

Druhá, stejně velká Venus (Rolling) se po souboji dvou dražitelů dostala ze stejné vyvolávací ceny na 1,32 milionu korun, což je třetí nejvyšší cena za Sutnarův obraz. Ze dvou menších tančících Venuší, děl stejného formátu jako reprodukovaný obraz, se prodala jen jedna, a to za vyvolávací cenu 408 tisíc korun.

 

Share on Facebook  Print 

Loading...