Top 10 2014

Nejdražší díla roku 2014

Za desítku nejdražších děl kupci v minulém roce zaplatili celkem 113 milionů korun. Jméno nejoblíbenějšího z klasiků české meziválečné moderny, Emila Filly, se v první desítce objevuje hned třikrát. Bodovali i Preisler a Mucha. Oproti předchozím létům znatelně roste význam "staršího" umění.

Za Fillou následuje čínský moderní malíř Čchi Paj-š', jenž má v desítce nejdražších děl tentokrát dvě položky a i vloni si udržel titul nejprodávanějšího autora českých aukcí. Kupci za jeho díla utratili více než 60 milionů korun (více zde).

Za povšimnutí stojí umístění dvou klíčových autorů přelomu 19. a 20. století, Jana Preislera a Alfonse Muchy, od nichž se loni dražila významná díla Jaro a část výzdoby pavilonu Bosny a Hercegoviny ze Světové výstavy v Paříži. Společně s manýristickou malbou Parise Bordoneho Venuše, Amor, Bakchus a Diana jde hned o tři díla v první desítce, která vznikla před rokem 1900. Tato situace je zcela jedinečná a přinejmenším naznačuje růst významu segmentů staršího umění.

Všechny ceny jsou uváděny včetně aukční provize.

K celkové situace na trhu v sezóně 2014 více zde.

Emil Filla: Hlava muže s dýmkou / 1915 olej a písky na dřevě / 40 x 30 cm cena: 16 800 000 Kč / Galerie Kodl 25. 5. 2014

1 / Emil Filla: Hlava muže s dýmkou / 1915
olej a písky na dřevě / 40 x 30 cm
cena: 16 800 000 Kč / Galerie Kodl 25. 5. 2014

2 / Toyen: Sen / 1937 olej na plátně / 81 x 100 cm cena: 16 320 000 Kč / Galerie Kodl 30. 11. 2014

2 / Toyen: Sen / 1937
olej na plátně / 81 x 100 cm
cena: 16 320 000 Kč / Galerie Kodl 30. 11. 2014 (zde a zde)

3 / Paris Bordone: Venuše, Amor, Bakchus a Diana / 1550

olej na plátně / 97 x 142 cm
cena: 12 400 000 Kč / Arthouse Hejtmánek 22. 5. 2014 (zde a zde)

Čchi-Paj-Š': Šest krevet / 1951 tuš na papíře / 102,5 x 34 cm cena: 11 532 000 Kč / Arcimboldo 27. 5. 2014

4 / Čchi-Paj-Š': Šest krevet / 1951

tuš na papíře / 102,5 x 34 cm
cena: 11 532 000 Kč / Arcimboldo 27. 5. 2014 (zde)

Emil Filla: Zátiší se sokolem / 1930 olej, písek na plátně / 73 x 98 cm cena: 10 800 000 Kč / Galerie Art Praha 29. 11. 2014

5 / Emil Filla: Zátiší se sokolem / 1930

olej, písek na plátně / 73 x 98 cm
cena: 10 800 000 Kč / Galerie Art Praha 29. 11. 2014 (zde a zde)

6 / Alfons Mucha: Pano ze Světové výstavy v Paříží / 1900

tempera na plátně / 325 x 459 cm
cena: 9 600 000 Kč / European Arts 23. 11. 2014 (zde a zde)

chi Paj-Š': Sedící rybář tuš a barvy na papíře / 71 x 46,5 cm cena: 9 424 000 Kč / Arcimboldo 10. 12. 2014

7 / Čchi Paj-Š': Sedící rybář

tuš a barvy na papíře / 71 x 46,5 cm
cena: 9 424 000 Kč / Arcimboldo 10. 12. 2014 (více zde a zde)

Jan Preisler: Jaro / 1900 olej na plátně / 113 x 71 cm cena: 8 870 000 Kč / 1. Art Consulting 5. 10. 2014

8 / Jan Preisler: Jaro / 1900

olej na plátně / 113 x 71 cm
cena: 8 870 000 Kč / 1. Art Consulting 5. 10. 2014 (více zde)

Emil Filla: Holandské zátiší / 1914 olej na lepence / 20,5 x 30,5 cm cena: 8 760 000 Kč / Galerie Kodl 30. 11. 2014

9 / Emil Filla: Holandské zátiší / 1914

olej na lepence / 20,5 x 30,5 cm
cena: 8 760 000 Kč / Galerie Kodl 30. 11. 2014 (zde)

Emil Filla: Zátiší / 1924 olej na plátně / 105 x 75 cm cena: 8 398 000 Kč / 1. Art Consulting 16. 2. 2014

10 / Emil Filla: Zátiší / 1924

olej na plátně / 105 x 75 cm
cena: 8 398 000 Kč / 1. Art Consulting 16. 2. 2014 (zde)

Sběratelé dotlačili Procházku k historickému rekordu

Prodeje Antonína Procházky v roce 2023 a aktuální TOP 10

Maškovy dívky se loni protančily k milionovému rekordu

Zajímavé aukční výsledky Karla Vítězslava Maška

Široký rozptyl Maxe Švabinského: od stokorun po šestnáct milionů

Zajímavé aukční výsledky loňského jubilanta

21. února 2024

Další články autora

Tizianovi bych už nové interpretace nepřál

14. června 2016

Retromuseum je kvalitativní skok

25. května 2016

Loučení s Prahou i láskami

Loučení s Prahou i láskami

1. května 2016