Toyen opět jinak

Deset autorčiných nejdražších obrazů

Nedávné prodeje zcela zásadně změnily autorské top 10 malířky Toyen a také výrazně upevnily její pozici jednoho z nejdražších umělců domácího trhu vůbec. Po tři čtvrtě roce přinášíme aktuální seznam jejích nejdražších obrazů.

Poslední top 10 autorky jsme uvedli loni na jaře v souvislosti s malířčinou rozsáhlou výstavou Snící rebelka v Národní galerii, jejíž kurátorkou byla Anna Pravdová. Po sérii významných objevů a prodejů Toyeniných děl, ke kterým zcela jistě zmíněná výstava přispěla, je nutné seznam Toyeniných nejdražších děl opět revidovat. Do deseti položek loňského roku, za které sběratelé utratili nejvíce peněz, Toyen totiž promluvila hned pětkrát. 

Z 370,6 milionu korun vydaných za top 10 roku 2021, přesahovala pouze cena za Toyenina díla částku 213,4 milionu korun. Do následujícího autorského top 10 se z těchto položek dostaly hned čtyři malby: Cirkus (79,5 milionu korun), který na první pozici předstihl v roce 2020 prodanou Pikovou dámu (78,6 ,ilionu korun), doplnily Serenáda (49 milionů), Noční slavnost (36,5 milionu) a Jarmark (30,2 milionu korun).  

Ze zahraničních prodejů zbyl v této desítce pouze jediný: obraz Budoucnost svobody (Le devenir de la liberté) vydražený v roce 2016 v Brestu u Thierry-Lannon & Associés v přepočtu za 23 milionů korun včetně všech poplatků. Tato malba je také jedinou poválečnou, jinak jde o díla raná, ze 20. let, surrealistické období let třicátých reprezentuje obraz Spící

Zatímco před tři čtvrtě rokem by případný zájemce ke koupi deseti nejdražších autorčiných děl potřeboval částku bezmála 287 milionů korun, nyní už je to více než 409 milionů korun. 

Všechny ceny jsou uvedeny včetně aukční provize. Velikost obrázků odpovídá zhruba velikostním poměrům skutečných obrazů. 

Více o jednotlivých obrazech najdete zde a zde.

 

Toyen: Cirkus, 1925, olej na plátně, 90 x 90 cm, cena: 79 557 500 Kč, Adolf Loos Apartment and Gallery 18. 4. 2021

1/ Toyen: Cirkus, 1925,
olej na plátně, 90 x 90 cm,
cena: 79 557 500 Kč, Adolf Loos Apartment and Gallery 18. 4. 2021

 

Toyen: Piková dáma, 1926

2/ Toyen: Piková dáma, 1926,
olej na plátně, 92 × 65 cm, 
cena: 78 650 000 Kč, Adolf Loos Apartment and Gallery 4. 10. 2020

 

Toyen: Serenáda, 1924–1925, olej na plátně, 54,6 x 64,6 cm  vyvolávací cena: 10 000 000 Kč, Adolf Loos Apartment and Gallery 27. 11. 2021

3/ Toyen: Serenáda, 1924–25,
olej na plátně, 54,6 x 64,6 cm, 
cena: 49 005 000 Kč, Adolf Loos Apartment and Gallery 27. 11. 2021
 
 
Toyen: Noční slavnost (Ohňostroj), 1929, olej na plátně, 92 x 65 cm, cena: 36 480 000 Kč, Galerie Kodl 30. 5. 2021

4/ Toyen: Noční slavnost (Ohňostroj), 1929,
olej na plátně, 92 x 65 cm,
cena: 36 480 000 Kč, Galerie Kodl 30. 5. 2021

 

Toyen: Šero v pralese, 1929

 

5/ Toyen: Šero v pralese, 1929,
olej na plátně, 114 × 89 cm,
cena: 36 000 000 Kč, Galerie Kodl 28. 5. 2017

 

Toyen: Ráj černochů, 1925

6/ Toyen: Ráj černochů, 1925,
olej na plátně, 46 × 64 cm,
cena: 31 680 000 Kč, Galerie Kodl 1. 12. 2019

 

Toyen: Jarmark, 1925, olej na plátně, 55 x 47 cm, cena: 30 240 000 Kč, Galerie Kodl 30. 5. 2021

7/ Toyen: Jarmark, 1925,
olej na plátně, 55 x 47 cm,
cena: 30 240 000 Kč, Galerie Kodl 30. 5. 2021

 

Toyen: Spící, 1937

 

 

8/ Toyen: Spící, 1937,
olej na plátně, 81 × 100 cm,
cena: 23 310 000 Kč, Galerie Pictura 22. 3. 2009

 
 
Toyen: Le devenir de la liberté, 1946

9/ Toyen: Budoucnost svobody (Le devenir de la liberté), 1946,
olej na plátně, 65 × 165 cm,
cena: 23 070 000 Kč, Thierry-Lannon & Associés 7. 5. 2016

 

Toyen: Čedičové skály, 1929,

10/ Toyen: Čedičové skály, 1929, 
olej na plátně, 73 × 99 cm, 
cena: 21 535 000 Kč, Adolf Loos Apartment and Gallery 28. 10. 2018 

 


Související články

Sběratelé dotlačili Procházku k historickému rekordu

Sběratelé dotlačili Procházku k historickému rekordu

Prodeje Antonína Procházky v roce 2023 a aktuální TOP 10

V loňském roce zaznamenal Antonín Procházka devátý nejvyšší obrat ze všech autorů, jejichž díla se prodávají v aukcích. Sběratelé za jeho práce vydali nejvíce peněz v historii, více než 27 milionů korun.

27. února 2024
Maškovy dívky se loni protančily k milionovému rekordu

Maškovy dívky se loni protančily k milionovému rekordu

Zajímavé aukční výsledky Karla Vítězslava Maška

Obrazy Karla Vítězslava Maška se na tuzemském trhu dlouho pohybovaly ve střední cenové hladině. V nižších stovkách tisíc, s dražebním rekordem necelých 537 tisíc korun za pointilistické plátno Zahrada z roku 2017. Pak ale přišly loňský červen a listo...

23. února 2024
Široký rozptyl Maxe Švabinského: od stokorun po šestnáct milionů

Široký rozptyl Maxe Švabinského: od stokorun po šestnáct milionů

Zajímavé aukční výsledky loňského jubilanta

Na rok 2023 připadlo kulaté výročí, 150 let od narození známého českého malíře, grafika a výtvarného pedagoga Maxe Švabinského. Obdivovatelé jeho pestré tvorby mu jako pomyslný dárek věnovali jeden velkolepý aukční rekord, a tím i nejúspěšnější sezón...

21. února 2024
Zobrazit všechny

Další články


<