Výprodej Endre Nemese

Aukce díla Endre Nemese ve Stockholmu 3.10.2012

Ve středu proběhla ve švédském aukčním domě Auktionsverk ve Stockholmu mnoha českými obchodníky sledovaná aukce pozůstalosti Endre Nemese. Z více než 400 děl se prodala téměř polovina, někdy s výraznými nárůsty. Padl také nový autorův světový aukční rekord. Na aukci nechyběli dražitelé ze Slovenska a z České republiky. Jaké místo má Endre Nemes v českých dějinách umění, a jaké v českých veřejných a soukromých sbírkách?

Endre Nemes: Velká pantomima / 1943-44 / olej a tempera na plátně / 144 x 114 cm

Endre Nemes: Velká pantomima / 1943-44

olej a tempera na plátně / 144 x 114 cm / cena: 1 567 000 Kč

Endre Nemes (1909 - 1985) byl původem maďarsky a německy mluvící Žid, vyrůstal na Slovensku za Rakousko-Uherska a v prvních letech nové Československé republiky. Narodil se vlastně jako Endre Imre Nágel v maďarském městě Pécsvárad. Rodina se ale brzy přestěhovala do Spišské Nové Vsi. V roce 1930 pak odešel do Prahy, kde studoval na pražské Akademii u Willi Nowaka, živil se jako karikaturista a umělecký kritik v jednom maďarském deníku. Svou první výstavu měl krátce po ukončení studií v roce 1936 v galerii Dr. Feigla (více zde) společně se svým přítelem, malířem Jakubem Bauernfreundem. Oba se stýkali s tehdejší pražskou židovskou komunitou, do styku přišli také mj. s příslušníky budoucí Skupiny 42.

Na podzim 1938 utekl Nemes před válkou do Helsinek. Cestoval po Skandinávii a nakonec se usadil ve Švédsku, kde měl už v roce 1941 svou první samostatnou výstavu. Po těžkých začátcích v emigraci se mu začalo dařit. Získal místo rektora na zdejší Valandské škole výtvarných umění. Během svého více než čtyřicetiletého pobytu si zde získal respekt především svými monumentálními realizacemi, emailovými objekty ve veřejném prostoru. Jeho práce jsou dnes na zdejší goeteborgské univerzitě i ve švédském parlamentu.

Endre Nemes: Zátiší s býčí hlavou a bustou / 1936 / olej na plátně / 75 x 100 cm

Endre Nemes: Zátiší s býčí hlavou a bustou / 1936

olej na plátně / 75 x 100 cm / cena: 2 050 000 Kč

V Čechách má jméno Nemes zvuk jednoho z nejzajímavějších a nejosobitějších meziválečných malířů, na kterého se pro jeho poměrně krátké zdejší působení a původ poměrně dlouho zapomínalo. Nepříliš početná jsou tak i díla zakoupená do našich veřejných sbírek. Před devíti lety u nás nakladatelství Akropolis vydalo cenný soubor malířových vzpomínek Pod příkrovem času, přeložený ze švédštiny. Zde Nemes uvádí spoustu zajímavých podrobností z předválečného pražského života i z pozdějšího života v emigraci.

Velmi otevřeně vzpomíná mimo jiné také na dramatický poměr se svou tehdejší českou láskou, o třináct let starší Jarmilu Nečasovou - Haasovou, překladatelkou Egona Erwina Kische a příbuznou malíře Antonína Slavíčka. "V létě roku 1936 jsme se náhodou potkali. [...] Začali jsme se znovu scházet a náš vztah trval až do mé emigrace, i když byla tehdy provdaná za Vincenta Nečase. Byl to náročný poměr, ale zároveň to byla doba, kdy jsem vytvořil díla trvalé hodnoty," vzpomíná Nemes (výběr ze vzpomínek naleznete zde).

Rozsáhlá kolekce Nemesova díla, která se nyní dostala na trh, je vlastně celou malířskou pozůstalostí autora. Do prodeje ji dala po smrti Nemesovy ženy dcera Lena Nemes. Z celkem 414 položek se ve středu 3. října, kdy se aukce ve Stockholmu konala, překvapivě prodalo 189 aukčních čísel, tedy 45% katalogu. Zásluhu na tom má i několik slovenských a českých dražitelů, kteří se přímo na sále nebo i na telefonu dražby účastnili. Je tak jen otázkou času, kdy zjistíme, která z nabízených děl se objeví dále na česko-slovenském trhu a která na čas zůstanou v nových soukromých sbírkách.

Endre Nemes: Zátiší se zvířecí maskou a lahví

Endre Nemes: Zátiší se zvířecí maskou a lahví / 1935

tempera a olej na plátně / 68 x 80 cm / cena: 1 033 000 Kč

Ve svých počátcích se Nemes inspiroval surrealismem, později lyrickou abstrakcí. Nejcennější jsou dnes pro nás pochopitelně jeho vrcholné práce ze závěru 30. let, vzniklé těsně před odchodem z Prahy. Těch je na trhu nejméně a i ve švédské kolekci jich bylo jako šafránu. Právě mezi nimi bylo i nejdražší dílo středeční aukce, Zátiší s hlavou býka a bustou, které nakonec překonalo dosavadní autorův mezinárodní aukční rekord. Svým malířským pojetím toto Nemesovo plátno hodně odkazuje například na soudobou tvorbu Emila Filly. O tuto malbu se na sále opravdu bojovalo. Dostala se na více než sedminásobek své vyvolávací ceny, na částku 704 tisíc švédských korun (včetně 22,5 % aukční provize), což je v přepočtu 2,05 milionu českých korun.

Přitom dosud nejdraží Nemesovo dílo, horizontální rozměrná emailová Kompozice datovaná 1950, vyšla vloni v aukční síni Soga v přepočtu na necelých 1,7 milionu korun. Za výrazné nárůsty si získaly kupce i další malby. Dosavadní Nemesův aukční rekord překonala ještě další dvě rozměrná a opakovaně vystavovaná plátna, Velká přehlídka z roku 1944 (1,92 milionu) a Sen bílého koně z téhož roku (1,96 milionu korun). Nad částkou 200 tisíc švédských korun (bez aukční provize), která přibližně představuje dosavadní Nemesův český aukční strop, se prodalo dalších neuvěřitelných osmnáct děl. Přehled deseti nejdražších obrazů zde.

Endre Nemes: Se bílého koně / 1944 / tempera na desce / 122 x 153 cm

Endre Nemes: Sen bílého koně / 1944

tempera na desce / 122 x 153 cm / cena: 1 959 000 Kč

V českých aukcích Nemes objevuje již několik let, a tak je dnes na našem trhu jako autor dobře zavedený. Většinou se ovšem také dražily práce importované ze zahraniční a díla vzniklá v poválečných desetiletích. Výjimkou je například raný olej Interiér, vydražený letos na jaře s nárůstem za 564 tisíc korun. V tuzemku se v posledních letech dražila ale také špičková díla z 50. a 60. let, například Černý horoskop, který vyšel na 767 tisíc korun, Canon I. (456 tisíc korun), Obraz I (420 tisíc korun). Před více než deseti lety pak figurální kompozice Dvě královny, která vyšla na 480 tisíc korun.

Před rokem se v Praze dražila i ojedinělá kompozice Ptáčník datovaná do roku 1936, kupce však za 792 tisíc korun v aukci nenašla. Obecně lze konstatovat, že tuzemský trh poskytoval dosud dostatek kvalitních Nemesových děl, ne na všechna už posléze kupci reagovali. Ve srovnání s tím tak stockholmská aukce nemůže na náš trh přijít s něčím výrazně novým. Některá díla z pozůstalosti byla vydražena za relativně dosti vysoké ceny. Na domácích trhu jsou tak dále realizovatelná jen s obtížemi případně s mimořádným marketingovým umem. Každopádně je dobře, že je o tomto výjimečném malíři znovu u nás slyšet a jeho díla se zčásti dostanou do místních sbírek.

Endre Nemes: Žena s loutkami / 1942 / olej na plátně / 130 x 99 cm

Endre Nemes: Žena s loutkami / 1942

lej na plátně / 130 x 99 cm / cena: 1 211 000 Kč

Artslimit 24. 3. 2024