ART+, all about the art market
October 2022 1821 

Art+Antiques WoxArt 16. 5. 2010

Aukce společnosti WoxArt zaměřená na poválečné a současné umění vynesla 6,7 milionu korun. Nového majitele našla o něco více než čtvrtina z 398 položek aukčního katalogu. Nejdražším dílem aukce, která se konala v neděli 16. května na pražském Žofíně, se stal rozměrný kvaš Vertikální a diagonální plány od Františka Kupky. Tato práce na papíře z roku 1951 se prodala za vyvolávací cenu necelých 1,5 milionu korun. Za více než sto tisíc korun bylo přiklepnuto dalších 11 položek (všechny ceny jsou uváděny včetně aukční provize).

Autorským cenovým rekordem je částka 174 tisíc korun za obraz osmačtyřicetiletého Jiřího Petrboka. Jeho malby jsou v aukcích za srovnatelné částky nabízeny již několik let, žádný z jeho obrazů s cenou nad sto tisíc korun se však dosud nevydražil.

Jak uvádí aukční katalog, kvaš Vertikální a diagonální plány pocházel ze sbírky Yvese Saint Laurenta. Jeho pozůstalost loni v sérii aukcí dražila společnost Christie’s v Paříži. Toto dílo se prodalo na listopadové aukci za 21 250 eur (550 tisíc korun). Na českém trhu se přitom již v minulém roce objevilo několik jiných Kupkových abstraktních prací na papíře s vyvolávacími cenami nad milion korun, kvaš Vertikální a diagonální plány z nich byl nejrozměrnější. Cenový rekord v této kategorii drží Abstraktní studie z roku 1930, která byla loni na aukci společnosti 1. Art Consulting prodána za vyvolávací cenu 2,12 milionu korun.

Většina z 11 položek přiklepnutých za více než sto tisíc korun se prodala za vyvolávací ceny. Výjimkou bylo pouze několik obrazů Otakara Slavíka. Bojovalo se zejména o jeho raný olej Ležící z roku 1964. Ačkoliv nešlo o nejvýraznější ze Slavíkových „kolečkových“ maleb, cenový nárůst z 54 na 132 tisíc korun dokazuje, že mezi sběrateli je po těchto dílech velká poptávka. S mírným cenovým nárůstem se prodaly obrazy Pohled z okna z roku 2002 (138 tisíc korun) a Dáma z roku 2007 (108 tisíc korun).

Nejvíce položkami byli v nabídce zastoupeni manželé Věra a Vladimír Janouškovi. Šlo o čtyři desítky prací na papíře od 60. do 80. let. Prodaly se tři čtvrtiny nabízených děl, dohromady za téměř 380 tisíc korun. Nejvíce se bojovalo o koláž Věry Janouškové Střihová figura z roku 1974, jejíž cena se vyšplhala na více než dvojnásobek, z 10 na 24 tisíc korun.

Draženo bylo i několik skleněných plastik od nejvýraznějších osobností moderního českého skla. Kovárna andělů od Reného Roubíčka se prodala za 216 tisíc korun, modrá Diagonála od dvojice Libenský-Brychtová za 348 tisíc korun. V obou případech šlo o vyvolávací ceny. Bez kupce naopak zůstala plastika Červená se špičkou od Františka Víznera, která byla nabízena za víc než tři čtvrtě milionu korun.

Z neprodaných děl je třeba jmenovat především rozměrný pastel Ztrácející figura, dílo Adrieny Šimotové z roku 1994, který byl nabízen za 718 tisíc korun. Vyvolávací cena sice byla nasazena dosti vysoko – jen tři obrazy Šimotové byly v minulosti vydraženy za vyšší cenu –, srovnatelné dílo se však v aukci zatím neobjevilo.

Share on Facebook  Print 

Loading...