Text Skřivánek Jan | Foto Sothebyʼs | Datum 10.12.2015
Sothebyʼs – Zlacená bronzová soška bódhisattvy nekonečného soucitu a milosrdenství ze sbírky Josefa Moráka, která se před třemi lety na aukci brněnské aukční síně Zezula prodala za rekordních 19,11 milionu korun, byla začátkem října nabídnuta na aukci v Hongkongu. Prodala se zde za 4,6 milionu hongkongských dolarů, což odpovídá spodní hranici předaukčního odhadu. V korunách tak soška nového majitele vyšla na 14,4 milionu korun. I když nebudeme zohledňovat provizi aukční síně, prodávající se tak dostal jen na 75 procent ceny, za kterou sošku v Česku pořídil.
Třicet pět centimetrů vysoká soška je výjimečná kvalitou svého zpracování a přípisem na zadní straně, podle kterého lze datovat. Nápis „Rok ting-mao za císaře Čeng-tchunga“ odpovídá roku 1447. „Mingské bronzové zlacené buddhistické plastiky jsou dlouhodobě hledaným uměleckým artiklem. Tato umělecká díla vznikala především od doby Jung-le (1403–1424) až do 40. let 15. století, kdy vrcholil na čínském dvoře zájem o tibetský buddhismus. V současné době podobných prací na celém světě nalezneme jen několik desítek,“ napsal před třemi lety pro ART+ Filip Suchomel (zde), který postavu bódhisattvy identifikoval jako bohyni Kuan jin, což je v Číně oblíbená podoba Buddhy Avalókitéšvara. V Hongkongu byla soška dražena jako Buddha Avalókitéšvara s poznámkou, že představuje důležitý doklad vývoje buddhistické ikonografie v polovině 15. století. Jako srovnávací materiál katalog zmiňuje sošku v Palácovém muzeu v Pekingu, která je datována do roku 1441.
25. dubna 2024Auktionshaus im Kinsky, Vídeň 24. 4. 2024
19. dubna 2024150 let od první výstavy impresionistů
15. dubna 202425. dubna 2024
24. ledna 2019
22. dubna 2018
20. září 2017
24. dubna 2024