ART+, all about the art market
October 2022 1821 

Začalo to Podrazem

30 let českých aukcí

V rámci letošních připomínek pádu komunismu by nemělo zapadnout jedno výročí týkající se trhu s uměním. V neděli 22. října 1989 se na pražském Žofíně uskutečnila první povolená aukce uměleckých děl a starožitností. Vlastní dražbě předcházelo krátké hudební preludium – klavírní motiv z filmu Podraz.

 

 

 

Pořadatelem aukce bylo obchodní družstvo Antikva Nova Praga, které vzniklo v rámci perestrojkového uvolnění jako drobná provozovna registrovaná v středočeské obci Hradištko pod Medníkem. "V katalogu historické aukce byly 382 položky. Mezi obrazy nechyběla velká jména, Jan Preisler, Otto Gutfreund, Jan Zrzavý, Otakar Nejedlý… Většinou se ale nabízely jejich práce na papíře. Gutfreundova kresba z roku 1927 za 12 tisíc, Zrzavého pastel z roku 1929 za 38 tisíc korun. Ale také skleněný půllitr za 300 nebo dvoje litinové kuchyňské váhy se startovní cenou 1500 a 2000 korun, jaké by dnes možná neuspěly ani v bazaru," popsala historicky první novodobou aukci před pěti lety novinářka Naďa Klevisová (více zde).

Dobové Rudé právo doplňuje, že zájem byl spíše o starožitnosti než o obrazy a kresby: "Kromě starožitných a uměleckých předmětů ze skla a porcelánu se pochopitelně objevily i plastiky, historické zbraně, šperky a další předměty z drahých kovů, starobylé váhy, petrolejové lampy či dětské hračky. Významnou část katalogu tvořily obrazy a grafiky, k jejichž tvůrcům patřila i zvučná jména naší kulturní minulosti a současnosti, signatury Brožík, Marold, Purkyně, Ženíšek, z novějších například Kamil Lhoták, Stanislav Hudeček, František Tichý, Jan Zrzavý a další. Malý zájem návštěvníků aukce právě o díla známých a významných mistrů ukázal, že první krok do neznáma v tomto způsobu veřejného prodeje vzácných věcí nebyl jednoduchý."
 

 

 

Večerní Praha byla ve svém popis barvitější: "Klavír preluduje hudební motiv z filmu Podraz. Muž s kladívkem, hrdina následujícího odpoledne, však vzápětí upozorňuje, že bez ohledu na melodii se tady bude hrát čistá, solidní obchodní hra, držící se zákonů a chránící i dražitele."

Oním "mužem s kladívkem" byl Jan Neumann, dnes prezident Asociace starožitníků. "První aukce na Žofíně v říjnu 1989 to byla velká společenská událost. Sál byl úplně plný, přišlo kolem šesti set lidí. Většina se ale přišla jen podívat, vydali jsme pouhých dvacet dražitelských čísel. Lidé to velmi prožívali, tleskalo se po každém prodeji a celý sál se otáčel, kdo že to draží. Přitom z dnešního pohledu šlo o skoro směšné částky. Dneska se mnohem víc draží po telefonu nebo si zájemci podají limit," vzpomínal před třemi lety Neumann (více zde).

Podle Martina Kodla, dnes majitele Galerie Kodl, který se na této historicky první aukci rovněž podílel, byla nabízena díla dohromady za necelých 1,9 milionu korun a celkový obrat aukce byl 474 tisíc korun. Nutno dodat, že průměrná mzda v roce 1989 byla 3 170 korun. Dnes je to více než 34 tisíc korun, tedy jedenáctkrát tolik.
 

 

 

 

 


Reprodukce historických článků poskytla Galerie Kodl

 

 

Share on Facebook  Print 

Loading...