ART+, all about the art market
October 2022 1821 

Art+Antiques Začátek roku na Slovensku

SOGA 13. 3. a 24. 4. 2012; White&Weiss 19. 4. 2012

Červnová debata z cyklu "o sběratelství z různých stran" v pražském Topičově salonu bude věnována trhu s uměním na Slovensku. Účast již potvrdila ředitelka největší slovenské aukční síně SOGA, s dalšími panelisty ještě jednáme.

Společnost Soga stihla od začátku roku již dvě aukce, které dohromady vynesly 653 tisíc eur. Sezonu společnost zahájila v březnu aukcí výtvarného umění, jejíž hlavní hvězdou bylo portfolio grafik Andyho Warhola z cyklu Kladivo a srp. Čtveřice rozměrných sítotisků se prodala za necelých 123 tisíc eur (všechny ceny jsou včetně aukční provize). Jde sice o druhou nejvyšší Warholovu cenu na slovenském trhu, předaukční odhady však počítaly s ještě lepším výsledkem. V dubnu Soga uspořádala specializovanou aukci současného umění. Prodala se jen třetina ze stovky nabízených obrazů, povětšinou na spodní hranici předaukčních odhadů. Nejdražší položkou aukce se stal obraz Works (to Roy L.) od Ivana Csudaie s cenou 6 490 eur.

Patrik Kovačovský: Švýcarské dítě / 2003

Patrik Kovačovský: Švýcarské dítě / 2003
akryl na plátně / 140 x 100 cm / cena: 12 160 eur

 

Svou první letošní aukci v dubnu uspořádala také společnost White & Weiss. Součástí nabídky byly vedle děl slovenské moderny i obrazy současných autorů, včetně několika českých. Aukce dohromady vynesla 255 tisíc eur. Nejdráže, za 15 tisíc eur, se prodala Madona ve dveřích od Miloše A. Bazovského. Za vyvolávací ceny 9 730 eur se shodně prodaly tři akvarely Ľudovíta Fully, studie k nikdy nerealizovaným mozaikám, které měly ozdobit novostavbu Slovenské národní galerie. Ze současného umění se nejdráže prodal rozměrný obraz Švýcarské dítě od jednačtyřicetiletého Patrika Kovačovského (12 tisíc eur), z českého umění pak charakteristický černo-růžový obraz Josefa Bolfa Schodiště (4 740 eur).

Share on Facebook  Print 

Loading...