Text Jiráková Marie | Foto ART+ | Datum 06.06.2015
Mezi zajímavými díly v červnové aukci Pictury je dílo Vladimíra Fuky Provazochodci na Letné. Obraz vznikl v roce 1951 pravděpodobně jako jeden z „kadávrů“ dvojice Vladimír Fuka – Kamil Lhoták. Svým rozměrem a významem stojí za pozornost. Prodá-li se byť za vyvolávací cenu, půjde o nový Fukův autorský rekord. Ten současný je rok starý a drží jej tematicky blízké dílo Na Letenské pláni. Právě na obdobné poetické práce z počátku 50. let kupci v poslední době reagují velmi příznivě.
Vladimír Fuka (Kamil Lhoták): Provazochodci na Letné / 1951 / olej na plátně / 63 x 53,5 cm/ vyv. cena: 350 000 Kč |
Vladimír Fuka se ve čtyřicátých letech 20. století zapojil do neformální skupiny umělců, kteří se soustředili kolem Jiřího Koláře. Právě na popud Koláře začaly vznikat tzv. kadávry (v původním slova smyslu „zdechliny“). Šlo o obrazy, na kterých se podílelo více umělců. U plátna Provazochodci na Letné si lze všimnout výrazného vlivu poetiky dlouholetého Fukova přítele Kamila Lhotáka, a to zvláště v předním plánu malby. Lhotákův malířský rukopis se projevuje v preciznosti, s jakou jsou namalované jednotlivé postavy a detaily vozů a budov. V zadním plánu je pak rozeznatelná malířská ruka Vladimíra Fuky, který celý obraz i vpravo dole signoval.
Obraz odkazuje k menšímu dílu s názvem Na Letenské pláni z téhož období počátku padesátých let. Práce, která vzbudila značnou pozornost publika loni na jaře, kdy byla nabídnuta v Dorotheu, prozatím drží autorský rekord, vítězný zájemce za ni zaplatil 408 tisíc korun (340 tisíc bez provize – zde). Vyvolávací cena Provazochodců na Letné, nabízených u Pictury, je přitom těsně nad hranicí současného rekordu, tedy ve výši 350 tisíc korun (bez provize), jde však o výrazně větší, kompozičně atraktivní plátno, v rámci tržní nabídky tohoto autora zcela ojedinělé kvality.
Vladimír Fuka: Nároží ulice při odpoledním slunci / 1953 / olej na lepence / 30 x 21,5 cm / 1. Art Consulting 22. 2. 2015 / 45 600 Kč |
Srovnatelná práce této autorské dvojice Fuka – Lhoták z téhož cyklu je například známá malba s názvem Cadavre (1951), nacházející se léta ve sbírce Jiřího Koláře a nyní ve fondech pražské Národní galerie. Specifickou poetiku počátku padesátých let však nese například i karton Nároží při odpoledním slunci, kterého si kupci povšimli na únorové aukci 1. Art Consulting a jehož cenu vynesli z původních 9 tisíc (bez provize) do výše 46 tisíc korun.
15. března 2024Sotheby’s Londýn 6. 3. 2024, Christie’s Londýn 7. 3. 2024
5. března 202421. března 2024
14. dubna 2014
11. dubna 2014
26. září 2022
30. ledna 2022
15. října 2021