Znovu Kubín

1. Art Consulting 15. 5. 2014

Otakar Kubín letos již podruhé překonal svůj autorský cenový rekord, když se jeho obraz Zátiší s podnosem z let 1912–14 na aukci 1. Art Consulting prodal za téměř 6,4 milionu korun. Rekordní ostatně byla již vyvolávací cena a trojici zájemců v sále a jeden dražitel na telefonu ji v průběhu aukce ještě o milion korun navýšili.

Otakar Kubín: Zátiší s podnosem / 1912–14
olej na plátně / 61 x 49 cm
cena: 6 392 000 Kč

Aukce, která se konala v Topičově salonu atypicky ve čtvrtek večer, vynesla 28,9 milionu korun a nového majitele na ní našly víc než dvě třetiny ze 78 nabízených obrazů a soch. Za více než milion korun bylo vydraženo 6 děl, nad sto tisíc se prodalo dalších 39 položek.

Autorské rekordy vedle Kubína zaznamenali ještě Bohdan Lacina a Jiří Georg Dokoupil. Dílčím rekordem je také cena 3,56 milionu korun za informelní obraz Opilý svatý Mikuláše Medka. Jedná se o nejvyšší cenu za Medkovo dílo z 60. a 70. let. Reprezentativní plátno z roku 1966 bylo ostatně jedním z největších malířových obrazů nabízených v aukci.

V případě Bohdana Laciny se o nový rekord postaral surrealistický obraz Adam a Eva z konce 30. let, ojedinělé rané dílo, jaké se na trhu roky neobjevilo. Nového majitele našel za vyvolávací cenu 1,44 milionu korun. Šlo současně o první Lacinův milionový prodej, dosavadní pět let starý rekord za obraz Ulity z roku 1947 měl hodnotu 516 tisíc korun. Také u Jiřího Georga Dokoupila se jednalo o prodej za vyvolávací cenu, obraz z mýdlových bublin Nulius Fa z loňského roku byl nabízen za 1,15 milionu korun.

Bohdan Lacina: Adam a Eva / 1939
olej na plátně / 36 x 30,5 cm
cena: 1 436 000 Kč

Další milionovou položkou byl Boštíkův obraz Barevné vrásnění z počátku 80. let, který loni na podzim prošel aukcí Sothebyʼs v Londýně. Před půl rokem se včetně všech poplatků prodal za 1,22 milionu korun, nyní stál ještě o 450 tisíc více. S nárůstem o 400 tisíc korun se za konečných 1,44 milionu korun prodal ještě obraz Indičtí rybáři od Otakara Nejedlého. Menší Nejedlého krajina Slunce v lese přibližně ze stejné doby změnila majitele za 372 tisíc korun.

Z klasické moderny je třeba zmínit ještě Fillovo kubistické zátiší, kresbu uhlem a rudkou z roku 1926 pocházející ze sbírky brněnského pediatra Otakara Teyschla. Vystoupala z 216 na 384 tisíc korun, což je vzhledem k jejím výtvarným kvalitám a provenienci stále velice příznivá cena. Za vyvolávací cenu 300 tisíc korun pak odešla barevná litografie od Vasilije Kandinského pocházející rovněž s Teyschlovy sbírky.

Emil Filla: Zátiší se džbánem / 1926
Emil Filla:
Zátiší se džbánem / 1926
uhel, rudka na kartonu /
50 x 65 cm
cena: 384 000 Kč

Z poválečného umění je třeba zmínit rozměrné plátno Jarní polibek, dílo Otakara Slavíka z roku 2000 (600 tisíc), minimalistickou látkovou sochu Stanislava Kolíbala Dvě a dvě z roku 1974 (420 tisíc), obraz Společnost II Jiřího Balcara (336 tisíc), jednoduchý litinový profil Hlava od Karla Nepraše (300 tisíc) či Opticko-kinetický reliéf od Milana Dobeše (240 tisíc korun). Ve všech těchto případech šlo o prodej za vyvolávací cenu či jen jeden příhoz nad minimální podání.

Mezi neprodanými položkami se objevuje i sedm děl s cenou nad milion korun. Bez kupce tak zůstalo například kubistické zátiší Antonína Procházky z roku 1913 (nabízeno za 4,15 milionu), obraz Josefa Čapka Dva muži z roku 1924 nebo Linie č. 228 od Zdeňka Sýkory (nabízeny shodně za 3,32 milionu korun). Požadované ceny sice nebyly nikterak přehnané, byly však hraniční a od jmenovaných autorů trhem v poslední době prošlo vícero děl.

Artslimit 24. 3. 2024

Lacina Bohdan

Nejdražší bohemika ve Vídni

Nejdražší bohemika ve Vídni

21. prosince 2020