November 2019 1321

Zrzavý a Špála z válečných let

Galerie Art Praha 24. 11. 2019

Nejdražším dílem nedělní aukce Galerie Art Praha se stal obraz Jana Zrzavého Kostel v Krásné Hoře ze začátku 40. let, který se prodal za 5,12 milionu korun. Dosažená cena je druhou nejvyšší za autorovo dílo z válečných let. Za milionové částky se prodaly ještě obrazy Václava Špály a Antonína Slavíčka.

Jan Zrzavý: Kostel v Krásné Hoře, kolem 1940
Jan Zrzavý: Kostel v Krásné Hoře, kolem 1940,
olej a tempera na lepence, 58
× 71,5 cm,
cena: 5 124 000 Kč, Galerie Art Praha 24. 11. 2019

Jan Zrzavý pohled na kostelík Narození sv. Jana Křtitele v Krásné Hoře nedaleko Havlíčkova Brodu maloval na začátku 40. let několikrát. Jedna verze z roku 1940 se nachází ve sbírce Moravské galerie v Brně, druhá z roku 1943 pak v Národní galerii v Praze. Obraz, který není signován a nemá známu publikační a výstavní historii, byl nabízen s posudkem Jany Orlíkova a Jaromíra Zeminy. Jeho dražba startovala na 3,9 milionech korun, cena na sále vystoupala na 4,3 milionu korun (bez provize).

Ze Zrzavého děl z válečných let se dráž prodal jen obraz Dvůr v Kácově z roku 1940, který byl před devíti lety na aukci 1. Art Consulting vydražen za 5,68 milionu korun. Z poválečných děl se dráž prodal jen jeden obraz, Bárky na pobřeží z roku 1948. Obraz námětově odkazující k přímořským krajinám Bretaně z 30. let se na aukce Galerie Kodl v květnu 2016 prodal za 9,6 milionu korun.

Václav Špála: Kytice, 1939
Václav Špála: Kytice, 1939,
olej na plátně, 82 × 55 cm,
cena: 2 074 000 Kč, Galerie Art Praha 24. 11. 2019

Úspěchem je také cena 2,07 milionu korun za Špálovu kytici z května 1939, která je v soupisu jeho děl uvedena pod číslem ­1176 s názvem Kytice: žluté tulipány, růžové a oranžové narcisy, ještě žluté kouličky. Dosažená cena je šestou nejvyšší za Špálovo květinové zátiší. Obraz se přitom na trh vrátil po pouhém roce a půl, loni v květnu se prodal o 200 tisíc levněji. Předchozí aukční historii má za sebou i Zátiší s konví od Antonína Slavíčka, které Galerie Art Praha dražila již loni. Obraz z počátku 90. let 19. století se prodal po jednom příhozu za 2,32 milionu korun.

Oldřich Blažíček: Křížová chodba v Emauzském klášteře, 1913

Oldřich Blažíček: Křížová chodba v Emauzském klášteře, 1913,
olej na plátně, 100 × 95 cm,
cena: 390 400 Kč, Galerie Art Praha 24. 11. 2019

Z dalších zajímavých prodejů lze zmínit cenu 390 tisíc korun za obraz Křížová chodba emauzského kláštera od Oldřicha Blažíčka, 342 tisíc za akt od Miloslava Chlupáče nebo 220 tisíc korun za kolorovanou kresbu Františka Tichého.